Slová bývalého šéfa Marks & Spencer, lorda Stuarta Rosea, sa stali terčom kritiky medzi mnohými Britmi. V nedávnom rozhovore uviedol, že trend práce z domu prispieva k „úpadku britskej ekonomiky“. Jeho komentár vyvolal vlnu rôznych reakcií. Podľa niektorých ľudí je práca z domu naopak kľúčom k vyššej produktivite aj lepšiemu zdraviu.
Práca z domu vraj škodí ekonomike
Bývalý šéf odevnej spoločnosti Marks & Spencer a britskej maloobchodnej siete Asda, lord Stuart Rose, v dokumentárnom programe BBC Panorama spomenul, že práca z domu vytvára generáciu, ktorá „nerobí prácu poriadne“.
Podľa neho nie sú zamestnanci pracujúci z domu takí produktívni a efektívni ako tí, ktorí pracujú v kancelárii. „Myslím si, že sme sa v tejto krajine v oblasti pracovných postupov, produktivity a celkového blahobytu za posledné štyri roky vrátili o 20 rokov späť,“ uviedol Rose.
Niektoré firmy chcú zamestnancov späť v kanceláriách
Podobne sa vyjadrujú aj niektoré firmy. Napríklad zakladateľ hudobného vydavateľstva Hospital Records, Chris Goss, uviedol, že má „neodbytný pocit“, že práca na diaľku ovplyvnila hospodárske výsledky spoločnosti.
Zaviedol už aj novú politiku, ktorá vyžaduje, aby zamestnanci spoločnosti pracovali tri dni v kancelárii namiesto dvoch. „Som pevne presvedčený, že hudobný priemysel je predovšetkým o vzťahoch a jediný spôsob, ako môžeme budovať takéto zmysluplné vzťahy, je stretávať sa tvárou v tvár,“ vyhlásil Goss.
Londýnčania sa nechcú vzdať práce z domu
V mnohých firmách sa po pandémii stala práca aspoň niekoľko dní z domu novou normou. Podľa novembrového prieskumu, ktorý uskutočnil Britský národný štatistický úrad, 26 percent opýtaných zamestnancov uviedlo, že v predchádzajúcich siedmich dňoch pracovali hybridne – teda niektoré dni v kancelárii a niektoré z domu.
Štrnásť percent ľudí pracovalo výlučne na diaľku a 41 percent dochádzalo do práce každý deň. Zvyšných 19 percent v týždni, keď bol prieskum realizovaný, nepracovalo.
Portál BBC tiež upozornil, že prechod na prácu z domu zmenil miestne ekonomiky. Odhady priemyslu naznačujú, že neobsadené kancelárske priestory sa od pandémie takmer zdvojnásobili, štvrtina čistiarenských podnikov bola zatvorená a počet golfových hier odohraných počas pracovného týždňa vzrástol o 350 percent. To naznačuje, že niektorí ľudia kombinujú prácu so zábavou, napísala BBC.
Nechceme len hrať golf, reagujú Briti
Slová bývalého šéfa Marks & Spencer u mnohých Britov vyvolali emócie. Redakciu BBC kontaktovalo 357 ľudí, pričom 250 z nich uviedlo, že prácu z domu považujú za nevyhnutnú. Mnohí z nich uviedli ako kľúčový dôvod pre flexibilný pracovný čas zdravotné dôvody.
„Nie sme leniví. Nechceme celý deň hrať golf,“ uviedla napríklad 52-ročná Alba z Dorkingu, ktorá predtým pracovala ako obchodná manažérka. Momentálne si hľadá prácu, ktorú by mohla vykonávať z domu.
Podľa jej slov ju trápia chronické bolesti, nevoľnosti pri cestovaní a tiež migrény. Potrebuje pracovať z domu, aby zvládla svoj zdravotný stav. „Chcem len pohodlné prostredie, kde sa môžem vyrovnať so svojimi zdravotnými problémami,“ povedala Alba pre BBC.
„Nie som vo vyššom manažmente, nežiadam o vysoký plat, len nechcem byť na PN-ke. To sa stane, ak nebudem môcť pracovať z domu,“ doplnila s tým, že jej zdravotné problémy v minulosti viedli k privolaniu záchrannej služby do práce.
Späť do kancelárií, nariadil šéf Amazonu
Podľa Clare McNeilovej, riaditeľky poradenskej spoločnosti Timewise, ktorá sa špecializuje na politiky flexibilnej práce, môže byť práca na diaľku výhodná aj pre zamestnávateľov. Flexibilná práca podľa nej znižuje fluktuáciu zamestnancov a tiež absencie z dôvodu choroby.
Z domu bez stresu?
Tridsaťosemročná softvérová inžinierka Rebecca Mitchellová z Londýna, ktorá začala pracovať z domu pred desiatimi rokmi, upozornila na „drastický“ rozdiel vo vlastnej produktivite.
„Práca z kancelárie mi spôsobuje príliš veľa stresu a vedie k množstvu problémov s duševným zdravím,“ uviedla Mitchellová, ktorá má ADHD. Predtým sa podľa jej slov kvôli svojej poruche cítila prehliadaná, čo sa týka kariérneho postupu. Počas práce z domu jej však plat vzrástol trojnásobne.
„Autizmus a ADHD sú prijímané až teraz. Ľudia momentálne chápu neurodivergenciu tak, ako ju predtým nechápali,“ spomenula Mitchellová. „Ľudia ako ja sa spoliehajú na prácu z domu, aby boli produktívnou súčasťou pracovnej sily,“ dodala.
Komentár bývalého šéfa Marks & Spencer prichádza v čase, keď britská vláda podniká kroky na posilnenie práv zamestnancov na prácu z domu. Aktuálne pripravuje legislatívu, ktorá má zamestnancom uľahčiť podávanie žiadostí o prácu z domu a zároveň sťažiť zamestnávateľom ich zamietnutie.
Nie všetkým práca z domu vyhovuje
Nie všetci zamestnanci však vnímajú prácu z domu pozitívne. Napríklad 31-ročná Hannah, ktorá pracuje ako manažérka technickej podpory v Birminghame, uviedla, že jej zamestnávateľ po pandémii zatvoril všetky kancelárie, takže musela pracovať na plný úväzok na diaľku.
Začala pociťovať, že neustála práca z domu má vplyv na jej duševné aj fyzické zdravie. „Cítite sa ako v lockdowne, ktorý nikdy neskončí,“ opísala Hannah pre BBC. „Všetci ľudia, ktorí milujú prácu z domu, sú vo vzťahoch, majú deti alebo žijú s rodinou a nie sú stále sami ako ja,“ dodala.