Kto dnes nerobí video pohovory, nerobí nábor

Zdroj: Getty Images

Súhlasíte s týmto tvrdením? Že nie celkom? Alebo naopak? O tejto téme sa dajú písať knihy, no dnes je rovnako prítomná ako nový “módny doplnok” na našich tvárach.

Počas prvej vlny pandémie COVID-19 som bol horlivým propagátorom video pohovoru, dokonca som o tom rozprával v mimoriadnych správach na RTVS. Aj tam som sa stretol s názorom, že to je nástroj hlavne pre IT spoločnosti. Naozaj je to tak? Prečo by prvé kolo pohovoru nemohlo prebehnúť cez video pohovor na akúkoľvek pozíciu? Nebola by to prvá a určite ani posledná vec, ktorú si osvojíme od priekopníckych IT firiem. 

Je vôbec video pohovor potrebný?

Túto otázku si kladú  kandidáti, ale  aj podnikatelia či manažéri, ktorí nemajú veľa skúseností s náborom. My, HR profesionáli, ale vieme o tejto téme svoje a je nám nad slnko jasnejšie, že čím viac dát máme o kandidátovi k dispozícii, tým lepšie sa vieme rozhodnúť vo voľbe toho najlepšieho. Počas video pohovoru dokážeme výrazne lepšie odčítať reakcie na naše otázky a získavame tie prepotrebné “dáta”, ktoré pre správne rozhodnutie potrebujeme. Veď vždy sa snažíme vybrať toho najlepšieho kandidáta, a to nielen na základe kvalifikácie, ale aj osobnostných predpokladov. Aby zapadol do tímu, aby ho napĺňala naša firemná kultúra, aby zrástol čo najlepšie s našou firemnou DNA, aby ho naše EVP zaujalo, aby vychádzal s nadriadeným... Z tejto perspektívy je video pohovor výrazne lepšia voľba ako len fakty zo životopisu doplnené hlasovým telefonátom.

Nábor musí fungovať aj dnes a my v Kariéra.sk vidíme, že funguje. Aj počas dní, kedy je čiastočne obmedzená  naša mobilita, musíme hľadať ľudí a vyberať. Je v tejto dobe nevyhnutné pozývať si desať kandidátov na osobný pohovor? Alebo je oveľa efektívnejšie aj bezpečnejšie pre nás a pre kandidátov urobiť si preselekciu formou video pohovoru a pozvať na osobné stretnutie len TOP dvoch či troch kandidátov? Okrem toho , práve cez video uvidíme ich odhalené tváre, keďže pri osobnom stretnutí musí mať každý rúško. Tak prečo váhať?

Videpohovor zvládnete jednoducho - cez Kariéra.sk

Rozhodli ste sa vyskúšať video pohovor? Zvažujete, akú technológiu použiť? V Kariéra.sk máte funkčný a jednoduchý nástroj k dispozícii doslova na pár klikov. Použitie je zahrnuté v cene inzercie a komfortne prístupné pre vašu home-office kanceláriu. Pripojenie je jednoduché aj pre remote manažéra, ktorému hľadáte človeka do tímu a rovnako aj pre uchádzača. Následne je už len na vás, ako zhodnotíte nazbierané dáta, aby ste sa mohli správne rozhodnúť o nástupe nového človeka, prípadne či ho pozvete na ďalší, osobný pohovor.

Kto dnes nerobí video Galéria fotiek (3) Zdroj: Getty Images

Na čo si dať pri video pohovore pozor?

Aj videopohovor má svoje ALE. Zvládnutie technológie je jedna vec, dôležité tiež je zvládnutie samotného video pohovoru v kultúrnej rovine. Váš video pohovor totiž môže mať veľmi negatívny dopad na uchádzača a vy “vďaka” nezvládnutiu niekoľkých detailov môžete urobiť veľmi zlý prvý dojem. Ako všetci vieme, na prvý dojem máme len jeden pokus. V tomto prípade ale nejde len o prvý dojem vašej osoby, recruitera, vytvárate prvý dojem aj o spoločnosti, ktorú zastupujete. A tu záleží na detailoch. Preto vám prinášam zoznam TOP kazičov prvého dojmu počas video pohovoru, ktorým je dobré sa vyhnúť.

6 vecí, ktoré pokazia prvý dojem počas video pohovoru

 1. Čas pohovoru
  Dajte kandidátovi priestor na to, aby si mohol vybrať čas, kedy bude video pohovor prebiehať. Každý zodpovedný uchádzač o zamestnanie chce mať na video pohovor adekvátnu prípravu. Chce si byť istý, že ho nič nevyruší, že bude dobre vyzerať, a na to potrebuje čas.
 2. Meškanie na pohovor
  Ak na vás bude kandidát čakať online viac ako 3 minúty, pocíti ku vám negatívne konotácie.
 3. Nezvládnutie technológie
  Odporúčam si technológiu vopred vyskúšať, otestovať a počas pohovoru neexperimentovať.
 4. Vyzváňajúci telefón či iné rušivé elementy
  Vypnite si zvonenie na mobile, zorganizujte si čas tak, aby vás nič nerušilo. Ani manažér by nemal byť počas pohovoru v reštaurácii. Všimnite si, čo sa nachádza v obraze za vami, možno tam nájdete rôzne prekvapenia.
 5. Chýbajúci úsmev
  Na videu vyzeráme všetci inak, no úsmev prekonáva akékoľveky bariéry. Recruiterov učím usmievať sa aj počas hlasového telefonátu, lebo je to počuť v hlase.. Na úsmev ako podporu pre kandidáta sme na osobných pohovoroch zvyknutí, tak ak máte “prísediaceho” manažéra, presvedčte ho, nech sa snaží usmievať tiež.
 6. Neskáčte do reči
  Dohodnite si s manažérom vopred, kto, kedy a čo hovorí, aby ste si neskákali do reči a rovnako aby ste neskákali do reči kandidátovi.

Video pohovor je geniálny spôsob, ako ušetriť vlastný pracovný čas a zároveň nenútiť zbytočne cestovať desiatky uchádzačov na osobné pohovory. Cez video uvidíte uchádzačom bezpečne do tváre. Jednoduchá a funkčná technológia je k dispozícii zadarmo  na Kariéra.sk. Každým ďalším pohovorom sa vaše zručnosti budú zlepšovať a ak sa budete držať elementárnych zásad s úsmevom, úspech sa nevyhnutne dostaví. Želám vám veľa úspešných rozhodnutí.

Emil Čižinský, riaditeľ Kariéra.sk

Kto dnes nerobí video Galéria fotiek (3) Emil Čižinský

Viac o téme: Video pohovor
 • Autor: © Zoznam/Emil Čižinský
 • Zdroj: Foto: Getty Images

Súvisiace články