Na východe príde o prácu 400 ľudí. Panasonic končí výrobu

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: thinkstock.com

Spoločnosť ukončuje svoju výrobu na Slovensku a časť presúva do Čiech, čím zachráni okolo 200 pracovných miest. Zamestnancom bude ponúknutá možnosť pokračovať v pracovnom pomere v plzenskej spoločnosti.

Spoločnosť Panasonic AVC Networks Slovakia (PAVCSK) v Krompachoch plánuje ukončiť svoju výrobnú činnosť pozostávajúcu z výroby Blu-Ray (BD) prehrávačov a rekordérov, DVD rekordérov a dosiek plošných spojov (PCB) pre televízory. Informovala o tom PR manažérka spoločnosti Andrea Maršáková s tým, že dôvodom je fakt, že európsky trh záznamových zariadení pre video sa neustále zmenšuje. O prácu tak príde minimálne 400 ľudí z regiónu.

Medzi hlavné príčiny patrí zrýchľujúce sa rozširovanie služieb VOD, čoraz väčšia dostupnosť USB-HDD kompatibilných televízorov, ako aj neustále klesajúce ceny týchto výrobkov.

"Objem predaja spoločnosti PAVCSK sa bez straty celkového trhového podielu za posledných päť rokov znížil o viac ako 50 % a nepredpokladáme, že tento trend a vývoj na trhu sa v budúcnosti zmenia," uviedla Maršáková.

Práve pokles výroby a nevyhnutné fixné náklady spojené s činnosťou PAVCSK už naďalej neumožňujú udržať spoločnosť životaschopnú a ziskovú, a to ani napriek viacerým aktivitám zameraným na zníženie fixných nákladov a zvýšenie efektivity výroby, ktoré boli realizované počas predchádzajúcich rokov.

"Ukončenie výroby pre všetky videoprodukty je plánované k 31. decembru, zostávajúca výroba PCB by mala byť ukončená v máji 2015. Výroba tzv. High-end BD prehrávačov, BD rekordérov, ako aj výroba PCB pre televízne prijímače bude presunutá do spoločnosti PAVCCZ v Plzni v Českej republike, v záujme zabezpečenia ziskovosti výroby uvedených produktov, a to využitím dostupných zdrojov a infraštruktúry v PAVCCZ," doplnila Maršáková.

Plánované ukončenie produkcie by sa malo dotknúť 656 zamestnancov v trvalom pracovnom pomere. Celkom 215 zamestnancom, primárne spojeným s výrobou produktov, ktoré sa navrhujú previesť do spoločnosti PAVCCZ, bude ponúknutá možnosť pokračovania pracovného pomeru, a to v plzenskej spoločnosti PAVCCZ.

"Je nám veľmi ľúto všetkých následkov, ktoré tento krok spôsobí dotknutým zamestnancom a ich rodinám, považujeme ho však za nevyhnutný pri zabezpečení udržateľnej budúcnosti pre zostávajúcu výrobu videoproduktov v Európe," konštatovala Maršáková.

Manažment spoločnosti o svojom pláne oficiálne informoval všetkých zamestnancov, zástupcov zamestnancov, ako aj príslušný Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. Spoločnosť je pripravená v spolupráci s Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny SR poskytnúť všetkým zamestnancom podporu pri hľadaní nového zamestnania.

"Súčasne budeme spolupracovať aj na organizovaní tzv. búrz práce za účasti významných agentúr dočasného zamestnávania," uzavrela.

Podľa riaditeľa Inštitútu zamestnanosti Michala Páleníka v rámci regiónu o prácu príde dosť veľa ľudí, čo považuje za veľmi negatívny stav. Tiež skonštatoval, že Slovensko je z pohľadu priemyslu závislé od dvoch odvetví.

"Sú nimi automobilový priemysel a práve elektrotechnický priemysel. Celosvetový dopyt po elektrotechnickom priemysle má podobné tendencie ako po automobilovom. Nie je dobré, aby ekonomika mala vcelku jednostrannú orientáciu. Zrušenie stredného či väčšieho zamestnávateľa je negatívne," zhodnotil Páleník.
 

Viac o téme: Panasonic Koniec výroby Domáce Práca Krompachy Strata práce
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: Zdroj: TASR, Foto: Thinkstock.com

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy