Mám nárok na odstupné?

Chcel by som sa spýtať,či mám nárok na odstupné,keď sme zo zamestnávateľom podpísali dohodu o skončení pracovného pomeru podľa § 60 a nasl.z.č.311/2001 Z.z.Zákonník práce. Mám odpracovaných 26 rokov v jednom podniku.

Poradňa: Podľa informácii uvádzaných v čitateľskej otázke zamestnanec nemá nárok na odstupné. Nárok na odstupné má zamestnanec len vtedy, ak sa pracovný pomer skončí dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo písmene b) Zákonníka práce ( t.j. z dôvodov, že sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť alebo z dôvodu, že sa zamestnanec stal nadbytočným v dôsledku organizačných zmien u zamestnávateľa) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu.

02.07.2012

 

Svoje otázky do poradne nám zasielajte na poradna@firma.zoznam.sk

Zdielať článok na Facebooku
02.07.2012  |  
Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Citáty o práci a kariére

Lily Tomlin

Problém s bezohľadnou honbou krýs za kariérou spočíva v tom, že aj keď vyhráte, stále zostanete krysou.

Lily Tomlin