Najhorší čas, kedy si dať šálku kávy. Okrem únavy môže hroziť aj anémia

Radi si doprajete šálku kávy? Kofeín obsiahnutý v káve má obvykle schopnosť zvýšiť mozgovú a srdcovú činnosť a uvedie vás celkovo do bdelejšieho stavu. Keď si však kávu dáte v nesprávny okamih, môže s vašim telom urobiť pravý opak toho, čo by ste čakali. Útlm ale nie je jediná nevýhoda, ktorú pitie kávy bezprostredne po jedle prináša.

Káva je po stáročia uctievaným nápojom, ku ktorého príprave pristupuje každá kultúra trochu inak. Názory na tento nápoj sa v priebehu rokov menia a vedci sa už roky snažia prísť na to, či je pre nás tento nápoj s obsahom kofeínu prospešný, alebo nám môže skôr uškodiť.

Priemerný Slovák údajne vypije toľko kávy, koľko je možné pripraviť z 2,7 kg kávových zŕn, ako uvádza. A niet divu, okrem toho, že má nezameniteľnú chuť, skrýva v sebe aj mnoho pozitívnych účinkov na ľudský organizmus.

„Pražená káva je komplexná zmes viac ako 1000 bioaktívnych zlúčenín, pričom niektoré z nich majú potenciálne terapeutické, antioxidačné, protizápalové, ale aj protirakovinové účinky. Konzumácia maximálne troch šálok denne tiež znižuje riziko úmrtia zo všetkých príčin kardiovaskulárnych ochorení, ischemickej choroby srdca, mŕtvice, ale aj rakoviny či chronického ochorenia obličiek,“ ako vyplýva z dát uvedených v štúdii z roku 2017 s názvom Spotreba kávy a zdravia: súhrnný prehľad metaanalýz mnohých zdravotných výsledkov .

Káva má ale na ľudský organizmus ale aj negatívne dopady. „Jednorázová dávka nad 300 mg kávy môže spôsobiť otravu kofeínom, pri ktorej je možné už pozorovať predovšetkým nasledujúce prejavy: nepokoj, nervozitu, vzrušenie, nespavosť, sčervenanie tváre, zvýšené močenie, gastrointestinálne poruchy, svalový tras, chaotický tok myšlienok a reči, podráždenosť , tachykardiu a psychomotorickú nervozitu,“ vysvetľujú hlavné príznaky otravy kofeínom v štúdii s názvom Kofeín ako faktor ovplyvňujúci fungovanie ľudského tela – priateľ alebo nepriateľ? z roku 2021.

Avšak riziká vyplývajúce z pitia kávy sú väčšinou spájané s jej nadmernou konzumáciou. Odporúčaná maximálna dávka kofeínu predstavuje pre dospelého človeka 400 miligramov, čo predstavuje zhruba 4 až 5 kvalitných espress. Smrteľná dávka kofeínu sa pohybuje na hranici 10 gramov kávy, čo je množstvo, ktoré prakticky nemožno prostredníctvom pitia kávy pokoriť, ako sme vás informovali už skôr .

Prílišný príjem kofeínu však nie je jediným rizikom, ktorý z konzumácie kávy plynie. Problémom môže byť aj nevhodné načasovanie.

(Nie)vhodný čas na pitie kávy

Jedným z hlavných problémov prijímania kofeínu po jedle je negatívny vplyv na vstrebávanie mikroživín. Niektoré zložky a zlúčeniny môžu brániť vstrebávaniu vitamínov a minerálov v tráviacom ústrojenstve a kofeín medzi ne rozhodne patrí. Ako preukázal tím výskumníkov štúdie  zameriavajúcej sa na kofeín a jeho vplyv na ľudský organizmus, veľkým problémom je predovšetkým vstrebávanie železa a zinku.

„Konzumácia kávy bezprostredne po jedle môže narušiť vstrebávanie určitých živín, ako je železo, zinok a vápnik, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Z tohto dôvodu sa odporúča počkať so šálkou kávy aspoň pol hodiny až hodinu po jedle,“ odporúča zahraničný magazín venovaný káve Types Coffee.

