Finančné chyby v rôznych životných etapách: Od 20 do 60 rokov

Človek sa stále učí. Často zo svojich chýb. Niekedy je však už príliš neskoro chybu napraviť ... Preto sa dnes pozrieme na rôzne fázy života a na niektoré najdôležitejšie chyby, ktorým je dobré sa vyhnúť.

Od 20 do 30 rokov sa rozhliadame

Keby sme namiesto toho dávali peniaze bokom aspoň pár rokov a potom ich nechali pracovať, boli by sme prekvapení výsledkom. Akým? Schválne: skúste si tipnúť, kto bude mať viac peňazí v 50 rokoch?

Človek, ktorý od svojich 25 rokov dáva stranou 200 eur mesačne počas siedmich rokov a ďalej už neinvestuje a nechá zainvestované peniaze zarábať alebo druhý človek, ktorý začne investovať v 32 rokoch aj 200 eur mesačne a investuje túto sumu až do svojich 50 rokov, to znamená po dobu 18 rokov?

Pravda je taká, že viac peňazí bude mať ten, ktorý odkladal peniaze iba 7 rokov, ale začal skôr. To dokáže zložené úročenie a pravidelné investície. Preto je potrebné s investovaním neotáľať. Čím skôr začneme, tým lepšie.

Od 30 do 40 začíname zarábať väčšie peniaze

A často ich minieme, pretože je stále za čo. Postupne ale už nie je čo kupovať a nám sa začínajú peniaze hromadiť na bankovom účte. A budúcnosť je ďaleko. Dôchodok? Prečo naňho myslieť.

„Niečo by som ale asi mal robiť“, pomyslí si človek v tejto fáze života, „tak čo tak skúsiť životné poistenie so sporiacou zložkou. Je tam poistenie a navyše sporenie. Ideálne riešenie.“ Bohužiaľ tento človek nechápe, že toto riešenie neprináša ani dobré zabezpečenie – je drahé, ani dobrý výnos – je nízky. Má tak životnú poistku na tisíce eur, ktorá ale nič nerieši. Pritom za rovnaké peniaze by mohol mať rizikové životné poistenie na státisíce.

Ľudom v tejto fáze života často chýba úrazové poistenie. A ak ho už majú, potom na veľmi nízke poistné čiastky. Pritom by to pri tomto poistení malo byť práve naopak: majú totiž pred sebou stále dlhú dobu života av prípade nejakého úrazu by tak museli byť na niekom veľmi dlho závislí. A to môže byť veľmi drahé.

Ďalšou chybou je príliš vysoká čiastka, ktorú ľudia utrácajú za vlastné bývanie. Povedia si: „Keď už kupujeme, nech to stojí za to!“ Bez ohľadu na ďalšie súvislosti ich finančného života dnes aj v budúcnosti. Pokiaľ za vlastné bývanie miniete príliš, hypotéka vás „škrtí“ a to môže mať veľmi negatívny dopad na Vašu finančnú budúcnosť.

V 50 rokoch už máme 30 rokov skúseností.

A už „všetko“ vieme. Konečne začíname rozumieť aj investíciám do akcií a už im veríme. Netušíme, že práve v tomto veku treba zmeniť stratégiu. Nastúpime do akcií naplno a predáme ich pri prvom veľkom poklese. Aby sme nestratili viac.

Netušíme, že práve po päťdesiatke sme už namiesto akcií mali skôr zvoliť dlhopisové investície Potom príde šesťdesiatka a my máme síce málo peňazí, ale skúseností na rozdávanie. Tak snáď aspoň naše deti budú múdrejšie a poučia sa z našich chýb. Otázkou je, či im budeme schopní naše skúsenosti dobre odovzdať.

  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: Foto: Getty, RED
 
Staršie správy
Staršie správy