Doručovanie výpovede a iných písomností

poradnaporadna

Kedy sa považuje výpoveď za doručenú? Pozrite sa, aké povinnosti má pri doručovaní písomností zamestnávateľ a aké zamestnanec.

Otázka: Čo sa stane, ak mi zamestnávateľ dá výpoveď a ja ju nepodpíšem? Alebo: Rozhodla som sa podať výpoveď. Zamestnávateľ mi ju nechce podpísať. Rozhodla som sa podať ju doporučene poštou. Aj toto neakceptoval. Mám obavy, či ma zaevidujú na ÚP a priznajú mi podporu v nezamestnanosti, na ktorú mám nárok, keďže jedným z dokladov pre evidenciu je práve ukončenie pracovného pomeru.

Poradňa: Výpoveď ako iné dokumenty zamestnávateľa alebo zamestnanca, ktoré sa týkajú pracovnoprávnych vzťahov, sa doručujú spravidla na pracovisku. Písomnosti zamestnávateľa týkajúce sa vzniku, zmeny a skončenia pracovného pomeru musia byť doručené zamestnancovi do vlastných rúk. Písomnosti doručuje zamestnávateľ zamestnancovi na pracovisku, v jeho byte alebo kdekoľvek bude zastihnutý. Ak to nie je možné, možno písomnosť doručiť poštovým podnikom ako doporučenú zásielku.

 

Ak Vám zamestnávateľ doručuje písomnosť na pracovisku, má Vám odovzdať jeden exemplár písomnosti a na druhom exemplári, ktorý si ponechá zamestnávateľ, mu vyznačíte prevzatie a to uvedením dátumu prevzatia a podpisom. Ak odmietnete písomnosť prevziať, považuje sa písomnosť za doručenú, pričom na účely právnej istoty by pri úkone mali byť prítomní svedkovia.

 

Zamestnávateľ môže poslať písomnosť aj poštovým podnikom na poslednú adresu zamestnanca, ktorá je mu známa, ako doporučenú zásielku s doručenkou a poznámkou "do vlastných rúk". V takomto prípade sa považuje písomnosť za doručenú keď ju prevezmete alebo ak ju poštový podnik vrátil ako nedoručiteľnú, alebo ak doručenie písomnosti bolo zmarené Vaším konaním alebo opomenutím, t.j, napr. ak ste si bez vážnych dôvodov zásielku na pošte neprevzali alebo aj v tom prípade, ak ste zásielku odmietli prevziať.

 

Písomnosti zamestnanca týkajúce sa vzniku zmeny a zániku pracovného pomeru doručuje zamestnanec na pracovisku alebo ako doporučenú zásielku. Povinnosť zamestnanca doručiť písomnosť sa splní, len čo zamestnávateľ písomnosť prevezme alebo len čo ju poštový podnik vrátil zamestnancovi ako nedoručiteľnú, alebo ak doručenie písomnosti bolo zmarené konaním alebo opomenutím zamestnávateľa. Účinky doručenia nastanú aj vtedy, ak zamestnávateľ prijatie písomnosti odmietne.

 

Pri skončení pracovného pomeru je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi potvrdenie o zamestnaní, v praxi často nazývané aj ako zápočtový list a a uviesť v ňom najmä dobu trvania pracovného pomeru, druh vykonávaných prác, či sa zo mzdy zamestnanca vykonávajú zrážky, údaje o výške mzdy, o zrazených preddavkoch na daň z príjmov a údaje potrebné pre výpočet podpory v nezamestnanosti.

Ak Vám zamestnávateľ takéto potvrdenie nevydá, obráťťe sa s podnetom alebo sťažnosťou na úrad práce.

 

09.12.2011

 

Svoje otázky do poradne nám zasielajte na poradna@firma.zoznam.sk

Viac o téme: Poradna Zamestnanec Vzor Vypoved Kariera2011 1.9.
  • Autor: © Zoznam

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy