Mám 25/35/45 rokov a neviem, čo chcem v živote robiť

V živote si musíte odpovedať na jednu... veľmi dôležitú otázku: "čo rád v živote robím?" – a potom to začnite robiť. Znie to lákavo, ale ako to viete, keď máte v dvadsiatke, študujete odbor, ktorý sa ukázal byť viac-menej úspešný a pociťujete rastúci finančný tlak s raketovo stúpajúcimi cenami nehnuteľností a neustálym zvyšovaním poplatkov? Vysvetlíme vám, ako hľadať svoje miesto na profesionálnej mape a prečo sa oplatí venovať tomu čas.

Mám 25/35/45 rokov a neviem, čo chcem v živote robiť

Najprv pre vás máme dve správy.

DOBRÁ SPRÁVA: Nie ste jediný, kto nevie, čo chceš v budúcnosti robiť! Mnoho ľudí, ktorí pracujú dlhé roky, si na začiatku kariéry kladie presne rovnakú otázku ako vy.

Ak ste si štúdium vybrali na návrh rodičov, podľa zoznamu módnych alebo najziskovejších odborov a tesne pred prevzatím diplomu máte pocit, že to tak asi nie je - nie ste sami. V skutočnosti má len málo ľudí na začiatku jasnú víziu svojej profesionálnej budúcnosti a dostatok vnútornej sily a nezávislosti, aby o nej rozhodovali sami. Väčšinou sa riadime výpočtami, zdravým rozumom a tým, čo nám kto povie. Niekedy sa to ukáže ako hit, často nie. Vedomosti o tom, čo chcete v živote robiť, sa získavajú... žitím. A vaše ďalšie kariérne voľby môžu byť prekvapivo vzdialené od vašich prvých. Takže po ukončení štúdia stačí vedieť, čo chcete teraz vyskúšať a byť otvorený tomu, čo príde časom.

ZLÉ SPRÁVY: Mnoho ľudí nikdy nezistí, čo chcú v živote naozaj robiť.

Prečo? Pretože nebude mať odvahu to hľadať. Pretože to rozhodne, že keď ste povedali A a dokončili určité štúdium, musíte povedať B a držať sa odvetvia, ktoré s nimi súvisí. Pretože sa radšej prispôsobia, ako by začínať odznova. Úprimne priznať si: „Neviem, čo chcem v živote robiť“ je akt odvahy a prvý krok na ceste k úspechu.

Po prvé: testujte a hľadajte, kým neuspejete

Najhorší nápad, ktorý môžete mať, ak neviete, čo chcete so svojím životom robiť, je sedieť a čakať, kým k vám príde osvietenie. Musíme vás znepokojovať – pravdepodobne neodtečie.

  • Koniec štúdia je ideálny čas na prvé profesionálne pokusy. Práca počas štúdia vám umožňuje naučiť sa bez veľkého tlaku, čo máte radi, pri akých typoch úloh sa cítite ako ryba na suchu a ktoré sa vám absolútne nechce robiť každý deň.
  • Skúšobné obdobie si môžete prvé roky po skončení štúdia jednoducho predĺžiť. Časy, keď ste celý život pracovali pre jednu spoločnosť, sú preč. Najmä na začiatku vašej profesionálnej kariéry od vás nikto nečaká dlhodobú lojalitu – hoci ak nájdete spoločnosť, ktorá vám umožní rozvíjať sa smerom, ktorý vás zaujíma, oplatí sa to využiť. Ak vás zaujíma oblasť, s ktorou ste doteraz nemali žiadny kontakt, hľadajte kurzy a knihy z tejto oblasti. Mnoho materiálov je dostupných zadarmo na internete.
  • Skúste sa rozhodnúť, o ktorých témach sa chcete dozvedieť viac . Možno základy programovania, interiérový dizajn, kurzy psychológie, analýza dát, projektový manažment , YouTube návody na renovačné práce, nanášanie make-upu alebo alternatívne spôsoby prípravy kávy?
  • Rozvíjajte svoju vášeň. Niekedy sa niečo, čo začína ako koníček, môže zmeniť na výnosnú prácu.
     

Po druhé: neprepadajte panike, ak to stále neviete

Testujete a testujete a stále nenastala žiadna "heuréka!" Nebojte sa, u vás je všetko v poriadku Profesionálne povinnosti nemusia byť vždy veľkou vášňou a všade opakovaný výrok „vyber si prácu, ktorú miluješ a už nikdy v živote nebudeš musieť pracovať“ je rozhodne preceňovaný. . Práca, ktorú milujete, je stále prácou a tá, ktorá je v danej chvíli jednoducho dosť dobrá, nie je o nič horšia ako tá srdečná a ohňostrojná. Možno časom pocítite svoje poslanie a možno sa za ním budete po hodinách usilovať. Je dôležité, aby táto práca poskytovala uspokojivý zárobok, bola v súlade s naším talentom a aby sme sa v nej cítili rešpektovaní a oceňovaní. Niekedy to stačí.

Neporovnávajte sa s ostatnými a nehľadajte „wow“ efekt, ak to len generuje zbytočný tlak – toho máme v modernom svete dosť.

