Pravidlo piatich hodín: Čo odlišuje chudobných od bohatých ľudí
Venovať päť hodín týždenne učeniu a premýšľaniu vraj zmení váš život. Päťhodinovým pravidlom sa riadi napríklad Elon Musk, Bill Gates či Oprah Winfreyová.
Každý deň má 24 hodín a je len na nás, ako s týmto časom naložíme. Zoberme si, že priemerný človek spí približne osem hodín. Zostáva teda 16 bdelých hodín. Z nich si odčítajme spravidla aspoň osem hodín, počas ktorých väčšina ľudí pracuje. Takže nám zostáva osem hodín.
Veľkú časť tohto nášho voľného času zaberá životná administratíva: cesta do práce az nej, nákupy, domáce práce, takzvaná neplatená práca (napríklad starostlivosť o deti či starnúcich rodičov), jedlo a pitie. Ako s týmto voľným časom zaobchádzame, sa líši človek od človeka, ale aj kultúra od kultúry. Ako napríklad uvádza štúdia Our World in Data, ľudia „vo Francúzsku, Grécku, Taliansku a Španielsku uvádzajú, že trávia viac času jedlom ako ľudia vo väčšine ostatných európskych krajín. Krajinou, kde ľudia trávia najmenej času jedlom a pitím, sú USA (63 minút)“.
Neplatenou prácou zase podľa OECD trávia ženy na celom svete oveľa viac času ako muži. Zatiaľ čo napríklad v Nórsku a na Novom Zélande je tento rozdiel takmer zanedbateľný, v Portugalsku a Indii majú muži o 50 percent viac voľného času ako ženy. Napriek tomu platí jedno: prevažná väčšina ľudí na svete má každý deň aspoň pár hodín voľna, a to ako s nimi naložíme, spoluurčuje, ako úspešní v živote budeme.
Milionárske pravidlo
V posledných desaťročiach vzniklo množstvo analýz, ktoré skúmajú a rozoberajú zvyky a hodnoty „self-made“ milionárov. Jeden z kľúčových poznatkov, ktorý sa stále znova objavuje, je známy ako „pravidlo piatich hodín“. Stručne povedané, jedná sa o pravidlo, podľa ktorého trávime jednu hodinu denne učením a premýšľaním. Keď to robíme každý pracovný deň, náš život sa môže od základov zmeniť.
Takzvané päťhodinové pravidlo pochádza od Benjamina Franklina, známeho amerického štátnika a vedca, ktorý venoval každý deň aspoň hodinu učenia sa niečomu novému. Dnes sa týmto pravidlom riadi napríklad Elon Musk, Oprah Winfreyová alebo Bill Gates. Nejde iba o to, že tento zvyk precvičuje myseľ a zlepšuje zručnosti. Tiež posilňuje disciplinovanosť.
Predsa len po dlhom dni, kedy vám hlava pulzuje bolesťou a oči sú unavené, je ľahšie siahnuť po televíznom ovládači ako po Dostojevskom. Keď ale zvládnete urobiť to druhé, budete na konci dňa nielen vzdelanejší, ale koniec koncov posilníte aj svoju vôľu.
S výrokom: "Televíziu sledujem maximálne jednu hodinu denne“ súhlasilo celkom 67 percent bohatých, ale len 23 percent chudobných ľudí."
Tu sú tri rady, ktoré psychológovia dávajú, aby ste svoju každotýždennú päťhodinovku vyplnili čo najúčelnejšie.
- Po prvé, učte sa. Akokoľvek vám to len vyhovuje, od čítania papierových kníh cez počúvanie audiokníh či podcastov až po čítanie náučných článkov na internete.
- Po druhé, experimentujte. Zlepšovať sa nemusí vždy znamenať napchať si hlavu faktami. Najúspešnejší ľudia v živote boli často tí, ktorí niečo skúšali a neuspeli, skúšali a zase neuspeli. Ale vo svojej snahe nikdy neprestali. Tim Harford hovorí, že úspech znamená, že „po prvé, hľadáme nové nápady a skúšame nové veci; po druhé, keď skúšame niečo nové, robíme to v takom meradle, že neúspech môžeme prežiť; po tretie, hľadáme spätnú väzbu a učíme sa zo svojich chýb za pochodu“.