V extrémnom prípade potom môže byť telo ohrozené krvnou nedostatočnosťou až anémiou, či môže dôjsť k zvýšeniu náchylnosti k infekciám, zhoršeniu hojenia rán, vypadávaniu vlasov , problémom so zubami i rednutiu kostí. Za všetko môže práve nedostatok uvedených minerálov.

Riziko krvnej nedostatočnosti vs. káva

Najväčším problémom môže byť práve nedostatočné vstrebávanie železa, ktoré samo o sebe môže v extrémnom prípade viesť až k chudokrvnosti alebo anémii. Pričom existuje niekoľko typov anémie, z ktorých jedna je spomínaná anémia z nedostatku železa.

Anémia z pitia kávy po obede?

Jednou kávou po obede si s najväčšou pravdepodobnosťou krvnú nedostatočnosť neprivodíte, avšak pri pravidelnom pití kávy niekoľkokrát denne bezprostredne po jedle svoj príjem železa z potravín výrazne negatívne ovplyvňujete.

Na túto tému bola vykonaná aj štúdia s názvom Inhibition of food iron absorption by coffee , ktorá sa zameriavala na vzájomný vplyv kávy a železa v potrave.

Výskumný tím prišiel na to, že „jediná šálka kávy znížila vstrebávanie železa o 39 %. Keď bola šálka prekvapkávanej či instantnej kávy vypitá súbežne s jedlom, absorpcia železa sa znížila z 5,88 % na 1,64 %. Pokiaľ sa sila instantnej kávy zdvojnásobila, percento absorpcie železa kleslo až na 0,53,“ tvrdia autori štúdie.

Keď však bola káva konzumovaná hodinu po jedle, ale aj hodinu pred jedlom, nedošlo k absolútne žiadnemu zníženiu absorpcie tohto dôležitého minerálneho prvku. Čo dokazuje, že sa svojho obľúbeného nápoja nemusíte hneď vzdávať alebo prechádzať na jeho bezkofeínový variant, len stačí chvíľu počkať a vplyv kávy na vstrebávanie železa bude nulový.

Kto si počká, ten sa dočká

To isté tvrdí aj riaditeľ kanadskej McGill University Joseph A. Schwarcz. „U zdravých ľudí problém so vstrebávaním železa väčšinou nebýva. Pokiaľ však patríte do skupiny ľudí, ktorí majú nedostatok železa, lepšie si bude kávu, ale aj čierny čaj s obsahom kofeínu, spoločne s jedlom nedávať,“ tvrdí riaditeľ univerzity, ktorý tiež odporúča s kávou aspoň hodinu po jedle počkať.

Ďalším dôvodom, prečo s pitím kávy po jedle čakať, je aj väzba významných polyfenolov a antioxidantov, ktoré káva obsahuje, na železo, čo sťažuje ich vstrebávanie. Tieto látky však priľnú na železe iba vtedy, ak sa prijímajú súčasne s potravinami, ktoré železo obsahujú. Ani toto však nie je také horúce, ako to na prvý pohľad vyzerá.

Vzájomná interakcia totiž pripadá iba na železo, ktoré sa vyskytuje v rastlinných potravinách. Na železo zo živočíšnych zdrojov nemá žiadny vplyv. „Kofeín nemá žiadny vplyv na vstrebávanie železa zo živočíšnych zdrojov, takže ak má niekto z tohto dôvodu obavy z nedostatku železa, nemá zmysel prechádzať na kávu bez kofeínu,“ upokojuje Joseph A. Schwarcz.

Na Kariéra.sk si môžete vybrať zo stoviek voľných pracovných miest, stačí zadať odvetvie a lokalitu, v ktorej si hľadáte prácu. Pre praktické tipy a súťaže sledujte Instagram profil Kariéra.sk. Taktiež sa môžete pridať do Facebook skupiny Práca a brigády - Slovensko a zahraničie / KARIERA.SK, vďaka ktorej pravidelne dostanete informácie o voľných pracovných pozíciách. Môžete si tiež vytvoriť Agenta na portáli Kariéra.sk. Vďaka službe Agent dostanete na váš email nové ponuky práce podľa vašich kritérií. Nemusíte tak prezerať denne stovky ponúk, Agent ich prezrie za vás.

 
Viac o téme: Káva Zdravie Anémia
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: denik.cz, Foto: Getty, coffeeworld
 
Staršie správy
Staršie správy