Chcete byť zdraví a žiť dlho? Pracujte pre tieto firmy

Firmy na Slovensku každoročne investujú viac do zdravia svojich zamestnancov. Silným trendom posledného roka je zdravotná prevencia a znižovanie chorobnosti. Firmy zároveň motivujú svojich zamestnancov k pohybu – napríklad budujú parkoviská pre bicykle aj sprchy pre zamestnancov-cyklistov. Vyplýva to z výsledkov 6. ročníka súťaže Zdravá firma roka, ktorú organizuje Union zdravotná poisťovňa v rámci podpory zdravotnej prevencie.

Víťazom šiesteho ročníka súťaže Zdravá firma roka 2015 sa stal v kategórii výrobných firiem závod Continental Automotive Systems Slovakia a v kategórii nevýrobných firiem spoločnosť Slovak Telekom. V novej kategórii malá firma vyhrala spoločnosť Shell Slovakia  a najlepším nováčikom v súťaži je košická IT spoločnosť FpT Slovakia.

Zdravé benefity vo firme predlžujú život

Union zdravotná poisťovňa prišla v roku 2010 s Iniciatívou za zdravšie Slovensko s ambíciou predĺžiť priemernú dĺžku života na Slovensku do roku 2020 o 5 rokov. V oblasti kvality života a zdravého životného štýlu realizuje viacero aktivít, jednou z nich je aj súťaž Zdravá firma roka, ktorá motivuje firmy k podpore zdravého životného štýlu svojich zamestnancov. „Sme radi, že súťaž Zdravá firma roka dáva firmám príležitosť prezentovať svoje aktivity a zároveň sa inšpirovať. S potešením môžem skonštatovať, že firmy na Slovensku urobili počas piatich rokov našej súťaže výrazný posun v motivácii zamestnancov k zdravému životnému štýlu a prevencii,“ hovorí Pavol Chovan, riaditeľ úseku získavania klientov Union zdravotnej poisťovne, a.s.

Zo štatistík súťaže vyplýva, že stále viac slovenských firiem sa snaží nielen vytvoriť ľuďom čo najlepšie podmienky na prácu, ale zároveň bojovať proti ochoreniam a motivovať zamestnancov k pohybu. Deväť z desiatich firiem, ktoré sa prihlásili do súťaže, organizuje pre svojich zamestnancov športové dni a podporuje pohybové aktivity. Firmy sa pri zdravých benefitoch zameriavajú na tri veľké oblasti:

  • Ergonómiu – kvalitná stolička a nastavenie správneho sedenia za stolom (nevýrobné firmy), resp. ergonomické pomôcky (výrobné firmy), príjemné prostredie (rastliny, ionizátor vzduchu), relax (relax zóny, masáže)
  • Športové aktivity – motivácia k pohybu na ceste do práce (parkoviská pre bicykle, sprchy), aplikácie motivujúce k športovaniu, motivácia nešportovcov (spoločné aktivity)
  • Boj proti chorobám zlepšovaním zdravotnej kondície – zdravotné merania/prehliadky, dezinfekcia pracoviska (od dezinfekčných mydiel až po germicídny žiarič na likvidáciu baktérií), Dni zdravia (prednášky, zdravé varenie...)

Tieto firmy dávajú zamestnancom najviac zdravých benefitov

Continental Automotive Systems Slovakia s.r.o. patrí jednoznačne čelná pozícia medzi všetkými prihlásenými výrobnými firmami.  Spoločnosť Slovak Telekom, a.s. pred rokom vyhrala druhé miesto, v aktuálnom ročníku jej patrí prvá pozícia v kategórii nevýrobných firiem.

Novinkou v súťaži bola kategória malá firma, v ktorej zvíťazila spoločnosť Shell Slovakia s.r.o. Ocenená bola aj najlepšia firma, ktoré sa do súťaže prihlásila po prvýkrát. Najlepším nováčikom sa stala firma, ktorá poskytuje služby v oblasti informačných technológií, FpT Slovakia s.r.o.

Aktivity firiem hodnotila odborná komisia zložená zo zástupcov partnerov projektu Iniciatíva za zdravšie Slovensko – odborníkov z Ministerstva zdravotníctva SR, riaditeľstva WHO na Slovensku, Úradu verejného zdravotníctva, poisťovní Union a personálnych agentúr v piatich kategóriách – Prevencia, Šport, Ergonómia pracovného prostredia, Výživa a Extra. Firmy sa do súťaže zapájali vyplnením dotazníka na webovej stránke www.zdravsieslovensko.sk.

Výsledky súťaže Zdravá firma roka 2015

NEVýrobné firmy

  1. Slovak Telekom, a.s.
  2. Siemens s.r.o.
  3. Johnson Controls International spol. s r.o. – odštep. závod Trenčín

Výrobné firmy

  1. Continental Automotive Systems Slovakia s.r.o.
  2. IKEA Industry Slovakia, odštep. závod Jasná
  3. Duslo, a.s.

Malá firma: Shell Slovakia s.r.o.

Najlepší nováčik: FpT Slovakia s.r.o.

Zdielať článok na Facebooku
10.02.2016  |  Zdroj: Union; Foto: Union, thinkstockpphotos.com
Hodnotenie článku:
5.0/5 (1 hlasov)

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Citáty o práci a kariére

Lily Tomlin

Problém s bezohľadnou honbou krýs za kariérou spočíva v tom, že aj keď vyhráte, stále zostanete krysou.

Lily Tomlin