Právna poradňa

Odísť z práce počas skúšobnej doby: Tento VZOR ukončenia pracovného pomeru použite

Poradňa  /   Diskusia

Skončenie pracovného pomeru v skúšobnej dobe môže urobiť zamestnanec aj zamestnávateľ písomne z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu.... 


Ilustračné foto

Ak výpoveď dáva zamestnanec, výpovedná doba je dva mesiace

Skončenie pracovného pomeru  /   Diskusia

Aká je výpovedná doba zo zákona, keď som zamestnaný 10 rokov? Chcem dať výpoveď. Je potrebné do výpovede uvádzať aj dĺžku výpovednej doby?


Ilustračné foto

Zamestnávateľ musí spolupracovať so súdom. Ak odmietne, hrozí mu pokuta

Pracovné podmienky  /   Diskusia

Poštou mi bola doručená zásielka do vlastných rúk zo súdu. Vo veľkej obálke bola malá obálka na meno pána, ktorý u mňa pracuje na dohodu. Keďže ho nezastihli na adrese, poslali to mne ako zamestnávateľovi. Poštárka ma doma nezastihla, tak som musel ísť pre zásielku na poštu. Súd odo mňa vyžaduje doručenku opatrenú dátumom a podpisom prevzatia menovaného... 


Ilustračné foto

Návod, ako zamestnať dlhodobo nezamestnaných a získať príspevok

Najímanie ľudí  /   Diskusia

Naša spoločnosť so sídlom v Bratislave má záujem otvoriť servisnú pobočku v Košiciach. Radi by sme tam zamestnali ľudí z úradu práce, ktorí sú viac ako 12 mesiacov evidovaní ako uchádzači o zamestnanie. Ako postupovať v tejto veci?


Ilustračné foto

Zamestnávateľ ma odhlásil z poisťovní a núti k výpovedi. Čo robiť?

Skončenie pracovného pomeru  /   Diskusia

Momentálne som práceneschopná. Posledný deň som pracovala 13. marca a zamestnávateľ mi dal výpoveď, o ktorú ma požiadal, aby som prišla podpísať s dátumom trinásteho. Bolo mi oznámené, že ma už aj odhlásil zo zdravotnej poisťovne a Sociálnej poisťovne. Ja s touto skutočnosťou nesúhlasím, ani som nikomu nič nepodpísala. Je takáto výpoveď platná aj bez môjho podpisu?


Ilustračné foto

Zamestnanie, materská a rodičovská. Ako sa vypočíta dávka v nezamestnanosti?

Skončenie pracovného pomeru  /   Diskusia

V roku 2010 som sa zamestnala. Krátko na to som bola šesť mesiacov na materskej a hneď so nastúpila na rodičovskú dovolenku. Do práce som sa opäť vrátila v septembri 2013. Spĺňam podmienky pre poberanie dávok v nezamestnanosti? Z čoho sa vypočíta?


Ilustračné foto

Z práce do dôchodku: Čo by ste mali vedieť o odchodnom a odstupnom

Odstupné  /   Diskusia

Moja mamina má nastúpiť od 1. júla 2015 do starobného dôchodku. Odpracovala v materskej škole 41 rokov a 18 dní. Čo všetko jej prináleží podľa zákona? Má nárok na nejaké odchodné, prípadne odstupné?


Ilustračné foto

Kto je zodpovedný za chýbajúci tovar? Môžeme ho dostať k náhrade?

Pracovné podmienky  /   Diskusia

Pracujem v predajni mäsa a údenín, kde som spolu s pracovnou zmluvou podpísala aj dohodu o hmotnej zodpovednosti. Pri pravidelných mesačných inventarizáciách nám opakovane chýba rovnaký tovar. Pracujem ako vedúca predajne a všetkých zamestnancov som si preverila, či náhodou nemajú "dlhé prsty", čo sa nepotvrdilo. Doteraz nám zamestnávateľ nedával nič... 


Ilustračné foto

Zamestnávateľ mi nevyplatil prémie. Ako ich vymáhať?

Mzda  /   Diskusia

Zamestnávateľ mi nevyplatil prémie vo výške 20 percent, ktoré som mala dohodnuté písomne dodatkom k pracovnej zmluve s pôvodným majiteľom firmy. Po jeho smrti sa stala majiteľkou firmy jeho dcéra, ktorá mi prémie nevyplatila. Uviedla dôvod, že ich musím oželieť. Má na to právo? Môžem si ich vymáhať cestou inšpektorátu práce?


Ilustračné foto

Skončenie práce v skúšobnej dobe, PN-ka a úrad práce

Skončenie pracovného pomeru  /   Diskusia

Zamestnávateľ mi v skúšobnej dobe oznámil, že k poslednému dňu v danom mesiaci využíva svoje právo a ukončuje so mnou pracovný pomer. O dva dni neskôr som zostala práceneschopná. PN-ku som doručila Sociálnej poisťovni. Mám nárok na poberanie nemocenského, aj po skončení pracovného pomeru? Mám sa evidovať na úrade práce?


Ilustračné foto

Opätovná dávka v nezamestnanosti. Kedy má na ňu nezamestnaný nárok?

Nezamestnanosť  /   Diskusia

V predchádzajúcom zamestnaní som pracovala 6 rokov, potom som sa zaevidovala na úrade práce a hľadala si zamestnanie, počas ktorého som poberala šesť mesiacov dávku v nezamestnanosti, mala som na ňu nárok. A teraz pracujem v novom zamestnaní a som v skúšobnej dobe. Mám obavy, lebo dnes sa často stáva, že zamestnávateľ dá výpoveď počas skúšobnej doby.... Potrebujete poradiť? Napíšte nám

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Citáty o práci a kariére

Dana Miňová, riaditeľka ľudských zdrojov Svet zdravia

Podpora firemnej kultúry a značky je dôležitá.

Dana Miňová, riaditeľka ľudských zdrojov Svet zdravia