Energy management: Začnite sa riadiť princípmi fungovania vášho tela a zvýšte svoju výkonnosť
Ak sa chcete v dnešnom uponáhľanom svete presadiť, musíte dosahovať adekvátne výkony, ktoré by vám dokázali zabezpečiť kariérny úspech. Princípy, podľa ktorých fungujeme dokážu do výraznej miery ovplyvniť nie len našu produktivitu, ale aj celkovú náladu, ktorá nás sprevádza pracovným dňom. Zistite, ako môžete využívať svoje prirodzené energetické cykly na maximalizáciu výkonnosti, zníženie únavy a lepšie zvládanie každodenných výziev. Naplánujte si svoju pracovnú dobu a spoznajte váš neproduktívny čas. Nepotrebujete k tomu žiadne „zázračné“ metódy timemanagementu, postačí porozumieť svojmu vlastnému telu a fungovaniu mozgu.
porozumieť svojmu vlastnému telu a fungovaniu mozgu.
Zamerajte sa na svoj výkon
Pre každého z nás je prirodzené, že „nesršíme“ rovnakou energiou 24 hod. denne, nie sme predsa žiadni superhrdinovia z Marveloviek. Kolísanie môže byť ovplyvnené počasím, ročným obdobím a množstvom ďalších faktorov. Ak ho však začnete bližšie vnímať a sledovať, zistíte, že sa riadi určitým vzorcom, jedná sa o tzv. cirkadiánny cyklus. V priebehu dňa existujú časy, kde máme najviac energie, čiže dokážeme podať aj najvyšší pracovný výkon a naopak časy, kedy by bolo najrozumnejšie všetko zabaliť a ísť si ľahnúť.
Identifikujte svoj ideálny čas
V priemere existujú dva energetické vrcholy, v neskorších dopoludňajších hodinách medzi 11 – 12hod. a popoludní približne o 17 hod. Jedná sa o tzv. Áčkový čas, kedy sme schopní za relatívne krátky čas spraviť najviac úloh. Ak objavíte svoj vlastný Áčkový čas, spravte všetko preto, aby ste ho využili naplno. Vyhnite sa zbytočným meetingom, presuňte nepodstatné úlohy, emaily či telefonáty na iný čas a využite ho naplno. Je to ideálny čas na plnenie výziev, venovanie sa kreatívnym nápadom či náročným úlohám, ktoré si vyžadujú maximálnu pozornosť.
Počuli ste o syndróme postgastrálnej demencie? Ó áno, nerobíme si z vás žarty, aj keď samozrejme berte to s nadsázkou. Poznáte ten pocit, keď si dáte zaslúžený obed a následne vaša krivka energie klesne na samotné dno a vám sa nechce ani pohnúť prstom? Jedná sa o tzv. Béčkový čas a je nad slnko jasné, že to nie je zrovna čas na náročné pracovné úlohy. Je ideálny na plnenie rutinných úloh, ktoré si nevyžadujú špeciálnu pozornosť a energiu. Tu už sa dostávame k spomínaným mailom, či iným administratívnym činnostiam.
Céčkový čas je obdobie dňa, kedy nemáme skutočne energiu na nič. Nenúťte sa zbytočne k výkonom, ktoré aj tak stroskotajú hneď na začiatku. Venujte tento čas odpočinku, relaxu alebo činnosti, ktorá vás vnútorne napĺňa.
Zistite, ktorá osobnostná typológia vám najviac sedí
Existujú 3 typy ľudskej osobnosti pomenovaných podľa vtákov a hneď vám povieme aj prečo. Typológia osobnosti „sova“ a „škovránok“ sa vzťahuje na rozdiely v cirkadiánnych rytmoch a poukazuje, kedy sme najviac produktívni a aktívni.
Sovy sú ľudia, ktorí chodia spávať neskoro v noci a nie sú zrovna milovníkmi skorého vstávania. Sú prirodzene aktívnejší a produktívnejší večer a v noci. Čo sa týka výkonu, najlepšie sa im darí v neskorých popoludňajších a večerných hodinách. Majú problémy s ranným vstávaním a často potrebujú viac času, aby sa ráno rozbehli.
Naopak škovránky uprednostňujú skoršie zaspávanie okolo 22.00 hod. a nerobí im problém zobudiť sa plní energie o 6:00 hod. Škovránky sú ľudia, ktorí sú prirodzene aktívnejší a produktívnejší ráno. Najlepšie sa im darí v ranných hodinách, kedy sú najviac produktívni a sústredení podať najlepší výkon. Majú problémy so zotrvaním v aktivite vo večerných hodinách a často cítia únavu v neskorých večerných hodinách.
A treťou skupinou je niečo medzi týmito vtákmi, do tejto kategórie patrí väčšina z nás.
{{ poll.title }}
{{ poll.title }}
{{ poll.thanks }}
{{ poll.title }}
{{ profiles[profileEvalueated.index].name }}
Zhoda: {{ profileEvalueated.weightPercentage }}%
Na Kariéra.sk si môžete vybrať zo stoviek voľných pracovných miest, stačí zadať odvetvie a lokalitu, v ktorej si hľadáte prácu. Pre praktické tipy a súťaže sledujte Instagram profil Kariéra.sk. Taktiež sa môžete pridať do Facebook skupiny Práca a brigády - Slovensko a zahraničie / KARIERA.SK, vďaka ktorej pravidelne dostanete informácie o voľných pracovných pozíciách. Môžete si tiež vytvoriť Agenta na portáli Kariéra.sk. Vďaka službe Agent dostanete na váš email nové ponuky práce podľa vašich kritérií. Nemusíte tak prezerať denne stovky ponúk, Agent ich prezrie za vás.
- Autor: © Zoznam
- Zdroj: Foto: Getty, RED