Minimálna mzda 2571 EUR? Pozrite si porovnanie Slovenska s ostatnými krajinami EÚ

Minimálne mzdy sa v jednotlivých členských krajinách EÚ výrazne líšia. Od januára 2024 má najvyššiu minimálnu mzdu Luxembursko, a to 2 571 EUR mesačne. Luxembursko, Írsko, Holandsko, Nemecko, Belgicko a Francúzsko majú minimálnu mzdu vyššiu ako 1 500 EUR mesačne

Na opačnom konci je Bulharsko, ktoré má najnižšiu minimálnu mzdu 477 EUR. Cyprus, Poľsko, Portugalsko, Malta, Litva, Grécko, Chorvátsko, Estónsko, Česko, Slovensko, Lotyšsko, Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko majú minimálnu mzdu nižšiu ako 1 000 EUR mesačne.

Minimálna mzda 2571 EUR? Galéria fotiek (3)

Upozorňujeme, že mesačné minimálne mzdy sú v štatistikách Eurostatu uvedené ako hrubé príjmy pred odpočítaním dane z príjmu a príspevkov na sociálne zabezpečenie.

Pre porovnanie, minimálna mzda v Spojených štátoch amerických (na federálnej úrovni) predstavovala 1 137 EUR mesačne (prepočítané na EUR podľa výmenného kurzu k 1. januáru 2024).

Po úprave o kúpnu silu je na čele Nemecko s minimálnou mzdou vo výške 1 883 PPS, čo naznačuje, že po zohľadnení miestnych životných nákladov majú nemeckí zamestnanci relatívne vyššiu kúpnu silu zo svojich príjmov z minimálnej mzdy. Táto úprava PPS poskytuje vyrovnanejšie podmienky na porovnanie skutočného ekonomického vplyvu miezd v krajinách s rôznymi hospodárskymi podmienkami.

Minimálna mzda 2571 EUR? Galéria fotiek (3)

V PPS sú Spojené štáty na čísle 837 a v porovnaní s krajinami Európskej únie by sa tak ocitli na spodnej hranici rebríčka.

Poznámka: Dánsko, Taliansko, Rakúsko, Fínsko a Švédsko nemajú stanovenú minimálnu mzdu.

Na Kariéra.sk si môžete vybrať zo stoviek voľných pracovných miest, stačí zadať odvetvie a lokalitu, v ktorej si hľadáte prácu. Pre praktické tipy a súťaže sledujte Instagram profil Kariéra.sk. Taktiež sa môžete pridať do Facebook skupiny Práca a brigády - Slovensko a zahraničie / KARIERA.SK, vďaka ktorej pravidelne dostanete informácie o voľných pracovných pozíciách. Môžete si tiež vytvoriť Agenta na portáli Kariéra.sk. Vďaka službe Agent dostanete na váš email nové ponuky práce podľa vašich kritérií. Nemusíte tak prezerať denne stovky ponúk, Agent ich prezrie za vás.

Viac o téme: Minimálna mzda Eurostat Európska únia Životné náklady Kúpna sila
  • Autor: © Zoznam/el
  • Zdroj: Foto: Getty, qery.no
 
Staršie správy
Staršie správy