Viacerí Slováci musia vyžiť z minimálnej mzdy 352 eur

Na Slovensku má minimálnu mzdu 352 eur okolo 3 až 5 % ľudí.Na Slovensku má minimálnu mzdu 352 eur okolo 3 až 5 % ľudí. Zdroj: thinkstock.com

Za minimálnu mzdu a zároveň hodinovú sadzbu okolo dvoch eur údajne pracuje 3 až 5 percent zamestnancov na Slovensku. Odhaduje to Inštitút zamestnanosti.

 

"Administratívne sa ťažko dá zistiť, koľko zamestnancov poberá mzdové minimum a ťažko sa to zisťuje aj podľa kolektívnych zmlúv, keďže v nich sú zaručené mzdy o niečo vyššie, než zákonom stanovené minimum," povedal riaditeľ Inštitútu zamestnanosti Michal Páleník. Navyše, ako poznamenal, mnohí poberajú príplatky za nočnú prácu alebo za prácu počas sviatkov a cez víkendy a tieto príplatky sa do minimálnej mzdy nezapočítajú.

Zamestnanci z minima neplatia daň z príjmu, keďže po zaplatení poistného na zdravotné a sociálne poistenie im suma klesne pod nezdaniteľnú časť, ktorá je v tomto roku 316,94 eura.

"Daň z príjmu by mala byť progresívna a títo zamestnanci platia poistné, platia aj DPH," upozornil Páleník.

Sociálna poisťovňa podľa neho nemá prehľad o tom, či poistenec pracuje pre zamestnávateľa na celý alebo len polovičný pracovný úväzok. Upozornil tiež na minimálne mzdové nároky, ktoré sú o niečo vyššie a zamestnancom ich zaručuje Zákonník práce.

"Napríklad, učitelia by podľa popisu práce mali zarábať 1,8- násobok minimálnej mzdy v hrubom, čo je v tomto roku 633,60 eura a vysokoškolskí učitelia až dvojnásobok, ich hrubý plat bez odvodov a daní by mal byť 704 eur. V prípade, že tomu tak nie je, dochádza k porušovaniu Zákonníka práce a tiež zákona o minimálnej mzde," domnieva sa Páleník.

Konfederácia odborových zväzov (KOZ) už od jari tohto roku navrhuje zvýšenie minimálnej mzdy na rok 2015 na 400 eur.

"Po odpočítaní sociálnych a zdravotných odvodov v čistom dosiahne táto mzda 346 eur. Keď sme s týmto návrhom prišli, hranica chudoby podľa Eurostatu bola známa za rok 2012 a bola na úrovni 346 eur v čistom. Preto sme vychádzali z toho, že človek, ktorý pracuje štandardných 8 hodín denne, nemá zarobiť menej, ako je hranica chudoby," zdôvodnila hovorkyňa KOZ Martina Nemethová.

Otázka zvyšovania minimálnej mzdy na Slovensku zo súčasných 352 eur v hrubom ostáva naďalej otvorená.

"Najbližšie rokovanie tripartity sa má uskutočniť 18. augusta, kde Minister práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR Ján Richter predstaví výšku minimálnej mzdy," doplnila Nemethová.

Minimálnu mzdu garantuje Zákonník práce a nižšia ako suma minimálnej mzdy nemôže byť ani výška odmeny za prácu vykonávanú na základe dohody o vykonaní práce, dohody o brigádnickej práci študentov alebo dohody o pracovnej činnosti.
 

Viac o téme: Domáce Minimálna mzda Inštitút zamestnanosti
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: Zdroj: TASR, Foto: Thinkstock.com

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy