Dovolenka a Choroba

Ste dlhodobo nezamestnaný a ostanete PN? Sociálna poisťovňa pre vás nemá dobré správy

Aktuality  /   Diskusia

Osobám, ktoré sú dlhodobo nezamestnané a ostanú práceneschopné, nárok na nemocenské nevznikne. Preto Sociálnej poisťovni ani nepredkladajú potvrdenie... 


Ilustračné foto

Všetko o čerpaní dovolenky: Máte nárok na týždeň navyše?

Dovolenka a Choroba  /   Diskusia

V lete si mnohí zamestnanci zvyknú čerpať dovolenku vo väčšom rozsahu ako v inom období roka. Celkovo podľa Zákonníka práce majú nárok najmenej na štyri týždne dovolenky za rok a tí, ktorí do konca roka dovŕšia najmenej 33 rokov veku, najmenej na päť týždňov. Zamestnanec by mal čerpať vcelku aspoň dva týždne dovolenky, ak sa so zamestnávateľom nedohodnú inak.


Ilustračné foto

Utrpeli ste pracovný úraz? Ak nechcete prísť o peniaze, na nič nečakajte

Dovolenka a Choroba  /   Diskusia

Sociálna poisťovňa zaevidovala prípady, kedy zamestnanci, ktorí utrpeli pracovný úraz, si nárok na úrazové dávky, a to náhradu za bolesť aj náhradu za sťaženie spoločenského uplatnenia (SSU), uplatnili až s odstupom niekoľkých rokov po vzniku nároku na tieto dávky. V dôsledku toho došlo k premlčaniu nároku.


Ilustračné foto

Čo očakávať po návrate z dovolenky? Pripravte sa na toto

Dovolenka a Choroba  /   Diskusia

Tak ako platí, že človek nezačne naplno oddychovať hneď po dokončení poslednej pracovnej úlohy pred dovolenkou, tak je nemožné, aby hneď po návrate z dovolenky podával v práci 100-percentný výkon. Psychologička Denisa Maderová upozorňuje, že aj do očakávaných pracovných obrátok sa človek dostáva postupne.


Ilustračné foto

Takáto dovolenka nestačí! Hrozí vám syndróm vyhorenia

Dovolenka a Choroba  /   Diskusia

Mnohí ľudia sa aj po dovolenke vrátia do práce bez toho, aby boli riadne zregenerovaní. Výsledkom toho môže byť, že sú už krátko na to opäť unavení, demotivovaní a hrozí im syndróm vyhorenia. Preto je podľa Jany Mesárovej z personálno-poradenskej spoločnosti McRoy Slovakia dobré dodržiavať pri plánovaní dovolenky a návrate z nej päť základných pravidiel.


Ilustračné foto

Zruinuje bábätko vašu kariéru? 5 vymožeností doby, ktoré vám uľahčia rodičovstvo

Dovolenka a Choroba  /   Diskusia

Ženy súčasnosti majú množstvo kariérnych možností a drvivá väčšina ich aj využíva, často i kvôli tomu, že domácnosť s dvoma príjmami je na tom finančne omnoho lepšie. S tým sa zvykne spájať aj odložené rodičovstvo a mnohí skeptici spochybňujú schopnosť žien skombinovať pracovný úspech s budovaním rodiny. Dnešné moderné mamičky však zvládajú aj túto... 


Ilustračné foto

Psychologička radi pracujúcim: Ak si chcete na dovolenke oddýchnuť, toto určite nerobte!

Dovolenka a Choroba  /   Diskusia

Ak má dovolenka splniť svoj účel a už od začiatku poskytnúť fyzický a najmä mentálny oddych, nemožno na ňu ísť pod vplyvom stresu z práce. Psychologička Denisa Maderová upozornila, že nie je možné jeden deň naplno pracovať a na druhý deň okamžite začať regenerovať.


Ilustračné foto

S prácou to nepreháňajte: Na Slovensku pribúda chorôb z povolania

Dovolenka a Choroba  /   Diskusia

Kým po minulé roky chorôb z povolania postupne ubúdalo, vlani sa tento trend otočil a počet takýchto ochorení narástol, medziročne o 23,9 percenta. Národnému centru zdravotníckych informácií (NCZI) bolo v roku 2014 nahlásených celkovo 373 prípadov chorôb z povolania a profesionálnych otráv, čiže o 72 viac ako v predchádzajúcom roku. Na každých stotisíc... 


Ilustračné foto

Nespoliehajte sa na zamestnávateľa: Vybavovať musíte sami!

Dovolenka a Choroba  /   Diskusia

Zamestnávateľovi v súvislosti s uplatňovaním nároku na nemocenské dávky jeho zamestnancov zákon o sociálnom poistení ukladá povinnosť poskytnúť pobočke Sociálnej poisťovne tlačivo, na ktorom sa preukazuje dočasná pracovná neschopnosť (DPN) zamestnanca. Je to v prípade, ak trvá dlhšie ako desať dní, a to do troch dní po 10. dni trvania DPN.


Ilustračné foto

Darujte dovolenku kolegovi. Vo Francúzsku tento návrh prešiel

Dovolenka a Choroba  /   Diskusia

Dovolenku potrebuje každý ako soľ. Predstavte si však, že by ste ju mohli darovať kolegovi, ktorý ju potrebuje viac ako vy. Vo Francúzsku sa tento návrh stretol s veľkou podporou a z darovanej dovolenky sa teší aj jeden Francúz, ktorý sa tak môže počas 170 dní dovolenky navyše starať o svojho chorého syna.


Ilustračné foto

Blíži sa leto. Aké sú pravidlá čerpania dovolenky?

Dovolenka  /   Diskusia

Letné obdobie je čas prázdnin a dovoleniek, ktorí zamestnanci využívajú na regeneráciu, oddych a trávenie času s rodinou, preto je užitočné pripomenúť si pár základných zásad čerpania dovolenky. Musí vás zamestnávateľ pustiť na dovolenku, keď máte kúpený zájazd? A môže vás nútiť zobrať si dovolenku, keď nechcete ? Preplatia vám nevyčerpanú dovolenku ešte za minulý rok?Citáty o práci a kariére

Maxim Gorkij

Ak nájdeš v živote cestu bez prekážok, určite nevedie nikam.

Maxim Gorkij