Chcete byť lepším a dôveryhodným lídrom? Týchto 10 vlastností by vám nemalo chýbať

Ilustračné fotoIlustračné foto

Úspešní lídri, manažéri alebo šéfovia sa neurčujú podľa titulov alebo škôl, ktoré navštevovali. Hovoriť by za nich mali predovšetkým ich činy, schopnosť inšpirovať a motivovať ostatných k spoločnému cieľu. Na to, aby sa im to podarilo dosiahnuť, by mali mať určité vlastnosti. Tie ich predurčujú k tomu, aby ich podriadení rešpektovali a aby im dôverovali. To je to povestné tajomstvo úspechu.

1. Rozhodnosť 

Lídri často musia robiť náročné rozhodnutia, a to aj pod tlakom. Rozhodnosť spočíva v robení včasných a správnych rozhodnutí, pričom je potrebné zohľadniť všetky plusy aj mínusy. 

2. Komunikatívnosť

Komunikácia je základom efektívneho líderstva. Lídri musia byť schopní svoje myšlienky a víziu jasne a presvedčivo vyjadriť. A nestačí, aby sa vedeli dobre vyjadrovať slovom a písmom. Kľúčom k úspechu je aj schopnosť počúvať ostatných členov tímu. Takáto spätná väzba je veľmi dôležitá a dobrých manažérov od tých slabších odlišuje práve to, že sa z nej poučia a vezmú si ju k srdcu, pokiaľ je opodstatnená. 

3. Empatia

Nemala by chýbať ani schopnosť porozumieť ostatným a vcítiť sa do nich. Empatickí lídri sa skutočne zaujímajú o členov svojho tímu a dokážu sa s nimi spojiť aj na osobnej úrovni, nielen tej profesionálnej. Takéto spojenie zvyšuje morálku a podporuje pracovnú kultúru. 

4. Zodpovednosť

Lídri musia prevziať zodpovednosť za svoje činy a rozhodnutia, aj za tie menej vydarené. Ak si dokážu priznať vlastnú chybu, stávajú sa dobrým príkladom pre svoj tím.

5. Odolnosť

Niektoré veci sa nemusia vydariť. Je v poriadku byť niekedy frustrovaný, ale dobrí lídri neustále pracujú na svojej mentálnej kondícii a postupujú dopredu napriek ťažkostiam. Po priznaní si chyby je dôležité sa z nej aj poučiť a ísť ďalej. Odolnosť je v tomto smere veľmi nápomocná, pretože pomáha lídrom udržiavať pozitívny prístup aj v čase neľahkých výziev.

6. Prispôsobivosť

V rýchlo sa meniacom svete je prispôsobivosť kľúčovou vlastnosťou lídrov. Prispôsobiví lídri sú otvorení novým nápadom a sú ochotní upraviť svoje stratégie, aby vyhoveli meniacim sa okolnostiam. Táto flexibilita im umožňuje viesť svoj tím bez väčších prekážok. 

Ilustračné foto Galéria fotiek (2) Ilustračné foto Zdroj: thinkstock.com

7. Sebavedomie

Sebavedomé vystupovanie nie je dôležité len pre samotného lídra, ale pomáha budovať dôveru aj u ostatných. Dôvodom je istota, ktorá z nich vyžaruje a ktorá povzbudzuje tím, aby dôveroval ich smerovaniu a schopnostiam. Je však dôležité, aby toto sebavedomie bolo vyvážené s pokorou, aby sa predišlo arogancii.

8. Čestnosť 

Je nevyhnutné, aby lídri konali autenticky, čestne a spoľahlivo. Tieto vlastnosti sú kľúčové pre budovanie dôvery v tíme. Lídri, ktorí prejavujú etické správanie a transparentnosť vo svojich rozhodnutiach, pestujú kultúru dôvery na všetkých úrovniach organizácie. Pre zamestnancov je dôležité vidieť, že nadriadení nebudú hovoriť jedno a konať druhé, ale budú konzistentní vo svojich názoroch. 

9. Kreativita 

Kreatívni lídri riešia problémy unikátnymi a inovatívnymi spôsobmi. Sú ochotní experimentovať a myslieť mimo rámca. Tým podporujú aj svoj tím, aby myslel nekonvenčne. Práve v takýchto ssituáciách prichádzajú tie najlepšie myšlienky, nápady a riešenia. 

10. Inšpiratívnosť

Inšpiratívny líder motivuje a nabíja svoj tím energiou. Používa svoju vášeň a nadšenie, aby rovnako zapálil aj ostatných, čím vytvára pocit oddanosti. Inšpiratívni lídri si všímajú a oslavujú úspechy, čo zvyšuje morálku a motiváciu tímu.

Úspešné líderstvo je kombináciou rôznych kvalít a charakteristík. Ide o dynamický proces rastu a rozvoja, ktorý je potrebné rozvíjať. 

Viac o téme: Líder Manažér
  • Autor: © Zoznam/siposova
  • Zdroj: Thinkstock, Foto: Getty

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy