Asi každý z nás má vo svojom živote niečo, čo by urobil inak alebo zmenil. Zbytočné lamentovanie nad minulosťou sa síce neodporúča, no zamyslieť sa nad vlastnými chybami a poučiť sa z nich je dôležité. Ešte lepšie však je, ak sa dokážete poučiť z chýb niekoho iného – napríklad človeka, ktorý celý život skúma fungovanie ľudského mozgu.
Neurológ Baibing Chen pôsobí na University of Michigan a pre portál CNBC prezradil tri návyky z mladosti, ktoré ľutuje. Svoje skúsenosti zdieľa najmä preto, aby inšpiroval iných ľudí (hlavne tých mladších), nech tieto chyby neopakujú.
1. Denné pitie sladených nápojov
„Počas dospievania som každý deň po škole vypil jednu alebo dve plechovky sladkej limonády a zjedol niekoľko keksov,“ priznáva doktor Chen. Vtedy ešte nevedel, aký negatívny dopad môže mať nadmerný príjem cukru (a najmä toho tekutého) na naše zdravie.
Dnes vieme, že vysoký príjem cukru zvyšuje riziko inzulínovej rezistencie, cukrovky 2. typu, chronických zápalov aj kardiovaskulárnych ochorení. Menej známe je, že cukor má vplyv aj na mozog – z dlhodobého hľadiska môže prispievať k zhoršeniu kognitívnych funkcií, ba dokonca k rozvoju demencie.
Dobrou správou je, že zmena stravy a obmedzenie sladených nápojov môže tieto negatívne dôsledky zmierniť. Čím skôr začnete, tým lepšie.
2. Príliš hlasné počúvanie hudby
Hlasná hudba cez slúchadlá bola podľa Chenových slov bežnou súčasťou jeho každodenného života. No dlhodobé vystavovanie nadmernému hluku poškodzuje bunky v sluchovom aparáte, ktoré sa už nikdy nezregenerujú.
Výsledkom môže byť trvalé zhoršenie sluchu, zvýšená citlivosť na zvuky, tinnitus či dokonca psychické problémy ako depresia alebo úzkosť. Výskumy navyše spájajú zhoršený sluch aj so zvýšeným rizikom kognitívneho úpadku a demencie.
Preto dnes Chen používa slúchadlá maximálne na 60 % hlasitosti a iba 60 minút denne. Sluch si totiž musíme chrániť rovnako ako zrak. Čo sa raz poškodí, to už sa nemusí napraviť.
3. Podceňovanie spánku
Aj neurológ v mladosti podceňoval spánok, rovnako, ako to robí väčšina mladých ľudí. Dnes už vieme, že kvalitný spánok je pre mozog kľúčový. Počas spánku sa totiž nielen regenerujeme, ale aj učíme, spracovávame emócie a „čistíme“ mozog od toxických látok. To všetko má zásadný vplyv na našu pozornosť, pamäť aj psychickú pohodu.
Preto sa odporúča spať ideálne 7 až 9 hodín. Dôraz na kvalitný oddych doktor odporúča každému, kto chce mať zdravý mozog aj po päťdesiatke.
Čím skôr teda začnete chrániť svoje zdravie a mozog – správnou stravou, spánkom a zodpovedným prístupom k hluku, tým dlhšie budete fyzicky aj mentálne fit.
{{ poll.title }}
{{ poll.title }}
{{ poll.thanks }}
{{ poll.title }}
{{ profiles[profileEvalueated.index].name }}
Zhoda: {{ profileEvalueated.weightPercentage }}%
Na Kariéra.sk si môžete vybrať zo stoviek voľných pracovných miest, stačí zadať odvetvie a lokalitu, v ktorej si hľadáte prácu. Taktiež sa môžete pridať do Facebook skupiny Práca a brigády - Slovensko a zahraničie / KARIERA.SK, vďaka ktorej pravidelne dostanete informácie o voľných pracovných pozíciách. Môžete si tiež vytvoriť Agenta na portáli Kariéra.sk. Vďaka službe Agent dostanete na váš email nové ponuky práce podľa vašich kritérií. Nemusíte tak prezerať denne stovky ponúk, Agent ich prezrie za vás.