Expertov na umelú inteligenciu je v Európe málo: Aj preto im mzdy rýchlo rastú

Technologickí giganti sa v Európe preťahujú o expertov na umelú inteligenciu. Do odvetvia prúdi obrovské množstvo peňažných prostriedkov a kto svojim zamestnancom nepriplatí, tomu hrozí, že nezvládne držať krok s konkurenciou. Kvalifikovaných pracovníkov je na európskom trhu dlhodobo málo a medzi podnikmi kvôli tomu začala preťahovaná.

Firmy sa v posledných mesiacoch musia rozhodovať, či mzdové ponuky konkurenčných podnikov dorovnajú, alebo o svoje najlepšie mozgy prídu. Ťažia z toho hlavne experti na umelú inteligenciu, ktorým raketovo rastú mzdy, píše agentúra Reuters .

Každý deň vzniká v oblasti umelej inteligencie rad nových startupov. Ak sa chcú na trhu presadiť, nezaobídu sa bez expertov, ktorých je ale nielen na európskom trhu pomaly. Talentovaní zamestnanci sa stali horúcim tovarom, za ktorý sa aj zavedené firmy neboja utrácať horibilné sumy.

Poradenská spoločnosť Avery Fairbank pred pár dňami informovala o tom, že nárast miezd vedúcich pracovníkov v spoločnostiach, ktoré sa venujú vývoju umelej inteligencie, bol za posledných niekoľko mesiacov exponenciálny.

„Vstup zahraničných startupov na londýnsky trh konkurenčný boj ešte vystupňoval,“ uviedol Charlie Fairbank, výkonný riaditeľ firmy. Priemerná ročná mzda vedúcich pracovníkov tu pred pár mesiacmi v priemere štartovala na 350-tisíc libier. Teraz je o ďalších 50 až 100 tisíc libier vyššia.

Tradiční hráči v problémoch

Mnohé firmy s pomerne bohatou históriou kvôli tomu nezažívajú práve ideálnu prítomnosť. Príkladom je britská spoločnosť DeepMind, ktorá vznikla v roku 2011. O pár rokov neskôr ju kúpil Google za viac ako 500 miliónov dolárov, teda viac ako 12 miliárd korún. V priebehu posledných rokov sa venovala rozvoju umelej inteligencie, a to v celom rade oblastí ľudského života, vrátane navrhnutia štruktúry viac ako dvoch miliónov nových materiálov.

Teraz ale tento podnik viac ako kedykoľvek predtým začína bojovať s radom dobre financovaných konkurentov, ktorí sa snažia získať podiel na trhu a zamestnancov úspešne preťahujú k sebe. Niektorí sa rozhodli dokonca založiť aj svoje štartupy.

„Všetky tieto firmy medzi sebou súperia o rovnaké talenty,“ hovorí Ekaterina Almasqueová zo spoločnosti OpenOcean s tým, že DeepMind už nie je jediným lídrom v tomto odbore.

Odísť sa rozhodol aj spoluzakladateľ britskej spoločnosti Mustafa Suleyman, ktorý následne s miliardárom Reidom Hoffmanom z LinkedIn založil kalifornskú spoločnosť Inflection.

Vedenie firmy DeepMind sa snaží počet odchodov redukovať. Začiatkom tohto roka aj preto spoločnosť poskytla niekoľkým významným výskumným vedúcim pracovníkom akcie firmy v hodnote desiatok miliónov dolárov. Ani to ale náročnú personálnu situáciu príliš nevyriešilo.

„Keď sa taká šanca vyskytne, využijete ju,“ komentuje aktuálne trendy špecialista na umelú inteligenciu Sebastin Ruder, ktorý sa v priebehu tohtoročného januára presunul zo spoločnosti DeepMind do rýchlo rastúceho podniku Cohere.

Na Kariéra.sk si môžete vybrať zo stoviek voľných pracovných miest, stačí zadať odvetvie a lokalitu, v ktorej si hľadáte prácu. Pre praktické tipy a súťaže sledujte Instagram profil Kariéra.sk. Taktiež sa môžete pridať do Facebook skupiny Práca a brigády - Slovensko a zahraničie / KARIERA.SK, vďaka ktorej pravidelne dostanete informácie o voľných pracovných pozíciách. Môžete si tiež vytvoriť Agenta na portáli Kariéra.sk. Vďaka službe Agent dostanete na váš email nové ponuky práce podľa vašich kritérií. Nemusíte tak prezerať denne stovky ponúk, Agent ich prezrie za vás.

Viac o téme: Umelá inteligencia Európa DeepMind
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: Reuters, Foto: GETTY, RED, iDnes
 
Staršie správy
Staršie správy