Pondelok21. apríl 2025, meniny má Ervín, zajtra Slavomír

Jednoduchý spôsob, ako zvýšiť sebavedomie iným ľuďom: Požiadajte ich o radu

Zobraziť galériu (2)

Keď vám niekto dáva nevyžiadané rady, určite vám to nie je dvakrát príjemné. Napriek tomu to ale často robíme aj my sami – myslíme si, že keď niekto niečo nezvláda, treba ho „poučiť“. Psychológovia však zistili, že problém často nie je v nedostatku informácií, ale v nedostatku sebavedomia.

Psychologička Lauren Eskreis-Winkler si počas svojej výskumnej práce všimla jednu zaujímavú vec. Či išlo o študentov, ktorí mali problém s prokrastináciou, ľudí, ktorí chceli lepšie šetriť peniaze, alebo o zamestnancov, ktorí nezvládali stres – všetci títo ľudia vedeli celkom presne, čo by mali robiť inak. Vedeli, ako sa zbaviť zlých návykov a čo im pomôže. Ich problémom nebol nedostatok vedomostí, ale nedostatok sebavedomia. Jednoducho neverili tomu, že to zvládnu.

Výskumy opakovane potvrdzujú, že ľudia, ktorí majú nízku dôveru vo svoje schopnosti, majú väčší problém dosahovať svoje ciele. Naopak tí, ktorí veria, že zmenu dokážu uskutočniť, dosahujú výrazne lepšie výsledky – či už ide o štúdium, kariéru, zdravie alebo osobný život.

Ako posilniť ich sebavedomie?

Psychologička vo výskumoch dokázala, že najlepší spôsob, ako pomôcť druhým, nie je ponúkať im rady, ale naopak – požiadať ich, aby radili oni nám alebo iným.

V jednom experimente sa ukázalo, že študenti, ktorí radili mladším spolužiakom, dosiahli lepšie študijné výsledky ako tí, ktorí žiadne rady neposkytovali. Dôvod je jednoduchý: keď niekomu dávame rady, začíname veriť vo vlastné schopnosti a cítime sa sebavedomejšie.

Jednoduchý spôsob, ako zvýšiť
Zobraziť galériu (2)

Psychológia tento efekt nazýva „saying-is-believing“ – ak niečo vyslovíme nahlas, začíname tomu sami veriť. Ak napríklad niekomu poradíte, aby si robil pravidelné prestávky pri práci, sami sa potom cítite zvláštne, ak túto radu nedodržujete. Vaša vlastná rada vás motivuje k tomu, aby ste konali podľa nej.

Ako to využiť v praxi?

Nabudúce, keď budete chcieť niekoho povzbudiť alebo mu pomôcť, radšej neponúkajte rady, ale ho/ju o radu sami požiadajte. Jednoducho povedzte: „Čo by si na mojom mieste urobil/-a ty?“

Takýmto prístupom ukážete, že danej osobe dôverujete, a podporíte jej sebavedomie. A napokon – ak si s niečím neviete rady vy sami, položte si otázku: „Akú radu by som dal/-a niekomu, kto by bol v rovnakej situácii?“

Možno zistíte, že sami najlepšie viete, ako daný problém riešiť. Stačí tomu len začať veriť.

 

Na Kariéra.sk si môžete vybrať zo stoviek voľných pracovných miest, stačí zadať odvetvie a lokalitu, v ktorej si hľadáte prácu. Taktiež sa môžete pridať do Facebook skupiny Práca a brigády - Slovensko a zahraničie / KARIERA.SK, vďaka ktorej pravidelne dostanete informácie o voľných pracovných pozíciách. Môžete si tiež vytvoriť Agenta na portáli Kariéra.sk. Vďaka službe Agent dostanete na váš email nové ponuky práce podľa vašich kritérií. Nemusíte tak prezerať denne stovky ponúk, Agent ich prezrie za vás.

Viac o téme: SebavedomieNevyžiadané rady
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Správy

Ekonomika

Šport

Novinky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program