Utorok25. marec 2025, meniny má Marián, zajtra Emanuel

Je váš šéf neznesiteľný? Ak sa pri ňom nechcete zblázniť, vsaďte na týchto 7 užitočných rád

Zobraziť galériu (2)

Každý pozná šéfa, ktorý je až príliš náročný, prísny, kritický, nikdy nie je spokojný alebo je jednoducho nepríjemný. Ak ste v takej situácii, je úplne normálne, že strácate chuť do práce a najradšej by ste odtiaľ odišli. No namiesto toho, aby ste mu hneď hodili výpoveď na stôl, skúste sa na to pozrieť trochu inak. Skúste sa s ním naučiť vychádzať a zvládnuť jeho neznesiteľnosť. Týchto 7 tipov vám s tým pomôže.

1. Zistite, prečo je nepríjemný
Niektorí šéfovia sú hrozní len preto, že jednoducho môžu. Často sa za tým ale ukrýva viac – stres, tlak alebo jeho svojský štýl riadenia. Ak pochopíte, prečo sa váš šéf správa tak, ako sa správa, bude pre vás jednoduchšie to akceptovať.

2. Neberte si to osobne
Ak sa k vám správa tvrdo, neznamená to hneď, že si na vás zasadol. Možno je taký ku každému alebo nevie, ako lepšie komunikovať. Skúste si od neho udržať odstup a nebrať jeho kritiku ako osobný útok.

3. Zachovajte si chladnú hlavu
Keď na vás šéf nakričí alebo vás skritizuje, je normálne, že to vo vás začne vrieť. Spôsob, akým zareagujete, môže rozhodnúť o tom, či sa situácia zlepší ako zhorší. Nenechajte sa preto uniesť emóciami a nejednajte s horúcou hlavou. Radšej si doprajte pár sekúnd, zhlboka sa nadýchnite a až potom povedzte to, čo chcete. Predídete tak eskalovaniu napätia.

4. Naučte sa čítať jeho štýl
Každý manažér alebo šéf funguje inak. Niektorí chcú rýchle odpovede, iní potrebujú detailné vysvetlenia. Ak si všimnete, čo preferuje ten váš, môže vám to uľahčiť život. Možno je na vás nepríjemný len preto, že sa vaše spôsoby komunikácie rozchádzajú. 

Je váš šéf neznesiteľný?
Zobraziť galériu (2)
 (Zdroj: Getty Images)

5. Nastavte si hranice
Ak od vás šéf očakáva odpovede aj cez víkend alebo vám zadáva úlohy na poslednú chvíľu, dajte mu slušne, ale jasne najavo, kde sú vaše hranice. Napríklad: „Chápem, že je to dôležité, ale môžeme si nabudúce dohodnúť jasnejší termín?“

6. Nájdite podporu u ostatných
Ak sa cítite pod neustálym tlakom, porozprávajte sa s kolegami. Možno majú podobné skúsenosti a vedia poradiť. Pokiaľ sa situácia nezlepšuje, skúste sa obrátiť na personálne oddelenie. Keď bude situácia dlhodobo neudržateľná, zvážte aj iné možnosti – niekedy je lepšie nájsť si zdravšie pracovné prostredie, než sa snažiť vydržať v tom toxickom.

7. Zamerajte sa na vlastný rozvoj
Nepríjemný šéf nemusí byť koniec sveta. Môžete sa na to pozrieť ako na výzvu – naučiť sa pracovať pod tlakom, zlepšiť si odolnosť voči stresu a zdokonaliť svoje komunikačné schopnosti. Snažte sa nájsť si niečo, čo vám pomôže udržať motiváciu a nadšenie (kurz, networking, nový projekt). 

Ak máte dočinenia s neznesiteľným šéfom, nevzdávajte sa hneď. Najskôr sa skúste riadiť našimi odporúčaniami a ak sa to ani napriek tomu nezlepší, začnite premýšľať nad zmenou práce. Vaša pohoda a zdravie by mali byť na prvom mieste. 

Viac o téme: NadriadenýŠéf Nepríjemný šéf
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Správy

Ekonomika

Šport

Novinky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program