Zvažujete hypotéku? Pre toto by ste s jej vybavovaním mali počkať radšej až do jari

O hypotekárny úver s podporou štátu môžu požiadať ľudia túžiaci po vlastnom bývaní vo veku 18 - 35 rokov. Príjem žiadateľa musí byť nižší ako maximálna výška príjmovej hranice, ktorá sa mení každý štvrťrok. Koncoročné odmeny alebo trináste platy tak môžu začiatkom roka situáciu skomplikovať. Preto je výhodnejšie počkať na jarné mesiace.

Z detských izieb sa stále nechce odísť mnohým Slovákom, alarmujúci je najmä počet tridsiatnikov, ktorí bývajú u rodičov. Cesta k osamostatneniu môže byť vďaka štátnemu príspevku jednoduchšia. K výhodnejšiemu úroku a nižšej splátke prispieva aj samotná banka.

"V praxi to znamená, že mladí ľudia do 35 rokov môžu získať štátom a bankou dotovanú hypotéku zníženú o tri percentá, a to počas obdobia piatich rokov. Zo strany banky je to zníženie v podobe jedného percenta, dvomi prispeje štát. Štátny príspevok sa vzťahuje na výšku hypotéky maximálne do 70 % z hodnoty nehnuteľnosti, ktorá slúži ako zabezpečenie za poskytnutý úver, ale maximálne na sumu úveru do 50.000 eur," radí špecialistka na hypotéky Jana Valkučáková zo spoločnosti DELUVIS.


Prečítajte si tiež: Platy nižšie ako minimálna mzda: Ľudia v týchto povolaniach pracujú za almužnu


Podmienkami pre získanie štátneho príspevku sú v súčasnosti vek maximálne 35 rokov, hrubý mesačný príjem za predchádzajúci rok nesmie prekročiť hranicu 1155,70 eura mesačne, v prípade, ak o úver žiadajú dvaja, je hranica príjmu stanovená na 2311,40 eura a účelom úveru musí byť nadobudnutie tuzemskej nehnuteľnosti určenej na bývanie, jej výstavba alebo rekonštrukcia.

V prípade, ak je príjem záujemcu o hypotéku pre mladých v tomto roku vyšší, žiadať o štátny príspevok môže aj napriek tomu.

"Na posúdenie vzniku nároku na získanie štátneho príspevku sa totiž zohľadňujú príjmy minulého roku. V prípade manželov alebo dvojice, ktorá žiada o úver pre mladých, banky počítajú s dvojnásobnou hranicou príjmu. To znamená, že ak jeden zo žiadateľov túto hranicu nespĺňa, druhý z dvojice môže získať štátny príspevok svojím nižším príjmom," vysvetľuje Valkučáková.

Zdielať článok na Facebooku
17.02.2017  |  Zdroj: TASR; Foto: thinkstockphotos.com
Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)

Citáty o práci a kariére

Lily Tomlin

Problém s bezohľadnou honbou krýs za kariérou spočíva v tom, že aj keď vyhráte, stále zostanete krysou.

Lily Tomlin