Namiesto zamestnania idú na úrad práce. 'Postihnutou' skupinou sú absolventi

Zamestnávatelia chcú praktické vyučovanie žiakov napriek prekážkam rozbehnúť.Zamestnávatelia chcú praktické vyučovanie žiakov napriek prekážkam rozbehnúť. Zdroj: thinkstock.com

Zo školských lavíc na Slovensku vychádza stále menej absolventov škôl, ktorí sa dokážu uplatniť na trhu práce. Takáto je realita na Slovensku. To by sa však malo zmeniť už v najbližších rokoch vďaka duálnemu vzdelávaniu žiakov.

Školská reforma na Slovensku, ktorá sa rozbehla od 1. apríla potom, čo parlament v polovici marca (12.3.) schválil nový zákon o odbornom vzdelávaní a príprave, je pre zamestnávateľov jednou z najočakávanejších. Konštatoval to na konferencii v Bratislave, ktorú zorganizovala Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR, jej prezident Tomáš Malatinský.

"Každým rokom rastie dopyt po technicky vzdelaných absolventoch. Avšak zo školských lavíc na Slovensku vychádza stále menej absolventov škôl, ktorí sa dokážu aj uplatniť na trhu práce. Veríme, že nový zákon o odbornom vzdelaní a príprave, ktorý opätovne zavádza prvky duálneho vzdelávania, bude motivujúcim a atraktívnym nielen pre zamestnávateľov, ale aj pre žiakov a najmä rodičov, ktorí rozhodujú o budúcom kariérnom smerovaní svojich detí," povedal Malatinský.


Viac sa dočítate v článku: Najžiadanejšie odbory v budúcnosti: Dopyt bude po mechanikoch, energetikoch a elektrotechnikoch


 

Štátna tajomníčka Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Romana Kanovská pripomenula, že ide o koncepčne úplne nový zákon.

"Základný dôvod jeho prijatia bol, že absolventi sa nemohli alebo nevedeli zamestnať v odbore, ktorý vyštudovali. Na druhej strane zamestnávatelia dlhodobo deklarovali, že nemajú dlhodobo kvalifikovanú a odborne pripravenú pracovnú silu, ktorá je schopná hneď vstúpiť do pracovného procesu, a preto nanovo musia absolventov škôl zaškoľovať. Dôvod teda bol, aby odborné školy skutočne pripravovali študentov na svoje povolanie," povedala Kanovská.

Vzdelávanie na stredných odborných školách a učilištiach sa po 25 rokoch znovu vracia na Slovensko, pripomenul štátny tajomník Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR Branislav Ondruš. Zároveň však dodal, že systém stredných odborných škôl a učilíšť fungoval predtým v iných ekonomických podmienkach.

"Pomer medzi praktickým a teoretickým vyučovaním sa ešte bude korigovať. Pre nás je však dôležitý princíp, na ktorom sa postavil prístup k odbornému vzdelávaniu, a to je zatiahnutie zamestnávateľov do tvorby obsahu vyučovania i to, že praktické vyučovanie bude prepojené priamo s pracoviskami," povedal Ondruš.

Poukázal na vysokú mieru nezamestnanosti na Slovensku cez 12 %, čím sa SR zaradila medzi osem najhorších krajín Európskej únie.

"Za posledný rok sa podarilo znížiť mieru nezamestnanosti o 1,5 %, čo je štvrtý najlepší výsledok v EÚ," doplnil Ondruš.

Napriek tomu, že podľa štátneho tajomníka rezortu práce je trend v znižovaní nezamestnanosti zatiaľ pozitívny, alarmujúci je rast počtu miest, na ktoré zamestnávatelia nedokážu získať zamestnancov.

"Vyše 100.000 je nezamestnaných mladých ľudí do 26 rokov, teda jedna tretina z celkovo 300.000 nezamestnaných. Približne tretina absolventov ide zo škôl rovno na úrady práce, pretože si nedokážu nájsť zamestnanie," vyčíslil Ondruš.


Mohlo by vás zaujímať: 3 personalisti a tri názory: Zamestnať mladých ľudí bez praxe?


 

Za predsedov samosprávnych krajov označil predseda Trnavského VÚC Tibor Mikuš prijatý zákon za krok vpred.

"Začneme robiť niečo, s čím mnohí máme z minulosti už skúsenosti a čo sa jednoznačne osvedčilo, ale už v iných podmienkach. Do nového procesu vzdelávania sú vtiahnutí zamestnávatelia, ktorí majú vytvárať spoločenskú objednávku na konkrétne profesie, na konkrétne študijné odbory. Aj keby sme dnes spoločenskú objednávku sformulovali, treba si uvedomiť, že absolventov nebudeme mať hneď, možno najskôr o tri roky," povedal Mikuš.

Poukázal, že samosprávne kraje sú zriaďovateľmi asi 70 % všetkých stredných škôl, ktoré sú na Slovensku, a zhruba 20 % absolventov týchto škôl končí na úradoch práce.

Školská reforma má postupne prepojiť vzdelávanie s trhom práce. O nastavení nového systému sa viedli rokovania vyše dva roky. Reálne by sa už niektorí prváci, ktorí od septembra nastúpia na odborne zamerané školy, mohli postupne zapojiť do nového systému výučby kombinovanej s praxou vo firmách.


Ukončili ste štúdium a hľadáte si zamestnanie? Pozrite si aktuálnu ponuku práce.


 

Viac o téme: Domáce Študent Vzdelávanie Študenti Zamestnávatelia Absolvent Absolventi Duálne vzdelávanie
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: Zdroj: TASR, Foto: Thinkstock.com

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy