Piatok25. apríl 2025, meniny má Marek, Marko, Markus, zajtra Jaroslava

Priateľstvá v práci majú nové pravidlá: Psychológ upozorňuje na tieto zmeny

Je skvelé, ak máte v práci dobrého kolegu, s ktorým si rozumiete. No čoraz viac ľudí sa vedome rozhoduje neprekračovať hranicu medzi kolegiálnym vzťahom a skutočným priateľstvom. Prečo to tak je?

Najnovší prieskum portálu Glassdoor ukazuje zaujímavý trend – až 53 % zamestnancov uviedlo, že sa vedome vyhýbajú hlbším priateľským vzťahom na pracovisku, pretože si chcú striktne oddeliť svoj osobný život od toho pracovného.

Prečo k tomu dochádza?

Dôvodov, prečo si ľudia nechávajú od kolegov odstup, môže byť viacero. Podľa psychológa Adama Granta je jedným z nich menšia ochota viazať sa na jedno pracovné miesto dlhší čas. Podľa neho zamestnanci dnes nevydržia vo firmách tak dlho ako kedysi. Nepomáha tomu ani trend hybridnej alebo remote práce.

Ľudia preto do vzťahov s kolegami neinvestujú toľko úsilia. Vnímajú ich ako dočasné kontakty, ku ktorým sa správajú zdvorilo, no bez hlbšieho emocionálneho zapojenia. 

Má to aj svoje riziká

Hoci moderné nastavenie „držania odstupu“ môže znieť rozumne, netreba úplne zabúdať na význam priateľstva v práci. Adam Grant upozorňuje, že existuje množstvo dôkazov, ktoré potvrdzujú výhody dobrých vzťahov na pracovisku. Hovorí, že ľudia, ktorí majú v práci priateľov, sú všeobecne šťastnejší, výkonnejší a spokojnejší so svojím zamestnaním. Dodáva, že dobre nastavené pracovné priateľstvá tiež výrazne podporujú spoluprácu, tvorivosť a angažovanosť v práci.

Naopak, úplná izolácia a neochota vytvárať medziľudské vzťahy môže viesť k pocitom samoty, frustrácii či dokonca vyhoreniu.

Ako si teda stanoviť zdravé hranice?

Ak patríte medzi tých, ktorí váhajú, ako si vybudovať zdravé vzťahy na pracovisku, psychológovia odporúčajú jasné pravidlá:

  1. Je úplne v poriadku, ak netrávite s kolegami svoj voľný čas. Priateľstvo môže spočívať len v dobrom vzájomnom vzťahu počas pracovnej doby. Vzájomne rešpektujte, ak si niektoré veci zo súkromia chcete nechať len pre seba.
  2. Dôležitým aspektom je otvorenosť pri spätnej väzbe. S kolegami sa dohodnite, že si môžete otvorene, ale citlivo povedať, čo by ste chceli na pracovnom prístupe toho druhého zlepšiť.
  3. Môžete zaviesť pravidelné krátke rozhovory, napríklad raz týždenne či mesačne, ktoré sa budú zameriavať práve na vzájomnú podporu v profesijnom raste. Takto dáte vášmu pracovnému vzťahu jasný účel a hodnotu.

Na Kariéra.sk si môžete vybrať zo stoviek voľných pracovných miest, stačí zadať odvetvie a lokalitu, v ktorej si hľadáte prácu. Taktiež sa môžete pridať do Facebook skupiny Práca a brigády - Slovensko a zahraničie / KARIERA.SK, vďaka ktorej pravidelne dostanete informácie o voľných pracovných pozíciách. Môžete si tiež vytvoriť Agenta na portáli Kariéra.sk. Vďaka službe Agent dostanete na váš email nové ponuky práce podľa vašich kritérií. Nemusíte tak prezerať denne stovky ponúk, Agent ich prezrie za vás.

Viac o téme: PriateľstvoVzťahy na pracovisku
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Správy

Ekonomika

Šport

Novinky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program