Títo zamestnanci sú najviac žiadaní: 14 pozícií, po ktorých je v EÚ v roku 2024 obrovský dopyt

Ako vyplýva z najnovšej správy EURES, krajiny EÚ zápasia s výrazným nedostatkom pracovnej sily, najmä v odvetviach, ako sú stavebné a strojárske remeslá, zdravotníctvo a informačné a komunikačné technológi

Celkovo najrozšírenejšie a najzávažnejšie nedostatkové profesie boli podobné ako v predchádzajúcich rokoch. Okrem toho 367 zo 436 alebo 84 % profesií bolo nedostatkových v jednej alebo viacerých krajinách, uvádza VisaGuide.World.

Podľa správy EURES o nedostatku a prebytku pracovných síl v roku 2023 sa v EÚ znižuje počet pracovných síl bez ohľadu na pomalší hospodársky rast.

Napriek pomalšiemu hospodárskemu rastu mnohé spoločnosti súťažia o pracovníkov, ktorí sú ochotní alebo schopní pracovať na ponúkaných pracovných miestach v miestach, kde sú potrební. Je to zrejmé najmä v oblasti stavebných a technických remesiel, zdravotníctva a povolaní v oblasti informačných a komunikačných technológií.

Európsky orgán práce

Ďalej bolo konštatované, že niektoré z faktorov, ktoré prispievajú k tejto situácii, sú štrukturálne zmeny v hospodárstve, nové trendy v oblasti práce a požiadavky na zručnosti a neatraktívne pracovné podmienky alebo nesúlad medzi výberom zamestnancov a zamestnávateľov.

Nedostatkové povolania vážne ovplyvnené nedostatkom dostupných pracovníkov

Zo všetkých nedostatkových povolaní bolo 40 z nich považovaných za výrazne ovplyvnené nedostatkom dostupných pracovníkov. Najčastejšie a najzávažnejšie nedostatky boli identifikované medzi týmito povolaniami:

 • Zvárači
 • Inštalatéri, potrubári
 • Vodiči ťažkých nákladných vozidiel
 • Lekári špecialisti
 • Mechanici motorových vozidiel
 • Odborníci v oblasti ošetrovateľstva
 • Čašníci
 • Nastavovači kovov, strojov
 • Podlahári, obkladači
 • Vodiči ťažkých nákladných vozidiel
 • Pokrývači
 • Mechanici klimatizácie a chladiacich zariadení
 • Ošetrovatelia
 • Stavební robotníci

Stavebníctvo sa objavilo medzi odvetviami s najväčším nedostatkom pracovných síl

Jedným z odvetví s najvážnejším nedostatkom, ktoré boli v tejto správe identifikované, bolo stavebníctvo. Medzi faktory, ktoré spôsobujú túto situáciu, patrí starnutie obyvateľstva a nízka atraktivita tohto odvetvia z hľadiska zamestnanosti.

Nedostatok v tomto odvetví nie je spôsobený len nízkym počtom zamestnaných osôb, ale je aj otázkou nesúladu medzi ponúkanými a požadovanými zručnosťami. Mnohé profesie v tomto sektore si vyžadujú nové alebo meniace sa zručnosti v dôsledku digitálneho a ekologického prechodu, ktoré zatiaľ neposkytuje dostatočný počet pracovníkov.

Podľa správy by zvýšenie zastúpenia nedostatočne zastúpených kategórií, najmä žien, možno pomohlo zmierniť tento nedostatok.

Stavebníctvo sa s približne 13 miliónmi pracovníkov v troch miliónoch podnikov v celej Európe považuje za najväčšieho priemyselného zamestnávateľa v EÚ.

Viac ako 60 % žien bolo zamestnaných v prebytočných profesiách

Podľa správy viac ako 60 % pracovníkov v nadbytočných povolaniach v EÚ v roku 2022 tvorili ženy. Pritom v prípade nedostatkových pracovných miest tvorili ženy 27 percent z celkového počtu.

Z toho vyplýva menej priaznivá situácia žien na trhu práce v porovnaní s mužmi.

Správa ďalej ukázala, že množstvo pracovníkov v prebytočných povolaniach bolo vysoko kvalifikovaných, čo dokazuje, že lepšie vzdelanie automaticky nezodpovedá dobrým pracovným príležitostiam.

Na Kariéra.sk si môžete vybrať zo stoviek voľných pracovných miest, stačí zadať odvetvie a lokalitu, v ktorej si hľadáte prácu. Pre praktické tipy a súťaže sledujte Instagram profil Kariéra.sk. Taktiež sa môžete pridať do Facebook skupiny Práca a brigády - Slovensko a zahraničie / KARIERA.SK, vďaka ktorej pravidelne dostanete informácie o voľných pracovných pozíciách. Môžete si tiež vytvoriť Agenta na portáli Kariéra.sk. Vďaka službe Agent dostanete na váš email nové ponuky práce podľa vašich kritérií. Nemusíte tak prezerať denne stovky ponúk, Agent ich prezrie za vás.

Viac o téme: Pracovná sila Nedostatkové profesie EURES Starnutie obyvateľstva
 • Autor: © Zoznam
 • Zdroj: Foto: Getty, RED
 
Staršie správy
Staršie správy