Pracovné agentúry sú ohrozené! Štát znižuje ich počet

Pracovné agentúry majú niekoľko dní na predloženie správy, inak končia.Pracovné agentúry majú niekoľko dní na predloženie správy, inak končia. Zdroj: photl.com

Nevyhovujúce pracovné podmienky, minimálna mzda a nedodržanie Zákonníka práce. To boli najčastejšie zistené nedostatky v činnostiach agentúr dočasného zamestnania. Štát preto plánuje znížiť ich vysoký počet.

Agentúram dočasného zamestnávania hrozí odobratie licencií, ak do konca marca neposkytnú Ústrediu práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) SR správu o svojej činnosti za minulý rok.

"Správu treba poslať na predpísanom tlačive, ktoré je uverejnené na webovej stránke www.upsvar.sk," pripomína hovorca ústredia Peter Zeman.

Ak si túto zákonnú povinnosť agentúry nesplnia v termíne do 31. marca, ÚPSVaR im v zmysle zákona o službách zamestnanosti zruší povolenie na vykonávanie činnosti.

Platné povolenie má v súčasnosti 1037 agentúr. Ústredie zatiaľ nevie poskytnúť informácie, koľko z nich bolo v minulom roku aktívnych, keďže správy za minulý rok agentúry ešte len doručujú.

"Nemáme zatiaľ informácie ani o tom, koľko zamestnancov bolo takým spôsobom v minulom roku zamestnávaných," vraví Zeman.

"Vieme len, že za rok 2012 bolo cez agentúry pridelených 49.667 dočasných agentúrnych zamestnancov," doplnil.

Ústredie v uplynulom období v spolupráci s Národným inšpektorátom práce (NIP) riešilo podania sťažnosti občanov na činnosť agentúr. Pri svojich kontrolách viackrát zistili nevyhovujúce pracovné prostredie, mzdové podmienky aj nedodržiavanie Zákonníka práce.

"Dohody medzi agentúrami a ich zamestnancami nemali všetky povinné náležitosti, ďalej pracovné podmienky u agentúrnych zamestnancov neboli rovnaké ako u porovnateľného zamestnanca užívateľského zamestnávateľa. Národný inšpektorát práce za najzávažnejšie pochybenie agentúr považuje zaradenie agentúrnych zamestnancov, pokiaľ ide o ich nároky na odmenu, na nižší stupeň náročnosti práce, než v skutočnosti vykonávali," priblížila hovorkyňa NIP Slavěna Vorobelová.

Napriek náročnejšej práci dostávali agentúrni zamestnanci v takýchto prípadoch len minimálnu mzdu.

"Mali nárok na vyšší tarifný stupeň, a teda aj vyššiu mzdu," upozornila Vorobelová.

Inšpektoráty práce v rámci tejto mimoriadnej previerky navrhli uloženie pokút v celkovej výške 30.960 eur. Agentúrni zamestnanci si svoje mzdové nároky môžu uplatniť u agentúrneho zamestnávateľa, s ktorým majú uzatvorenú zmluvu, prípadne aj na súde.

Viac o téme: Domáce Zamestnanci Zamestnávanie Pracovné Agentúry Agentúrni Agenútra
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: Foto: Photl.com, Zdroj: TASR

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy