8 dôvodov, prečo ste stále unavení: Toto je riešenie, ako to napraviť

Zdroj: thinkstockphotos.com

Len sa prebudíte a už ste unavení? Ak vás únava trápi aj počas dňa, mali by ste začať pátrať po príčine. S týmto problémom totiž nie ste sami, trápi mnohých ľudí. Ovplyvňuje to nielen náladu, ale aj produktivitu, motiváciu v práci a celkovú kvalitu života.

Za neustále pocity únavy môže najčastejšie týchto 8 dôvodov. Ku každému z nich vám ponúkame aj riešenie, čo s tým robiť, ak sa to týka práve vás. 

Nedostatok spánku

Jedným z najčastejších dôvodov únavy je jednoducho nedostatok kvalitného spánku. Dospelí potrebujú približne 7 až 9 hodín spánku každú noc. Ak tento čas neustále skracujete a ponocujete, telo a myseľ nemajú dostatok času na regeneráciu.

Riešenie: Snažte sa dodržiavať pravidelný spánkový režim, choďte spať a vstávajte v rovnakom čase aj cez víkendy. Ideálna miestnosť na spanie by mala byť tmavšia, tichá a chladnejšia. 

Zlá strava

Stravovanie zohráva kľúčovú úlohu v tom, ako sa cítite. Konzumáciu veľkého množstva spracovaných potravín, cukru a kofeínu môže viesť k energetickým výkyvom a pocitom únavy.

Riešenie: Dbajte na vyváženú stravu bohatú na zeleninu, ovocie, celozrnné produkty, bielkoviny a zdravé tuky. Jedzte pravidelne a vyhnite sa veľkým porciám jedla naraz. 

Slabý pitný režim

Mnohí ľudia podceňujú význam dostatočného príjmu tekutín. Dehydratácia môže spôsobiť únavu, ťažkosti so sústredením a zhoršenie fyzického výkonu.

Riešenie: Uistite sa, že pijete dostatok vody počas celého dňa. Obmedzte sladené a energetické nápoje, aj tie s umelými sladidlami. Čistá voda je najlepšou voľbou. 

Nedostatok pohybu

Sedavý životný štýl môže prispieť k pocitu únavy. Pravidelná fyzická aktivita zvyšuje energiu tým, že zlepšuje cirkuláciu krvi a okysličovanie tela.

Riešenie: Nájdite si pohyb, ktorý vás bude baviť a nebudete sa musieť do neho nútiť. Postačia aj klasické prechádzky alebo strečing. Cvičenie môže zvýšiť vašu energiu a zlepšiť celkovú pohodu.

Stres

Chronický stres je významným faktorom, ktorý môže viesť k pocitu únavy. Spôsobuje fyziologické zmeny v tele, ktoré môžu vyčerpať energiu a ovplyvniť kvalitu spánku.

Riešenie: Doprajte si čas pre seba a objavte, ktoré techniky zvládania stresu vám pomôžu. Niekomu vyhovuje joga, iným hlboké dýchanie alebo meditácia.

undefined Galéria fotiek (2) undefined

Zdravotné problémy

Niektoré zdravotné problémy môžu byť príčinou vašej neustálej únavy. Medzi tieto problémy patria anémia, problémy so štítnou žľazou, cukrovka, spánkové apnoe, ale aj tráviace ťažkosti.

Riešenie: Ak máte podozrenie, že vaša únava môže byť spôsobená zdravotným problémom, navštívte lekára.

Duševné zdravie

Depresia a úzkosť môžu tiež prispievať k tomu, ako sa cítite. Tieto stavy neovplyvňujú len kvalitu spánku, ale aj celkovú energiu a pohodu. 

Riešenie: Nebojte sa vyhľadať odborníka. Terapia alebo sedenie so psychológom môžu odhaliť aj iné problémy, nielen tie spojené s únavou. Vďaka tomu môžete pracovať na ich zlepšení. 

Vedľajšie účinky liekov

Mnohé bežné lieky môžu spôsobiť ospalosť alebo vyčerpanosť. Ide napríklad o antihistaminiká, antidepresíva, betablokátory alebo aj silné lieky proti bolesti. 

Riešenie: Konzultujte svoj problém s lekárom, upravte dávkovanie a dávajte si pozor aj na to, v akom čase lieky užívate. 

Keď sa o seba začnete viac zaujímať a starať, uvidíte, že sa zlepší aj vaša energia a celková pohoda. 

Viac o téme: Stres Únava Zdravotné problémy
  • Autor: © Zoznam/siposova
  • Zdroj: Foto: thinkstockphotos, Getty

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy