Americké mestá sužujú bezohľadní kuriéri: Úrady proti nim chystajú rázne kroky

Už toho bolo dosť! Takýto odkaz vyslala minulý týždeň polícia vo Washingtone, keď sa začala zameriavať na živelnú prevádzku mopedov a skútrov po meste. S prudkým rozmachom rozvážkových služieb sú teraz v hľadáčiku úradov najmä nevhodné dopravné návyky ich vodičov, prevažne migrantov. Na problém už zareagovali aj zákonodarcovia v niekoľkých ďalších amerických mestách.

Úrady tvrdia, že bezohľadná jazda kuriérov, konkrétne prekračovanie rýchlosti, ignorovanie semaforov a značiek, kľučkovanie v prevádzke, jazda v pruhoch pre cyklistov a autobusy či po chodníkoch a prechodoch ohrozuje všetkých účastníkov cestnej premávky, píše denník The Washington Post .

"Vypočuli sme obavy ľudí ohľadom bezpečnosti prevádzky a pracujeme na posilnení dopravného dohľadu," uviedla šéfka polície vo Washingtone Pamela A. Smithová. Polícia vo vyhlásení, v ktorom operáciu označila menom Ride Right (Jazdí správne), podrobnejšie predstavila iniciatívu zameranú na zvýšenie povedomia vodičov motocyklov o existujúcich zákonoch a nutnosti ich dodržiavania. Zahŕňa požiadavku, aby jazdci mali vodičský preukaz, poistenie a registráciu a aby používali prilbu.

Hovorca polície vo Washingtone Thomas Lynch v pondelok uviedol, že akcia už nesie svoje plody. Od 5. júna úrady v rámci tejto akcie zabavili 17 mopedov a zadržali päť osôb.

„Túto operáciu sme pripravili kvôli výraznému nárastu počtu mopedov a mnohým upozorneniam zo strany obyvateľov na ich bezohľadnú jazdu,“ dodal Lynch. Zásah podľa neho odráža kroky podniknuté v posledných rokoch v iných mestách.

„Denne o tom počujem nielen od svojich voličov, ale aj to každý deň vidím na vlastné oči,“ hovorí člen mestskej rady Charles Allen. Práve on v apríli predstavil zákon, ktorý má pomôcť tento problém riešiť. „Vidím ľudí jazdiť na mopedoch po chodníkoch. Vidím, ako jazdia po uliciach v protismere, ako prechádzajú stopkami a na červenú. Je len otázkou času, kedy niekoho vážne zraní,“ hovorí.

Prístup radnice je podľa neho taký, aby ľuďom neznemožnil možnosť rýchleho a pohodlného doručovania potravín, ale zároveň chce zaistiť, aby všetci boli v bezpečí.

Raz to Amerike vrátime

Za explóziou mopedov vo Washingtone stojí predovšetkým vlna venezuelských prisťahovalcov. Niektorí z nich patria medzi viac ako 13 000 migrantov, ktorí do mesta prišli od roku 2022. Títo ľudia utekajú pred politickou, ekonomickou a humanitárnou krízou vo svojej krajine. Rozvoz jedla je pre nich mnohokrát jediným spôsobom, ako sa v USA finančne udržať nad vodou, zatiaľ čo prechádzajú zložitým a často zdĺhavým procesom získavania pracovných povolení a žiadostí o azyl.

Pre mnohých z cudzincov sa rozvoz potravín stal akýmsi záchranným lanom, prečo si môžu dovoliť platiť nájom, posielať peniaze príbuzným do vlasti a začať zapúšťať korene v USA. „Dúfame, že jej (Amerike) to raz budeme môcť oplatiť,“ hovorí 32-ročný kuriér z Venezuely Raibi González, ktorý do hlavného mesta prišiel pred dvoma rokmi.

Teraz požíva dočasný ochranný status, ktorý mu umožnil získať pracovné povolenie, je jedným z rastúceho zástupu kuriérov v hlavnom meste. Za peniaze, ktoré si zarobí rozvážaním jedla po Washingtone, môže platiť nájom, podporovať svoje tri deti vo Venezuele, a ako sám hovorí, začať si budovať svoj americký sen. Ten však momentálne spochybňuje napätie, ktoré vzniklo v dôsledku rozmachu mopedov v meste.

González si myslí, že problémy v doprave zapríčiňuje len hŕstka nedisciplinovaných vodičov. „Kvôli nim na to bohužiaľ doplácame všetci,“ hovorí. Ťahanie proti kuriérom, ktoré v posledných dvoch mesiacoch zintenzívnilo, navyše medzi niektoré z nich vrazil klin. „Presne toho som sa obával,“ potvrdzuje dvadsaťosemročný kuriér Julio Bello. „Stačí, aby jedna skupina ľudí nedodržiavala zákony, a všetci si nás s nimi začnú spájať. Nakoniec si podľa neho ľudia budú hovoriť, že sú to len venezuelskí kuriéri, ktorí nedodržiavajú predpisy,“ sťažuje sa Venezuelan.

Pre kuriérov nie je výnimka

Patálie s nedisciplinovanými kuriérmi riešia aj inde v Spojených štátoch. Starosta New Yorku Eric Adams minulý týždeň oznámil, že mestská polícia tento rok skonfiškovala viac ako 13 000 jednostopových vozidiel. „Mopedy a kolobežky nielenže ohrozujú chodcov, keď jazdia bezohľadne, ale zaznamenali sme aj exponenciálny nárast zločincov, ktorí ich používajú na jazdu a krádežiam majetku Newyorčanov,“ uviedol Adams vo vyhlásení. Aj jeho mesto posilnilo svoj plán na vymáhanie práva.

Mesto Boston tiež oznámilo záťah proti malým motocyklom. Tento mesiac tamojší úradníci napísali list vedúcim pracovníkom spoločností Uber, DoorDash a Grubhub, v ktorom ich upozornili, že sa dramaticky zvýšil počet vodičov rozvážajúcich jedlo, ktorí tieto vozidlá prevádzkujú nelegálne. „Sústavné nedodržiavanie pravidiel a predpisov svedčí o znepokojujúcom nedostatku dohľadu a starostlivosti s ohľadom na bezpečnosť verejnosti,“ napísali úradníci.

Požiadali zároveň zainteresované spoločnosti, aby poskytli informácie o tom, ako samy sledujú porušovanie bezpečnostných predpisov, aké školenia vodičom poskytujú a ako overujú, že vodiči jazdia registrovanými vozidlami.

Zástupcovia spoločností Uber, Door Dash a Grubhub v e-mailoch zaslaných denníku The Washington Post uviedli, že ich spoločnosti berú predpisy vážne. Podľa vlastných slov vyžadujú, aby ich kuriéri dodržiavali všetky dopravné predpisy a nariadenia. „Všetci vodiči musia dodržiavať pravidlá cestnej premávky. Pokiaľ tak nerobí, čelí následkom rovnako ako ktokoľvek iný,“ uviedol hovorca spoločnosti DoorDash v e-maile denníka The Washington Post.

  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: iDnes, Washington Post, Foto: Getty, RED
 
Staršie správy
Staršie správy