Prestaňte prokrastinovať už dnes: Nájdite trvalé riešenia

Prokrastinácia môže spôsobiť veľké problémy, najmä keď čelíte veľkým povinnostiam. Ohromná hromada úloh môže viesť k vyhýbaniu sa a stresu.

Prečo prokrastinujeme?

Organizovanie úloh zvyčajne zahŕňa vytváranie zoznamov a stanovovanie priorít. Mnohí však majú problém s odhodlaním a odkladajú úlohy na poslednú chvíľu. Napriek pokusom o sebadisciplínu prokrastinácia často pretrváva.

Emocionálne korene prokrastinácie

Prokrastinácia nie je len o zlom riadení času, ale aj o zlom riadení emócií. Výskum profesora Fuschia Siroisa a doktora Tima Pychyla ukazuje, že ľudia často prokrastinujú, aby sa vyrovnali s negatívnymi emóciami, ako je stres, úzkosť, strach zo zlyhania alebo nuda. Táto krátkodobá úľava zvyšuje stres, keď sa blížia termíny.

Prelomenie tohto cyklu

Na to, aby sme sa vysporiadali s prokrastináciou, je nevyhnutné riešiť jej emocionálne korene. Tu je niekoľko stratégií:

 • Priznajte si emócie: Uznávajte pocity úzkosti alebo pochybnosti o sebe samom, ktoré vedú k prokrastinácii. Pochopenie týchto emócií pomáha pri vytváraní zdravších mechanizmov zvládania.
 • Buďte láskaví k svojmu budúcemu ja: Vizualizujte si, ako dokončenie úloh teraz prospieva budúcemu ja. Pomáha to pri prijímaní lepších rozhodnutí dnes.
 • Preformulujte negatívne myšlienky: Nahraďte negatívne myšlienky pozitívnymi. Pamätajte, že cieľom je pokrok, nie dokonalosť.
 • Cvičte súcit so sebou samým: Buďte k sebe láskaví, keď čelíte neúspechom. Každý robí chyby. Zamerajte sa na pozitívne kroky, ktoré môžete podniknúť teraz.
 • Regulujte emócie: Pomocou všímavosti, hlbokého dýchania alebo písania denníka zvládnite negatívne emócie a znížte nutkanie odkladať.

Praktické tipy na prekonanie prokrastinácie

Popri zvládaní emócií môžu pomôcť aj praktické techniky:

 • Stanovte si realistické ciele: Jasné, dosiahnuteľné ciele sú motivujúce. Vypracujte si akčný plán, ktorý bude prospešný pre vaše budúce ja.
 • Rozdeľte si úlohy na jednotlivé kroky: Veľké úlohy môžu byť ohromujúce. Rozdeľte si ich na menšie, zvládnuteľné kroky, aby neboli tak odstrašujúce.
 • Naplánujte si konkrétne kroky: Vytvorte si konkrétny plán pre náročné projekty. Stanovte si konkrétny čas a miesto, kde na nich budete pracovať.
 • Vyhľadajte podporu: Podeľte sa o pokrok a termíny s dôveryhodnými osobami. Zodpovednosť poskytuje motiváciu a podporu.

Pochopenie a zvládnutie emocionálnych koreňov prokrastinácie v kombinácii s praktickými stratégiami môže účinne bojovať s prokrastináciou. Rozpoznaním emócií, stanovením realistických cieľov a vyhľadaním podpory je možné prekonať prokrastináciu a znížiť stres.

Na Kariéra.sk si môžete vybrať zo stoviek voľných pracovných miest, stačí zadať odvetvie a lokalitu, v ktorej si hľadáte prácu. Pre praktické tipy a súťaže sledujte Instagram profil Kariéra.sk. Taktiež sa môžete pridať do Facebook skupiny Práca a brigády - Slovensko a zahraničie / KARIERA.SK, vďaka ktorej pravidelne dostanete informácie o voľných pracovných pozíciách. Môžete si tiež vytvoriť Agenta na portáli Kariéra.sk. Vďaka službe Agent dostanete na váš email nové ponuky práce podľa vašich kritérií. Nemusíte tak prezerať denne stovky ponúk, Agent ich prezrie za vás.

Viac o téme: Stres Úzkosť Emócie Prokrastinácia
 • Autor: © Zoznam
 • Zdroj: Foto: Getty, RED
 
Staršie správy
Staršie správy