Dovolenka

Dovolenka nasilu: Môže vás zamestnávateľ prinútiť vziať si voľno?

Poradňa  /   Diskusia

Pracujem v nepretržitej prevádzke a zamestnávateľ sa rozhodol, že odstaví výrobu (nie z technických príčin) na 5 dní. Podľa rozpisu mám v tom... 


Ilustračné foto

Radíme: Dovolenku si najprv dajte podpísať zamestnávateľovi

Dovolenka  /   Diskusia

Zamestnanec má nárok na štyri týždne dovolenky alebo po dovŕšení 33 rokov veku,patrí mu päť týždňov dovolenky. Avšak predtým, ako si zamestnanec kúpi zájazd, mal by o dovolenke informovať zamestnávateľa, ktorý mu musí dovolenku schváliť.


Ilustračné foto

Blíži sa leto. Aké sú pravidlá čerpania dovolenky?

Dovolenka  /   Diskusia

Letné obdobie je čas prázdnin a dovoleniek, ktorí zamestnanci využívajú na regeneráciu, oddych a trávenie času s rodinou, preto je užitočné pripomenúť si pár základných zásad čerpania dovolenky. Musí vás zamestnávateľ pustiť na dovolenku, keď máte kúpený zájazd? A môže vás nútiť zobrať si dovolenku, keď nechcete ? Preplatia vám nevyčerpanú dovolenku ešte za minulý rok?


Ilustračné foto

Mám nárok na dovolenku počas skúšobnej doby?

Dovolenka  /   Diskusia

Dňa 16. mája 2014 podpíšem zmluvu o trvalom pracovnom pomere. Od apríla 2014 mám však zaplatenú dovolenku v cestovnej kancelárií, ktorá sa uskutoční od 28. júna 2014 do 3. augusta 2014. Ide o to, že pobyt som mala zaplatený skôr, ako som si našla prácu. Mám na túto dovolenku nárok aj pokiaľ u zamestnávateľa pracujem, tak krátko?


Ilustračné foto

Nevyčerpanú dovolenku musí zamestnávateľ preplatiť

Dovolenka  /   Diskusia

Dňa 30. júna 2014 mi končí pracovná zmluva. Môžem si vybrať dovolenku ešte pred ukončením alebo nemám na ňu nárok? Musí mi ju zamestnávateľ schváliť, ak na tom budem trvať? Nemám však záujem predlžovať zmluvu.


Ilustračné foto

Dovolenka a jej čerpanie počas roka

Dovolenka  /   Diskusia

Ak zamestnávateľ neurčí zamestnancovi čerpanie dovolenky najneskôr do 30. júna nasledujúceho kalendárneho roka tak, aby zamestnanec vyčerpal dovolenku do konca tohto kalendárneho roka, čerpanie dovolenky si môže určiť zamestnanec. Toto čerpanie dovolenky je zamestnanec povinný oznámiť zamestnávateľovi písomne, najmenej 30 dní vopred.


Ilustračné foto

Na koľko dovolenky máte nárok v roku 2014?

Dovolenka  /   Diskusia

Základná výmera dovolenky je štyri týždne. Zamestnanci, ktorí dovŕšia v tomto roku 33 rokov, majú nárok až na päť týždňov. Pozrite sa, za akých podmienok pripadá dovolenka pracujúcim s nerovnomerne rozvrhnutým pracovným časom a zamestnancom pracujúcim na zmeny.


Ilustračné foto

Čo robiť s nevyčerpanou dovolenkou z minulých rokov?

Dovolenka  /   Diskusia

Pracujem u zamestnávateľa, kde mám pracovnú zmluvu na dobu neurčitú a pracovný pomer naďalej trvá. Mám problém s nevyčerpanou dovolenkou za rok 2012 (21 dní) a 2013 (25 dní). Zamestnávateľ mi nechce umožniť čerpanie dovolenky aspoň za rok 2012 a nechce mi ju ani preplatiť. Je tu už koniec roka 2013 a teda dovolenka z roku 2012 sa mi už asi v roku 2014... 


Ilustračné foto

Na svadbu alebo pohreb príbuzného si nemusíte brať dovolenku

Dovolenka  /   Diskusia

Svoju neprítomnosť v práci musíte ospravedlniť u zamestnávateľa buď sobášnym listom alebo potvrdením pohrebného ústavu. Zvyčajne zamestnávateľ poskytuje jeden deň plateného voľna. V prípade, ak osoba vybavuje pohreb, má nárok na ďalší deň voľna.


Ilustračné foto

Kedy vám môže zamestnávateľ krátiť dovolenku?

Dovolenka  /   Diskusia

Maródoval som od februára do túna tohto roka. Mohol ma zamestnávateľ ukrátiť o dva dni dovolenky?


Ilustračné foto

Poradíme vám, čo robiť, ak ste nestihli vyčerpať dovolenku počas roka

Dovolenka  /   Diskusia

Do konca roka mám 16 dní nevyčerpanej dovolenky. Ako ju mám využiť, keď ju nemám ako vyčerpať? Môj zamestnávateľ mi nepreplatí zvyšných šestnásť dní dovolenky. Nemám ju ako využiť, pretože nemám za seba náhradu počas dovolenky. Môžem si ju presunúť do roka 2014?Potrebujete poradiť? Napíšte nám

Citáty o práci a kariére

Maxim Gorkij

Ak nájdeš v živote cestu bez prekážok, určite nevedie nikam.

Maxim Gorkij