Ak chcete byť v živote naozaj šťastní, začnite hovoriť NIE týmto 9 veciam

Tiež máte problém s hovorením nie? Mnohí ľudia s tým bojujú a často súhlasia aj s vecami, ktoré nechcú robiť. A to len preto, aby vyhoveli iným ľuďom, pričom zabúdajú na seba. Teraz je najvyšší čas začať myslieť aj na seba. Ak chcete byť v živote naozaj šťastní, týchto 9 vecí by ste sa mali naučiť odmietať.

1. Perfekcionizmus

Nikto a nič nemusí byť dokonalé. Ak neurobíte všetko na 100 %, svet sa nezrúti. Naučte sa tolerovať aj menšie nedostatky a nevyvíjajte na seba zbytočne veľký tlak len preto, aby bolo všetko perfektné. 

2. Negativita

Negatívne myšlienky vás oberajú o energiu a ešte túto negativitu šírite aj medzi ostatných ľudí. Aj keď to nie je vždy jednoduché, snažte sa myslieť čo najčastejšie pozitívne a vo všetkom sa snažte nájsť aspoň niečo dobré.

3. Toxickí ľudia

Dajte zbohom toxickým ľuďom, ktorí vás len využívajú a myslia len na seba. Ak od vás opäť budú niečo žiadať, povedzte rázne nie. Prijmite fakt, že niektorí ľudia majú vo vašom živote len obmedzené miesto a nadíde čas, kedy sa s nimi musíte rozlúčiť. 

4. Multitasking

Môže sa zdať, že úspešní ľudia robia všetko a multitasking je ich druhé meno. Nenechajte sa však oklamať. Je lepšie zamerať sa na jednu činnosť, dokončiť ju a až potom ísť na ďalšiu. Tak budete mať oveľa lepšiu produktivitu. Pri multitaskingu totiž často dochádza k tomu, že začnete veľa vecí, ale žiadnu skutočne nedokončíte. 

5. Porovnávanie 

Prestaňte sa porovnávať s inými ľuďmi. Vždy sa nájde niekto, kto bude krajší, chudší, lepší, bohatší alebo úspešnejší. Nenechajte si tým ale pokaziť náladu a snažte sa robiť všetko pre to, aby ste so sebou boli spokojnejší. Pre každého totiž úspech a bohatstvo znamená niečo iné. 

Ak chcete byť v Galéria fotiek (2)

6. Workoholizmus 

Aj vám sa stáva, že pracujete od rána do večera a nemáte na nič iné čas? Workoholizmus sa môže zdať ako pozitívny, avšak opak je pravdou. Môže viesť k vyhoreniu a zničeniu osobných vzťahov. Aj keď je práca dôležitá, snažte sa skôr o rovnováhu medzi pracovným a osobným životom. Niekedy predsa musíte aj vypnúť, preto povedzte nie telefonátom a mailom po pracovnej dobe. 

7. Strach zo zlyhania alebo zmeny

Nechcete urobiť niečo nové, pretože sa bojíte zmeny alebo zlyhania? Pokiaľ nevystúpite aspoň niekedy zo svojej komfortnej zóny, nebudete sa môcť posúvať po osobnostnej ani pracovnej stránke. Ako sa hovorí, risk je zisk, tak to skúste aj vy.

8. Uprednostňovanie iných

Prestaňte uprednostňovať iných ľudí len preto, aby ste im vyhoveli a aby vás mal každý rád. V skutočnosti vás títo ľudia môžu skôr využívať, pretože vedia, že ich neodmietnete. Nikdy nemôžete vyhovieť všetkým.

9. Ignorovanie seba 

Tým, že často uprednostňujete iných, nezostáva vám dostatok času na seba a svoje koníčky. Naučte sa preto hovoriť nie, aby ste sa mohli venovať tomu, čo vás baví a napĺňa. Je to dôležité pre psychické zdravie. 

Samozrejme, že k zmene nedôjde z večera do rána, no snažte sa čo najviac bodov zaradiť do svojho života. Uvidíte, že sa postupne budete cítiť lepšie a nebudete mať také veľké výčitky z toho, že niekomu poviete nie. 

Viac o téme: Ako byť šťastný Hovoriť nie
  • Autor: © Zoznam/siposova
  • Zdroj: Foto: Getty

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy