Zamestnávatelia stále viac zamestnávajú ľudí 'na čierno'

V počte nelegálne zamestnávaných ľudí vedie Košický kraj, pričom najviac osôb pracujúcich na čierno bol práve v oblasti veľkoobchodu, maloobchodu a stavebníctva.

Inšpektoráty práce na Slovensku vlani vykonali najviac kontrol za posledné štyri roky, ktoré boli zamerané na dodržiavanie zákazu nelegálnej práce a nelegálneho zamestnávania. Celkovo bolo vykonaných 20.638 kontrol, preverených bolo 17.746 subjektov a 50.488 zamestnancov. Inšpekcie ukázali, že 1097 zamestnávateľov porušilo zákaz nelegálneho zamestnávania a "na čierno" pracovalo 2138 ľudí. Vyplýva to zo správy o vyhľadávaní a potieraní nelegálnej práce.

Kontrolné orgány vlani zintenzívnili kontroly firiem, či dodržiavajú zákaz nelegálneho zamestnávania. Ako uviedol v správe rezort práce, počet vykonaných inšpekcií práce bol vlani najvyšší v porovnaní s predchádzajúcimi troma kalendárnymi rokmi.

"Vykonané kontroly v roku 2014 boli v porovnaní s rokom 2013 navýšené o 29,20 %, v porovnaní s rokom 2012 o 134,5 % a v porovnaní s rokom 2011 výkony kontrol navýšené o 115,52 %," vyčíslilo ministerstvo.

Oproti predchádzajúcemu roku stúpol vlani počet firiem, ktoré zamestnávali ľudí "na čierno". Odhalené počty zamestnávateľov, ktorí porušili zákaz nelegálneho zamestnávania vlani, predstavuje 6,18 % z počtu všetkých kontrolovaných subjektov.

"Uvedený percentuálny podiel nelegálne zamestnávajúcich zamestnávateľov vykazuje stúpajúci trend oproti roku 2013, keď bolo odhalených 3,91 % nelegálne zamestnávajúcich zamestnávateľov z počtu skontrolovaných subjektov," konštatoval rezort práce.

Inšpektori práce pritom vlani zistili aj nelegálne zamestnávanie 58 mladistvých vo veku do 18 rokov a 80 cudzincov. Z hľadiska odvetví najviac porušovali zákaz o nelegálnom zamestnávaní firmy podnikajúce vo veľkoobchode a maloobchode, stavebníctve, ako aj v ubytovacích a stravovacích službách.

"Zákaz nelegálneho zamestnávania bol porušovaný najviac malými zamestnávateľmi. Z hľadiska právnej formy bol v roku 2014 zákaz nelegálneho zamestnávania najviac porušovaný spoločnosťami s ručením obmedzeným a fyzickými osobami, ktoré sú podnikateľmi," doplnil rezort práce s tým, že potrebné bude zamerať kontrolnú činnosť vo zvýšenej miere aj na zamestnávateľov pôsobiacich ako združenie, zväz alebo spolok.

Najvyšší počet nelegálne zamestnávaných fyzických osôb pritom odhalili v Košickom kraji a najnižší v Prešovskom kraji. Inšpektoráty práce vlani právoplatne uložili pokuty za porušenie zákazu nelegálneho zamestnávania 808 zamestnávateľom v celkovej sume 2,4 milióna eur.

Zdielať článok na Facebooku
09.04.2015  |   Zdroj: TASR, Foto: Thinkstock.com
Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Citáty o práci a kariére

Lily Tomlin

Problém s bezohľadnou honbou krýs za kariérou spočíva v tom, že aj keď vyhráte, stále zostanete krysou.

Lily Tomlin