Tajomstvo úspešného životopisu odhalené: Toto je to, čo personalisti od vášho CV očakávajú

Natrafili ste na fantastickú pracovnú ponuku? Opis pozície vám prezrádza, že je to práca ideálna pre vás? Dajte personalistovi vedieť, že ste to vy, koho hľadá: najspoľahlivejšou cestou je perfektný životopis, ktorý bude odpoveďou na všetky jeho otázky. A personalisti prezradili, čo ich v CV najviac zaujíma a čo v ňom nevyhnutne potrebujú vidieť. Inšpirujte sa a upravte si svoj životopis podľa týchto odporúčaní.

 

 

 1. Personalisti hľadajú relevantný obsah
  Keď sa už personalisti dostanú k vášmu životopisu, prvá vec, ktorú urobia, je, že 6-10 sekúnd sledujú len uvedené schopnosti a zručnosti. Je to prvotný rýchly „sken“ vášho životopisu. Chcú sa ním uistiť, že spĺňate základné predpoklady a overujú si tak, či sa im oplatí venovať pozornosť aj zvyšku životopisu. Ak však vo vašom CV nenájdu tieto informácie ľahko a rýchlo, presunú sa k ďalšiemu. Aby ste sa vyhli tomu, že váš životopis neprejde testom rýchleho skenu, dbajte o to, aby boli tieto údaje rýchlo vyhľadateľné, jasne a stručne opísané a zhodovali sa s tými, ktoré sú uvedené v pracovnej ponuke. Používajte jednoduché písmo, text prehľadne zarovnajte a neprežeňte to s dĺžkou životopisu – ideálne sú dve strany.
 2. Sústreďujú sa na vašu súčasnú/poslednú pozíciu
  Vaša súčasná, prípadne posledná práca je najsilnejším ukazovateľom, čo všetko dokážete, logicky teda personalista strávi najviac času študovaním práve tejto časti vášho CV. Chce totiž vedieť tieto veci:
  - aká je vaša pozícia v rámci organizácie
  - právomoci a zodpovednosti na vašej pozícii
  - s kým v rámci svojej pozície prichádzate do kontaktu (klienti, dodávatelia, zákazníci, manažéri, odlišné oddelenia,...)
  - nástroje/softvér, aké k práci používate (prácu s akými programami ovládate)
  - výsledky vašej práce (úspešné kampane, výrobky, reporty, webové stránky,...)
  - úspešnosť dosiahnutia cieľov
  Buďte preto najmä pri opise vašej súčasnej, prípadne poslednej práce naozaj detailný. Miesto vám ušetrí stručnejší opis pri starších pozíciách.
 3. Personalisti hľadajú čísla
  Fakty a konkrétne čísla sú najlepším indikátorom vašej šikovnosti. Ak teda máte konkrétne čísla, s ktorými sa oplatí pochváliť, určite ich zahrňte do svojho životopisu. Či už je to napríklad ušetrenie výdavkov oddelenia o 15%, vyriešenie 90% požiadaviek zákazníkov do 24 hodín, prípadne nárast návštev webovej stránky o 14%, nebojte sa ich uviesť vo vašom CV.
 4. Nevystrašte ich
  Úlohou personalistov je nájsť toho správneho kandidáta, ktorý sa hodí do tímu a bude prínosom pre firmu. Dobre vybrať však nie je také jednoduché, ako sa môže zdať. Aj preto sú personalisti často pod tlakom. Nemožno sa potom čudovať, že sú obzvlášť opatrní a pozorní pri uchádzačoch, ktorí majú niekoľko dlhších období bez práce, v životopise ktorých nájdu niekoľko nezrovnalostí, prípadne ktorých CV nepôsobí profesionálne. Vašou úlohou je nenechať personalistov ani na chvíľku zaváhať – dbajte na to, aby váš životopis vyzeral dokonale a vyhnite sa najčastejším chybám, ktoré mnoho uchádzačov robí.
Zdielať článok na Facebooku
23.03.2017  |  Zdroj: undercoverrecruiter.com; Text: es; Foto: Thinkstockphotos.com
Hodnotenie článku:
1.6/5 (5 hlasov)

Citáty o práci a kariére

Lily Tomlin

Problém s bezohľadnou honbou krýs za kariérou spočíva v tom, že aj keď vyhráte, stále zostanete krysou.

Lily Tomlin