Počuli ste už o ľuďoch, ktorí majú neustálu potrebu sa vychvaľovať, zdôrazňovať svoju výnimočnosť a strhávať všetku pozornosť na seba? Stali ste sa aj vy obeťou konverzačného narcistu? Čo robiť v prípade, ak sa takou osobou stretávate každý deň v práci, prípadne sa jedná o vášho nadriadeného? Naučte sa diplomaticky vykorčuľovať z rozhovoru a stanoviť si jasné pravidlá.
Ako spoznám, že sa jedná o konverzačného narcistu?
Na rozpoznanie takejto osoby nepotrebujete žiadne výnimočné vedomosti ani príručky, ktoré by odhaľovali špeciálne osobnostné črty konverzačných narcistov. Jednoducho povedane, jedná sa o osoby, ktoré sa milujú počúvať a dokážu každý rozhovor obrátiť na svoju osobu. Pri počúvaní sú často povrchní a nezaujímajú ich emócie druhých. Prakticky nech sa jedná o akýkoľvek rozhovor, dokážu ho obrátiť o 180 stupňov a nasmerovať pozornosť na seba. Aj keď zhodou náhod nadviažu na rozhovor, v skutočnosti ich nezaujíma váš názor. Vyčkávajú len na vhodnú príležitosť „zažiariť“ a byť v epicentre pozornosti. Od takého človeka sa empatie nedočkáte, čo však neznamená, že neexistujú spôsoby ako prevziať rozhovor do vlastných rúk.
Choďte si pevne za svojim cieľom
Nebojte sa vrátiť debatu k pôvodnej téme, ktorú ste začali. Je síce pekné, že sa dozviete množstvo noviniek zo života danej osoby, ale k vyriešeniu vášho problému to pravdepodobne nijako neprispeje. Ak sa jedná o nadriadeného, zachovajte pri tom chladnú hlavu a nezabudnite pri tom na dávku zdvorilosti.
Napr. „To znie skutočne veľmi zaujímavo, ale ak sa nenahneváte predsa by som sa chcel vrátiť k pôvodnej téme nášho rozhovoru, a to spomínanému termínu odovzdania nášho projektu.“
Vyjadrite svoj rešpekt
Pokiaľ sa nachádzate v situácii, že musíte niekoho prerušiť, určite tak učiňte s rešpektom. Vyhnete sa tak nepríjemnej situácii, v dôsledku čoho by sa mohol zbytočne naštrbiť vzťah medzi vami a dotyčnou osobou. Siahnite po frázach, ktoré sú dôkazom uznania, no zároveň sú jasným signálom na zmenu smerovania rozhovoru.
Napr. „Je mi ľúto, že vás musím prerušiť, váš názor je skutočne podnetný, ale v danú chvíľu sa už musíme vrátiť k problematike, ktorá bola hlavným dôvodom tohto stretnutia.“
Ukončite rozhovor, ktorý nikam nevedie
Ak rozhovor skĺzne do roviny, kde sa stráca pointa, prerušte ho kým je čas. Stačí opäť navonok vyjadriť svoj záujem, no zároveň dať jasne najavo potrebu vrátiť sa späť k cielenej diskusii.
Napr. „To sú naozaj cenné postrehy, ak to môžem celé zhrnúť, tak by sme sa v danej chvíli mali zamerať na...“
Nebojte sa použiť humor
Ak sa jedná o osobu, s ktorou už máte vybudovaný nejaký ten vzťah, je úplne na mieste ak využijete humor. Práve humor môže byť jasným signálom, že dotyčná osoba nevedomky „prevzala obraty“ a je na čase opäť prenechať slovo druhým.
Napr. „Wow, na teba je vždy spoľah, že nás ohúriš jedným z tvojich skvelých príbehov. Ale keď už sme sa tu takto všetci stretli, tak teraz by som vám rád povedal o tom, čo sa stalo včera mne. Možno to nedokážem podať až tak zaujímavo ako ty, ale garantujem, že budete určite prekvapení.“
Aj najväčší diplomati, potrebujú oddych
Dokázať si stanoviť jasné pravidlá je v takom prípade kľúčové, ale nie vždy máme na to dostatok energie. Ak vás vzájomné stretnutia s takouto osobou do značnej miery vyčerpávajú, snažte sa ich podľa možností obmedziť len na nevyhnutný čas.
{{ poll.title }}
{{ poll.title }}
{{ poll.thanks }}
{{ poll.title }}
{{ profiles[profileEvalueated.index].name }}
Zhoda: {{ profileEvalueated.weightPercentage }}%
Na Kariéra.sk si môžete vybrať zo stoviek voľných pracovných miest, stačí zadať odvetvie a lokalitu, v ktorej si hľadáte prácu. Pre praktické tipy a súťaže sledujte Facebook profil Kariéra.sk. Taktiež sa môžete pridať do Facebook skupiny Práca a brigády - Slovensko a zahraničie / KARIERA.SK, vďaka ktorej pravidelne dostanete informácie o voľných pracovných pozíciách. Môžete si tiež vytvoriť Agenta na portáli Kariéra.sk. Vďaka službe Agent dostanete na váš email nové ponuky práce podľa vašich kritérií. Nemusíte tak prezerať denne stovky ponúk, Agent ich prezrie za vás.