Jedným z tajomstiev úspechu Googlu je práve skutočnosť, že svojich zamestnancov podporuje v tom, aby mohli venovať 20 percent svojho pracovného času experimentovaním a realizáciou svojich nápadov. Vyskúšajte teda niečo nové, budete sa jednak baviť, jednak sa niečo naučíte.
- Napokon po tretie, premýšľajte nad svojimi chybami a poučte sa z nich. Neúspech je cenný len do tej miery, do akej zlepšuje budúcnosť. Slovami dramatika Samuela Becketta: „Skúsil si to. Nepodarilo sa. Skús to znova. Znovu zlyháš. Zlyhám lepšie.“ Existuje mnoho spôsobov, ako sa prinútiť k sebareflexii. Niekto si môže viesť denník, iný zase môže tráviť každý deň desať minút jednoduchým premietaním. Pre iných to môže znamenať, že sa o veciach potrebujú porozprávať a rozobrať, čo sa stalo.
Vypnite tú televíziu
Ako veľmi záleží na našom nakladaní s voľným časom, ukazuje napríklad aj kniha Thomasa Corleyho Rich Habits: Daily Success Habits Of Wealthy Individuals (Bohaté návyky: Každodenné úspešné návyky bohatých ľudí). Corley strávil päť rokov štúdiom životov ako bohatých ľudí (definovaných ako ľudia s ročným príjmom 160 tisíc dolárov a viac a likvidným čistým imaním 3,2 milióna dolárov a viac), tak chudobných ľudí (definovaných ako ľudia s ročným príjmom 35 tisíc dolárov a menej a likvidným čistým imaním päť tisíc dolárov a menej). Zistil pritom množstvo pozoruhodných rozdielov.
Tak napríklad, bohatí ľudia oveľa menej sledovali televízne vysielanie. S výrokom „Televíziu sledujem maximálne jednu hodinu denne“ súhlasilo 67 percent bohatých, ale len 23 percent chudobných ľudí. Ako vysvetľuje Corley: „Bohatí sa sledovaniu televízie nevyhýbajú preto, že by mali nejakú vyššiu ľudskú disciplínu alebo silu vôle. Proste na sledovanie televízie príliš nemyslia, pretože sa venujú inému obvyklému každodennému správaniu – čítaniu.“
Dokazuje to aj odpoveď bohatých na otázku, či radi čítajú. Kladne odpovedalo 86 percent z nich. V prípade chudobných ľudí to bolo iba 26 percent. Obrovský rozdiel bol aj v počúvaní audiokníh. Zatiaľ čo po ceste do práce ich počúvalo 63 percent bohatých respondentov, v skupine chudobných to isté robí len šesť percent opýtaných. Bohatí ľudia navyše čítajú v oveľa väčšej miere literatúru, ktorú môžu prakticky využiť vo svojom živote. Celkom 88 percent z nich číta podľa Corleyho zistenia za účelom sebazdokonaľovania 30 minút denne, zatiaľ čo u chudobných ľudí sú to iba dve percentá. Vyzerá to, že naozaj platí príslovie: chudobná rodina má doma veľkú televíziu, bohatá veľkú knižnicu.
Na Kariéra.sk si môžete vybrať zo stoviek voľných pracovných miest, stačí zadať odvetvie a lokalitu, v ktorej si hľadáte prácu. Pre praktické tipy a súťaže sledujte Instagram profil Kariéra.sk. Taktiež sa môžete pridať do Facebook skupiny Práca a brigády - Slovensko a zahraničie / KARIERA.SK, vďaka ktorej pravidelne dostanete informácie o voľných pracovných pozíciách. Môžete si tiež vytvoriť Agenta na portáli Kariéra.sk. Vďaka službe Agent dostanete na váš email nové ponuky práce podľa vašich kritérií. Nemusíte tak prezerať denne stovky ponúk, Agent ich prezrie za vás.
- Autor: © Zoznam
- Zdroj: Foto: Getty, ekonom.cz