Nezabúdajte, že aj ľudia, ktorí už objavili, čo chcú v živote robiť, môžu byť raz nútení túto cestu zmeniť. Trh práce sa neustále rozvíja, niektoré profesie zanikajú, iné nastupujú a nové technológie, platformy a obchodné modely v digitálnej dobe klíčia ako huby po daždi. Pred asi tuctom rokov by nikomu ani vo sne nenapadlo, že dnes bude pracovať ako manažér sociálnych sietí , vytvárať fotografie pomocou dronu, nahrávať vlastný podcast po práci a v prestávkach medzi zamestnaniami u rôznych zamestnávateľov. , zarábajte peniaze ako vodič Uberu.

Vedomie, že žiadny objav nie je raz a navždy, pomáha mierne znížiť bremeno pri rozhodovaní o tom, čo chcete v živote robiť. Nikto s istotou nevie, ako bude vyzerať práca budúcnosti a či ľudí, ktorí sa momentálne od škôlky venujú svojej vysnívanej práci, nahradia napríklad roboty. Pokojne si teda nájdite cestu tak dlho, ako budete potrebovať. Nezáleží na tom, či máte 25, 35 alebo 45 rokov.

Možno patríte k ľuďom, ktorých vysnívaná práca ešte nevznikla. Alebo ste ho napriek hľadaniu jednoducho nenašli. Necíťte sa previnilo, odpovedajte na konštruktívne otázky:

Aké úlohy ma bavia?
Čo ma vzrušuje?
Akým činnostiam sa môžem venovať natoľko, aby som necítila, ako plynie čas?
Za aké talenty ma iní chvália a obdivujú?
V akých oblastiach ma ľudia najčastejšie žiadajú o pomoc (lebo vedia, že som v tom dobrý)?
Pri akých úlohách sa cítim ľahko, čo ku mne prichádza bez väčšej námahy?
Aké témy ma priťahujú, aj keď učenie si vyžaduje úsilie?
Čo nerád robím?
Pri akých typoch úloh sa cítim zle?
Aké hodnoty sú pre mňa dôležité?
Kým som sa chcel stať ako dieťa?
Aké profesie sú momentálne žiadané?
Čo by som v živote robil, keby na peniazoch nezáležalo?

Po tretie: rozvíjajte sa a buďte otvorení zmenám... po celý život!

Človek sa počas života vyvíja: niektoré veci ho začnú nudiť, iné ho priťahujú, inšpirujú ho iní ľudia, vznikajú nové príležitosti, prichádzajú mu na myseľ nové nápady.

Hoci v dnešnej dobe meníme prácu a dokonca aj profesie oveľa jednoduchšie a častejšie ako predtým, stále máme veľa stereotypov a presvedčení. Strach z toho, čo je nové, strach z reakcie okolia... Ak nám chýba sebavedomie alebo bojujeme s nízkym sebavedomím , môže byť časom čoraz ťažšie rozhodnúť sa odísť z firmy.

Ak máte pocit, že kariéra, ktorá vám doteraz vyhovovala, sa vám po dlhých rokoch stala nedostatočnou a vracia sa dilema „neviem, čo chcem v živote robiť“ – v prvom rade si nič nevyčítajte a urobte neuzatvárať žiadnu cestu, mysliac si, že už je neskoro na zmenu.

Zmeny si vyžadujú odvahu a odhodlanie – čím stabilnejšiu profesionálnu a finančnú situáciu máte už vybudovanú. Je ťažké nechať niečo pohodlné a bezpečné pre jednu veľkú neznámu – aj keď je vaša súčasná práca čoraz ťažšia.

To všetko znamená, že mnohí ľudia sa rozhodnú urobiť profesionálnu revolúciu až vtedy, keď narazia na stenu a majú pocit, že už nemajú čo stratiť. Keď im syndróm vyhorenia alebo depresie povie, aby povedali STOP. Stáva sa, že dôjde k prelomovým objavom, ktoré pokračujú v príbehoch typu: Nechám všetko a otvorím si kaviareň / remeselnú dielňu / preškolím sa. Môžu to byť krásne a oslobodzujúce zážitky – najmä z pohľadu šťastného konca – no nezabúdajme, aké vysoké sú emocionálne náklady na ceste. Takže možno sa neoplatí čakať tak dlho? Buďte otvorení svojim vlastným potrebám a neustále počúvajte svoje profesionálne „volanie“, aby ste nepremeškali daný moment a neblokovali prichádzajúce – zdanlivo bláznivé či nepohodlné – nápady.

Na Kariéra.sk si môžete vybrať zo stoviek voľných pracovných miest, stačí zadať odvetvie a lokalitu, v ktorej si hľadáte prácu. Pre praktické tipy a súťaže sledujte Instagram profil Kariéra.sk. Taktiež sa môžete pridať do Facebook skupiny Práca a brigády - Slovensko a zahraničie / KARIERA.SK, vďaka ktorej pravidelne dostanete informácie o voľných pracovných pozíciách. Môžete si tiež vytvoriť Agenta na portáli Kariéra.sk. Vďaka službe Agent dostanete na váš email nové ponuky práce podľa vašich kritérií. Nemusíte tak prezerať denne stovky ponúk, Agent ich prezrie za vás.

Viac o téme: Kariéra Odvaha Osobný rozvoj Profesijný rozvoj
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: Getty, RED
 
Staršie správy
Staršie správy