Máte okolo seba ľudí, ktorí sa hrajú na pracovitých? 10 znakov, že sú v skutočnosti iba leniví

Ilustračné fotoIlustračné foto

Asi každý z nás niekedy zažil večne zaneprázdneného kolegu, ktorý sa tváril ako najpracovitejšia včelička, no v skutočnosti za ním nezostávalo veľa výsledkov. Takýchto ľudí môžete v súčasnosti stretnúť pomerne často. A ktovie, možno aj vy ste jedným z nich.

Takíto zamestnanci bývajú skôr leniví ako pracovití, avšak darí sa im to dobre skrývať. V očiach šéfa tak vyzerajú veľmi dobre, no vy ich môžete odhaliť aj vďaka týmto 10 znakom, ktoré ich charakterizujú. 

1. Trávia veľa času na internete

Keď od nich niečo chcete, vždy sú online a odpisujú na správy a e-maily. Aj keď to môže vyzerať ako náplň ich práce, v skutočnosti to berú ako zámienku na zabíjanie času. 

2. Robia si časté pauzy

Krátke prestávky prospievajú produktivite, no ak ich je príliš veľa a sú zbytočne dlhé, skôr to môže uškodiť. Ak trávia vaši kolegovia veľa času rozhovormi s inými a dokopy nič pri tom nerobia, asi ťažko by sa dalo hovoriť o ich pracovitosti.

3. Rozprávajú namiesto toho, aby konali

Často hovoria o svojich veľkých plánov, no takmer žiadny z nich nedotiahnu do konca. Rozprávať síce vedia naozaj presvedčivo, no ich lenivosť im bráni v tom, aby naozaj konali. 

4. Pred deadlinom sú veľmi zaneprázdnení

Keď už sa blíži termín odovzdania nejakého zadania, zrazu sú veľmi zaneprázdnení. A to zväčša len kvôli tomu, aby odvrátili pozornosť od toho, že doteraz neurobili takmer nič. 

5. Stále sa vyhovárajú

Leniví ľudia sú majstrami vo výhovorkách. Vždy si nájdu dôvod, ktorým by ospravedlnili svoju prokrastináciu alebo to, prečo potrebujú viac času na dokončenie úlohy. 

Máte okolo seba ľudí, Galéria fotiek (2)

6. Delegujú svoje úlohy

Takíto ľudia využívajú každú príležitosť, aby sa zbavili svojej zodpovednosti. Povinnosti prenášajú na iných, vďaka čomu im zostane viac času na ničnerobenie. V konečnom dôsledku ale úlohy budú dokončené, a tak sa budú môcť pochváliť svojím pričinením.  

7. Zdôrazňujú svoju dôležitosť

Zamestnanci, ktorí sú pracovití len naoko, zvyknú často zdôrazňovať svoj prínos pre firmu. Patria k sebavedomým ľuďom, ktorí sú si vedomí svojej vlastnej hodnoty, o čom sa snažia presvedčiť aj všetkých ostatných. 

8. Nemajú viditeľné výsledky

Aj keď sa tvária, že toho robia veľa, v skutočnosti za nimi nezostávajú žiadne viditeľné výsledky. Ťažko sa dá teda dokázať to, čo všetko pre spoločnosť urobili. 

9. Často menia témy alebo projekty

Aby sa vyhli dokončeniu úloh a projektov, často menia projekty, ktorým sa venujú. Radšej všetky úlohy delegujú na niekoho iného a oni sa vrhnú opäť na niečo nové. Aj preto je tých výsledkov tak málo. 

10. Vyhýbajú sa veľkým výzvam

Aj napriek tomu, že pôsobia sebavedomo, vyhýbajú sa veľkým výzvam a novým príležitostiam. Zanedbávajú dokonca aj svoj osobný rozvoj, pretože zväčša stagnujú dlhší čas na jednom mieste. Dôvod je pritom jednoduchý – boja sa zmeny alebo sa im proste nechce. 

Viac o téme: Lenivosť Pracovitosť
  • Autor: © Zoznam/siposova
  • Zdroj: Foto: Getty

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy