Piatok20. jún 2025, meniny má Valéria, zajtra Alojz

5 myšlienok, ktoré vám každý deň podkopávajú sebavedomie: Čo najskôr s nimi prestaňte

Zobraziť galériu (2)

Sebavedomie nie je dané geneticky a ak ho nemáte teraz, neznamená to, že to nemôžete v budúcnosti zmeniť. Závisí od toho, čo si o sebe myslíte, no často si neuvedomujete, ako vás mnohé myšlienky sabotujú. Práve vaše každodenné vnútorné monológy môžu byť hlavným dôvodom, prečo sa necítite dostatočne dobrí. A nezáleží na tom, či ide o kariéru, ciele, vzťahy alebo celkovo o osobný život.

Dávajte si pozor hlavne na týchto 5 myšlienok, ktoré môžu neustále znižovať vaše sebavedomie. Čím skôr si prestanete tieto veci hovoriť, tým rýchlejšie môžete začať svoj „ozdravovací proces“.

1. Nie som dosť dobrý/-á. 

Toto je asi najrozšírenejšia toxická veta, ktorú si ľudia opakujú. Objavuje sa najmä pri pôsobení vonkajšieho tlaku alebo pri porovnávaní s inými. Problém spočíva v tom, že keď si to budete opakovať príliš často, naozaj tomu uveríte. A to následne ovplyvní všetky oblasti vášho života. 

Musíte si uvedomiť, že „dosť dobrý“ nie je univerzálny cieľ, ale je to subjektívna predstava, ktorá sa mení a ktorá pre každého znamená niečo iné. Zamerajte sa skôr na to, čo sa vám dnes podarilo. Stačí, ak pôjde aj o maličkosť, no postupne aj tieto malé kúsky skladačky dajú pozitívny výsledok plný motivácie. 

2. Zlyhal/-a som, takže to nemá zmysel. 

Namiesto toho, aby ste chyby brali ako súčasť procesu, beriete ich ako dôkaz o vlastnej neschopnosti. Tento postup vás odradí od ďalšieho pokusu, aj keď by sa vám to mohlo podariť a dokázali by ste aj veľké veci. 

Radšej si položte otázku, čo vás daná situácia naučila a čo nabudúce urobíte inak. Tak sa budete môcť neustále zlepšovať a posúvať vpred. Zlyhanie nemusí byť nevyhnutne zlé. 

5 myšlienok, ktoré vám
Zobraziť galériu (2)

3. Iní to vedia lepšie, nemám šancu.

Porovnávanie s inými patrí medzi najväčších zlodejov sebavedomia. Nezabúdajte, že nevidíte do vnútra ostatných a v skutočnosti to vôbec nemusí byť tak, ako to na prvý pohľad vyzerá. Možno sú daní ľudia ešte menej sebavedomí ako vy, len to dokážu lepšie skrývať. Zameriavajte sa preto len na seba, svoj pokrok a to, čo chcete dosiahnuť. 

4. Musím to urobiť dokonale, inak to nemá zmysel.

Perfekcionizmus je maskovaný strach z odmietnutia. Namiesto radosti z procesu sa fixujete na bezchybnosť, aj keď vás to stojí oveľa viac času a energie. V mnohých prípadoch to ani nedotiahnete do konca, a pritom ak by ste to neurobili na 100, ale len na 90 %, bolo by to úplne postačujúce a dobré. 

5. Som len... (obyčajný/-á, priemerný/-á, nevýnimočný/-á)

Tento typ myšlienky vás obmedzuje v mnohých smeroch a limituje v tom, čo vôbec v živote skúsite. Keď uveríte týmto veciam, prestanete si dovoľovať rásť. Namiesto toho si povedzte niečo, za čo sa môžete oceniť. 

Keď si začnete viac všímať svojho vnútorného kritika, môžete s tým vedome pracovať a meniť ho. Nepotrebujete sa okamžite milovať alebo si veriť na 100 %. Stačí, keď prestanete vlastné myslenie používať ako nástroj na sebadeštrukciu. Sebavedomie nie je cieľ, ale návyk. A ten môžete ovplyvňovať vy sami. 

Viac o téme: Nízke sebavedomieAko uspieťAko byť sebavedomieAko získať sebavedomie
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Správy

Ekonomika

Šport

Novinky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program