Dovolenka a Choroba

Slováci na PN-ke: Ako dopadla kontrola Sociálnej poisťovne?

Aktuality  /   Diskusia

Sociálna poisťovňa (SP) v 1. polroku 2017 skontrolovala dodržiavanie liečebného režimu 47.358 práceneschopných poistencov. Ide o kontrolu samotných... 


Ilustračné foto

Utrpeli ste pracovný úraz? Ak nechcete prísť o peniaze, na nič nečakajte

Dovolenka a Choroba  /   Diskusia

Sociálna poisťovňa zaevidovala prípady, kedy zamestnanci, ktorí utrpeli pracovný úraz, si nárok na úrazové dávky, a to náhradu za bolesť aj náhradu za sťaženie spoločenského uplatnenia (SSU), uplatnili až s odstupom niekoľkých rokov po vzniku nároku na tieto dávky. V dôsledku toho došlo k premlčaniu nároku.


Ilustračné foto

Čo očakávať po návrate z dovolenky? Pripravte sa na toto

Dovolenka a Choroba  /   Diskusia

Tak ako platí, že človek nezačne naplno oddychovať hneď po dokončení poslednej pracovnej úlohy pred dovolenkou, tak je nemožné, aby hneď po návrate z dovolenky podával v práci 100-percentný výkon. Psychologička Denisa Maderová upozorňuje, že aj do očakávaných pracovných obrátok sa človek dostáva postupne.


Ilustračné foto

Takáto dovolenka nestačí! Hrozí vám syndróm vyhorenia

Dovolenka a Choroba  /   Diskusia

Mnohí ľudia sa aj po dovolenke vrátia do práce bez toho, aby boli riadne zregenerovaní. Výsledkom toho môže byť, že sú už krátko na to opäť unavení, demotivovaní a hrozí im syndróm vyhorenia. Preto je podľa Jany Mesárovej z personálno-poradenskej spoločnosti McRoy Slovakia dobré dodržiavať pri plánovaní dovolenky a návrate z nej päť základných pravidiel.


Ilustračné foto

Zruinuje bábätko vašu kariéru? 5 vymožeností doby, ktoré vám uľahčia rodičovstvo

Dovolenka a Choroba  /   Diskusia

Ženy súčasnosti majú množstvo kariérnych možností a drvivá väčšina ich aj využíva, často i kvôli tomu, že domácnosť s dvoma príjmami je na tom finančne omnoho lepšie. S tým sa zvykne spájať aj odložené rodičovstvo a mnohí skeptici spochybňujú schopnosť žien skombinovať pracovný úspech s budovaním rodiny. Dnešné moderné mamičky však zvládajú aj túto... 


Ilustračné foto

Psychologička radi pracujúcim: Ak si chcete na dovolenke oddýchnuť, toto určite nerobte!

Dovolenka a Choroba  /   Diskusia

Ak má dovolenka splniť svoj účel a už od začiatku poskytnúť fyzický a najmä mentálny oddych, nemožno na ňu ísť pod vplyvom stresu z práce. Psychologička Denisa Maderová upozornila, že nie je možné jeden deň naplno pracovať a na druhý deň okamžite začať regenerovať.


Ilustračné foto

S prácou to nepreháňajte: Na Slovensku pribúda chorôb z povolania

Dovolenka a Choroba  /   Diskusia

Kým po minulé roky chorôb z povolania postupne ubúdalo, vlani sa tento trend otočil a počet takýchto ochorení narástol, medziročne o 23,9 percenta. Národnému centru zdravotníckych informácií (NCZI) bolo v roku 2014 nahlásených celkovo 373 prípadov chorôb z povolania a profesionálnych otráv, čiže o 72 viac ako v predchádzajúcom roku. Na každých stotisíc... 


Ilustračné foto

Nespoliehajte sa na zamestnávateľa: Vybavovať musíte sami!

Dovolenka a Choroba  /   Diskusia

Zamestnávateľovi v súvislosti s uplatňovaním nároku na nemocenské dávky jeho zamestnancov zákon o sociálnom poistení ukladá povinnosť poskytnúť pobočke Sociálnej poisťovne tlačivo, na ktorom sa preukazuje dočasná pracovná neschopnosť (DPN) zamestnanca. Je to v prípade, ak trvá dlhšie ako desať dní, a to do troch dní po 10. dni trvania DPN.


Ilustračné foto

Darujte dovolenku kolegovi. Vo Francúzsku tento návrh prešiel

Dovolenka a Choroba  /   Diskusia

Dovolenku potrebuje každý ako soľ. Predstavte si však, že by ste ju mohli darovať kolegovi, ktorý ju potrebuje viac ako vy. Vo Francúzsku sa tento návrh stretol s veľkou podporou a z darovanej dovolenky sa teší aj jeden Francúz, ktorý sa tak môže počas 170 dní dovolenky navyše starať o svojho chorého syna.


Ilustračné foto

Blíži sa leto. Aké sú pravidlá čerpania dovolenky?

Dovolenka  /   Diskusia

Letné obdobie je čas prázdnin a dovoleniek, ktorí zamestnanci využívajú na regeneráciu, oddych a trávenie času s rodinou, preto je užitočné pripomenúť si pár základných zásad čerpania dovolenky. Musí vás zamestnávateľ pustiť na dovolenku, keď máte kúpený zájazd? A môže vás nútiť zobrať si dovolenku, keď nechcete ? Preplatia vám nevyčerpanú dovolenku ešte za minulý rok?


Silvia Langermann, Coaching-poradna.sk

Silvia Langermann: Na materskej dovolenke je najdôležitejšia žena

Dovolenka a Choroba  /   Diskusia

Ak je matka spokojná, tak je aj dieťa. Ak nie je, dieťa to cíti. Aj počas materskej alebo rodičovskej dovolenky je potrebné, aby sa žena starala o seba, o svoj výzor tak, aby sa dobre cítila. Každá žena má počas „dovolenky“ svoj voľný čas, ktorý môže využiť podľa svojich priorít, napríklad aj na podnikanie. O rodičovstve a „práci na plný úväzok“ sme... Citáty o práci a kariére

Maxim Gorkij

Ak nájdeš v živote cestu bez prekážok, určite nevedie nikam.

Maxim Gorkij