Dior robil zo zamestnancov otrokov: 24-hodinové smeny, spánok v továrni, žiadne voľno a zanedbateľná mzda

Dvadsaťštyrihodinové smeny, spánok v továrni, nulové hygienické a zdravotné podmienky nehodné 21. storočia. Také pracovné pomery panovali v talianskych manufaktúrach spoločnosti Dior, ktorá vyrába luxusný módny tovar. Otrasné pracovné podmienky odhalila razia talianskych policajtov a vyšetrovanie milánskeho štátneho zastupiteľstva, píše denník Bild.

Zamestnanci dreli v neľudských podmienkach za úplne smiešnu mzdu, a to všetko pod označením „Made in Italy“.

Podľa tridsaťštyristránkového súdneho dokumentu boli niektorí robotníci, z ktorých mnohí dorazili do Talianska ilegálne, nútení spať vo výrobnom závode. To im umožnilo vyrábať pre Dior nepretržite. Väčšina z nich nemala skutočnú pracovnú zmluvu. Zamestnanci žili a pracovali v „hygienických a zdravotných podmienkach, ktoré sú pod minimom požadovaným pre etický prístup“, píše sa v súdnych dokumentoch .

Bezpečnostné zariadenia na výrobných zariadeniach boli násilne odstránené, aby práce mohli byť vykonávané rýchlejšie. Neboli žiadne voľné dni, sviatky, dovolenky. Výroba išla neprerušovane. Za vykorisťovanie boli zodpovední dvaja čínski subdodávatelia spoločnosti Dior.

Firme tieto neľudské podmienky prinášali rozprávkové zisky. Firma v niektorých prípadoch vyrába kabelku za 53 eur, cena pre spotrebiteľov sa ale zvyšuje 51-krát na 2700 euro. U renomovaných spoločností sa vždy platí za značku, nápad, design a reklamu. Otázkou však zostáva, ako je možné, že taška za 2700 eur v skutočnosti stojí len okolo 53 eur.

Fabio Roia, predseda milánskeho súdu, ktorý dohliadal na vyšetrovanie tohto prípadu, si túto otázku tiež položil a okamžite dodal: „Značky si musia tieto otázky klásť samy.“ Tržby Dioru sú vynikajúce: v roku 2023 predstavovali 86 miliárd eur, čo je viac ako kedykoľvek predtým.

Denník Bild sa spoločnosti Dior spýtal, ako tento značný rozdiel v nákladoch a predajoch vznikol a čo sa v budúcnosti urobí pre lepšiu ochranu zamestnancov. Až do zverejnenia článku nikto nezareagoval.

Spoločnosť Dior nie je osamoteným prípadom. Podobný prípad sa riešil už v apríli, avšak v súvislosti s luxusnou značkou Armani. Aj tu boli problémy s dodávateľmi a aj tu sa kabelky vyrábali za nízke ceny a predávali sa spotrebiteľom za takmer 2000 eur.

Dior je súčasťou skupiny LVMH (vrátane značiek Moët & Chandon a Louis Vuitton).

Na Kariéra.sk si môžete vybrať zo stoviek voľných pracovných miest, stačí zadať odvetvie a lokalitu, v ktorej si hľadáte prácu. Pre praktické tipy a súťaže sledujte Instagram profil Kariéra.sk. Taktiež sa môžete pridať do Facebook skupiny Práca a brigády - Slovensko a zahraničie / KARIERA.SK, vďaka ktorej pravidelne dostanete informácie o voľných pracovných pozíciách. Môžete si tiež vytvoriť Agenta na portáli Kariéra.sk. Vďaka službe Agent dostanete na váš email nové ponuky práce podľa vašich kritérií. Nemusíte tak prezerať denne stovky ponúk, Agent ich prezrie za vás.

Viac o téme: Pracovné podmienky Taliansko Dior Luxusné značky Módny priemysel
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: Foto: Getty, RED
 
Staršie správy
Staršie správy