Neverbálna komunikácia: Mýty, fakty a praktické rady pre pohovory

Už desať minút zaujato rozprávate o predaji motorových píl, vašej celoživotnej vášni. Personalista na protiľahlej strane stola má trup zvrátený dozadu, na tvári trochu strnulý výraz a už asi pol minúty nemrkol. Schválne - zaujíma ho, čo hovoríte, alebo myslí skôr na teľacie, ktoré má doma v chladničke?

Niečo ako železo v špenáte

Často sa uvádza, že až 93 % ľudskej komunikácie prebieha neverbálne. Je to však nezmysel, ktorý vznikol skreslenou interpretáciou nie príliš podareného výskumu zo 60. rokov. Niečo ako zle vypočítané množstvo železa v špenáte. Mimoriadne preto vyznievajú rady, ako neverbálnu komunikáciu pri nábore používať. Navyše človek má dosť starostí s tým, čo hovorí, nieto aby strážil, čo vyjadruje mimikou.

Správne a žiaduce gestá prídu samé v prípade, že sa človek dokáže cítiť aspoň v rámci možností v pohode. Potom nemusí každú vetu sprevádzať núteným úsmevom a zdvíhať cielene obočie nadšením z toho, že bude zakladať faktúry.

Znalosť reči tela sa ale môže na pohovore, rovnako ako napríklad počas obchodného jednania, hodiť z iného dôvodu – možno sa vďaka nej dovtípiť, čo si náš náprotivok myslí a tomu prispôsobiť obsah rozhovoru. Pokiaľ je teda človek schopný toto všetko v stresovej situácii vnímať. Až pôjdete nabudúce na pohovor alebo na rande, skúste to.

Telo dopredu, hlava k strane

Osoba, ktorú ste pozitívne zaujali, je vám doslova naklonená, teda jej telo smeruje k vám. Tiež to môže byť hlava naklonená k strane, pretože aj toto gesto značí: „Hovor, hovor, zaujímaš ma.“ Ak je teda sprevádzané ľahkým úsmevom a sústredeným pohľadom. Potom máte zelenú a môžete hovoriť bez obáv ďalej.

Úsmev s kútikmi do strán

Kto pracuje často s ľuďmi, vie vytvárať úsmevy veľmi vierohodné, hoci si myslí niečo nepublikovateľné. Pri pravom úsmeve smerujú kútiky úst nahor a okolo očí vyskočia jemné vrásky. Naopak pri falošnom úsmeve idú kútiky úst skôr do strán k ušiam a okolo očí sa nič nedeje. Ak uvidíte predstieraný úsmev na tvári náprotivku každú chvíľku, zrejme veľmi nebodujete. Alebo ste tento deň deviatich v poradí a dotyčný/á vás už sotva vníma. Musíte zo seba vytlačiť to najlepšie.

Zvraštené obočie

Ajajaj. Obočie sťahované k stredu čela môže byť známkou pekelného sústredenia, ale aj podráždenia. Niekedy oboch naraz. Asi ste povedali niečo, čo sa úplne nepáčilo, alebo nie je jasné. Skúste lepšie vysvetliť vypovedané, alebo zakormidlujte s hovorom radšej niekam inam.

Pomalé žmurkanie

Kto je zaujatý, žmurká veľa, aby vstrebal nové informácie. Ak je niečí pohľad skôr strnulý a očné viečka sa k sebe priblížia v intervaloch takých dlhých, že by si jeden medzitým prečítal Vojnu a mier, uspávate ho. Skúste hodiť do pľacu nejaký vtip, alebo sa na niečo spýtať. Musíte opäť upútať pozornosť.

Prst mieriaci k ústam

Gesto netrpezlivosti. Zrejme už hovoríte tak dlho, že by za tu stačil povstať aj spustnúť samotný Rím. Alebo náboráře niečo z vášho monológu zaujalo a chce položiť otázku. V každom prípade je to znamenie, aby ste rýchlo dokončili myšlienku a dali mu priestor.

Trenie nosa

Uvoľňuje napätie, ktoré váš spoločník prežíva. Napríklad preto, že nesúhlasí s tým, čo hovoríte, môže ale tiež niečo skrývať, alebo dokonca nehovorí pravdu. Na toto gesto si dajte zvlášť pozor, až sa budete baviť o peniazoch a protistrana bude trieť si nos tvrdiť, že stotisíc nie je problém.

Na Kariéra.sk si môžete vybrať zo stoviek voľných pracovných miest, stačí zadať odvetvie a lokalitu, v ktorej si hľadáte prácu. Pre praktické tipy a súťaže sledujte Instagram profil Kariéra.sk. Taktiež sa môžete pridať do Facebook skupiny Práca a brigády - Slovensko a zahraničie / KARIERA.SK, vďaka ktorej pravidelne dostanete informácie o voľných pracovných pozíciách. Môžete si tiež vytvoriť Agenta na portáli Kariéra.sk. Vďaka službe Agent dostanete na váš email nové ponuky práce podľa vašich kritérií. Nemusíte tak prezerať denne stovky ponúk, Agent ich prezrie za vás.

Viac o téme: Pohovor Gestá Reč tela Mimika Neverbálna komunikácia Úsmev
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: Foto: Getty, jobs.cz
 
Staršie správy
Staršie správy