Streda18. jún 2025, meniny má Vratislav, zajtra Alfréd

Mladí Číňania sa odmietajú snažiť: Do práce nosia na vzdor miesto oblekov pyžamá

Mladí Číňania si obľúbili nový štýl pracovných outfitov. Do práce stále častejšie vyráža oblečenie v pyžamoch, domácich teplákoch alebo v papučách. Fotky z kancelárií v oblečení na doma potom hrdo zdieľajú na sociálnych sieťach. Trend takzvaných „nechutných outfitov“ podľa denníka The New York Times ukazuje, že niektorí mladí Číňania odmietajú večné životné snaženie.

Keď sa v decembri ochladilo, tak Cindy Luová začala do kancelárie nosiť huňaté pyžamo cez mikinu s kapucňou. Nosenie pyžamá do práce sa pre ňu zakrátko stalo zvykom a čoskoro už sa ani neobťažovala nosiť rovnaký spodný a vrchný diel a brala si na seba jednoducho to, čo jej bolo najpohodlnejšie.

O niekoľko mesiacov neskôr zdieľala svoju fotku na sieti Siao-chung-šu (Xiaohongshu), čínskej obdobe Instagramu, kde už podobné snímky s označením „nechutné outfity v práci“ zverejňovali desiatky tisíc mladých zamestnancov. „Chcem jednoducho nosiť, čo sa mi zachce. Nemyslím si, že má cenu utrácať peniaze za oblečenie do práce, keď tam len sedím,“ vysvetlila 30-ročná Luová, ktorá pracuje ako interiérová dizajnérka vo Wu-chane.

Neochota plniť očakávania ohľadom vhodného vzhľadu v práci odráža podľa amerického denníka rastúcu nechuť mladých Číňanov usilovať sa o život plný ambícií a snaženia, ktorý bol typický v predchádzajúcich rokoch. Na pozadí toho, ako spomaľuje hospodársky rast a sľubných príležitostí je menej, mladí tiahnuť k trendu zvanému „ľahnúť si na chrbát“, ktorý sa usiluje o pohodový životný štýl bez zbytočných komplikácií.

Z nosenia čo najležérnejšieho oblečenia do kancelárie sa stal trend na čínskych sociálnych sieťach, keď používateľka s prezývkou Kendou S- zverejnila video na platforme Tou-jin (Douyin), obdobe TikToku, v ktorom ukázala, v čom chodí do práce.

Mala na sebe chlpatý hnedý sveter po kolená, kockované nohavice od pyžama, ružovú prešívanú bundu a huňaté hnedé papuče. Vo videu sa jeho autorka zverila, že ju kvôli jej outfitu niekoľkokrát napomenul nadriadený a jej vzhľad označil za nechutný. Vide dostalo vyše 735 000 lajkov a vyše milióna užívateľov ho zdieľalo.

Označenie „nechutné outfity v práci“ sa potom rozšírilo na niekoľkých čínskych sociálnych sieťach, ktorých používatelia sa začali predháňať, čí oblečenie v práci je odpudivejšie. Na sociálnej sieti Weibo súvisiaci obsah videli stovky miliónov ľudí a vznikli tam diskusie, prečo sa mladí ľudia nechcú v dnešnej dobe špeciálne obliekať do práce.

Na Kariéra.sk si môžete vybrať zo stoviek voľných pracovných miest, stačí zadať odvetvie a lokalitu, v ktorej si hľadáte prácu. Pre praktické tipy a súťaže sledujte Instagram profil Kariéra.sk. Taktiež sa môžete pridať do Facebook skupiny Práca a brigády - Slovensko a zahraničie / KARIERA.SK, vďaka ktorej pravidelne dostanete informácie o voľných pracovných pozíciách. Môžete si tiež vytvoriť Agenta na portáli Kariéra.sk. Vďaka službe Agent dostanete na váš email nové ponuky práce podľa vašich kritérií. Nemusíte tak prezerať denne stovky ponúk, Agent ich prezrie za vás.

Viac o téme: Sociálne sieteČínaMladí zamestnanciPracovný dress code
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Správy

Ekonomika

Šport

Novinky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program