Priepastné rozdiely v platoch riaditeľov a zamestnancov v USA: Šéfovia berú stonásobne viac

Výkonní riaditelia firiem zarobia odnepamäti viac ako bežní zamestnanci. Čerstvá analýza však zistila, že v posledných rokoch sa tento rozdiel minimálne v Spojených štátoch priepastne zväčšuje. V roku 2023 mal priemerný generálny riaditeľ spoločnosti, ktorá je zaradená do indexu S&P 500, bral 196-krát viac ako priemerný zamestnanec.

V čase sa prehlbujúci rozdiel je spôsobený hlavne tým, že odmeny generálnych riaditeľov sú úzko späté s cenami akcií a tie zvlášť v roku 2023 rástli. Mnohým zamestnancom sa ale v rovnakom čase za posledných pár rokov vplyvom vysokej inflácie reálne príjmy znížili, píše portál CNN .

Na analýze pracovala spoločnosť Equilar v spolupráci s agentúrou Associated Press. Jej výsledky ukazujú, že v minulom roku predstavoval medián celkových odmien generálnych riaditeľov popredných amerických firiem 16,3 milióna amerických dolárov, to v porovnaní s rokom 2022 znamená nárast o 12,6 percenta.

Na viac peňazí si v priemere ale prišli aj americkí zamestnanci. Tempo tohto rastu však bolo v porovnaní s CEO veľkých firiem oveľa nižšie. Priemerný príjem pracovníka v USA sa medziročne zvýšil iba o 5,2 percenta. Ročná priemerná mediánová mzda zamestnanca v Spojených štátoch amerických tak v roku 2023 predstavovala celkom 81 467 amerických dolárov.

Znepokojení zamestnanci

V praxi to znamenalo, že generálni riaditelia si vlani v porovnaní s rokom 2022 priemerne polepšili o 1,5 milióna dolárov, zatiaľ čo v prípade zamestnanca išlo len o 4 300 USD (cca 98 tisíc korún). Výsledné zistenia mnohých zamestnancov v Spojených štátoch amerických znepokojili a volajú po zmenách. To súvisí aj s vyššou infláciou, ktorá v USA aj teraz stále zotrváva nad normálom. Aspoň to však vyzerá, že americké mzdy po rokoch 2021 a 2022 konečne začínajú rásť rýchlejšie ako ceny.

„Generálni riaditelia sú zodpovední za to, že sa zamestnanci budú podieľať na celkovom podnikovom úspechu. Pokiaľ to nebudú robiť, ohrozujú svoje budúce podnikový úspech. Dobrí pracovníci budú konať a hlasovať nohami,“ uviedla pre CNN expertka Eleanor Bloxhamová, generálna riaditeľka spoločnosť The Value Alliance, ktorá sa zároveň sčasti živí aj ako lektorka.

Americkým akciám sa vlani darilo

Riaditelia firiem ťažili okrem iného z toho, že americký akciový trh vlani zaznamenal silný rast. Hodnota indexu S&P 500 sa v roku 2023 medziročne zvýšila o 24 percent. Mnohí investori ocenili, že americká ekonomika sa aj napriek vysokej inflácii vyhla očakávanej hospodárskej recesii a mnohí z nich tiež predpokladali, že už čoskoro nastane éra znižovania úrokových sadzieb. Napríklad index Nasdaq, do ktorého sa radia technologické firmy, si vlani vďaka rozmachu umelej inteligencii polepšil o 43 percent.

Najlepšie sa vlani mal generálny riaditeľ spoločnosti Broadcom Hock Tan. Ten si vlani prišiel na 161,8 milióna amerických dolárov, a to práve aj vďaka rastu ceny podnikových akcií. Tie sa totiž iba za minulý rok zdvojnásobili. Jeho celková odmena bola zhruba 510-krát vyššia, než aká bola mediánová zamestnanecká mzda vo firme, uzatvára Bloomberg.

  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: Foto: Getty, RED
 
Staršie správy
Staršie správy