Dovolenka pri skončení pracovného pomeru

Moja mamina pracovala ako učiteľka na ZŠ - vzhľadom na to, že ide o malotriedku a od septembra nenastúpi dostatočný počet detí, budú zlúčené do jednej triedy. Starosta obce zrušil k 1.7. prac. miesto mojej mamine. Nakoľko pracovala dlhšie ako 5 rokov, má nárok na odstupné vo výške 3 násobku priemerného platu. To by bolo v poriadku. Sporná je otázka preplatenia dovolenky. Nakoľko je moja mamina učiteľka, dovolenku si obvykle čerpala cez prázdniny. To už ale nestihne, nakoľko je miesto zrušené k 1.7. Pán starosta ale tvrdí, že na preplatenie dovolenky nemá nárok - čerpať si ju však počas školského roka nemohla. Je jeho postup správny? Naozaj nemá na preplatenie dovolenky nárok?

Poradňa: Nevieme určiť, z čoho usudzuje starosta obce, že zamnestnankyňa nemá nárok na preplatenie nevyčerpanej dovolenky, keď podľa ustanovenia § 116 Zákonníka práce za časť dovolenky, ktorá presahuje štyri týždne základnej výmery dovolenky, ktorú zamestnanec nemohol vyčerpať ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku. Za nevyčerpané štyri týždne základnej výmery dovolenky nemôže byť zamestnancovi vyplatená náhrada mzdy, s výnimkou, ak si túto dovolenku nemohol vyčerpať z dôvodu skončenia pracovného pomeru.

02.07.2012

 

Svoje otázky do poradne nám zasielajte na poradna@firma.zoznam.sk
 

Zdielať článok na Facebooku
06.07.2012  |  
Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Citáty o práci a kariére

Lily Tomlin

Problém s bezohľadnou honbou krýs za kariérou spočíva v tom, že aj keď vyhráte, stále zostanete krysou.

Lily Tomlin