Slovo psychopat sa často používa ako nadávka, no v skutočnosti ide o vážnu poruchu osobnosti. Nie každý, kto sa správa zvláštne, je psychopat. Dokonca ani každý narcis, manipulátor či bezcitný človek nemusí spĺňať odbornú definíciu psychopatie. Ako teda spoznať, že vo vašom okolí máte skutočného psychopata?
Psychopatov spája najmä neschopnosť cítiť empatiu a výčitky svedomia. Ich správanie môže byť navonok očarujúce, no pod povrchom sa skrýva chladná logika a egoizmus. Týchto 7 znakov vám pomôže odhaliť psychopata ešte skôr, než vás zneužije.
1. Prehnané ego a nulová sebareflexia
Psychopati sú presvedčení, že sú lepší než všetci ostatní. Pravidlá sú podľa nich len pre tých, čo nie sú dosť chytrí na to, aby ich obišli. Ak niekto nehrá podľa ich predstáv, je to vždy vina toho druhého. Priznať si chybu? To u psychopata nehrozí.
2. Impulzívnosť a nepredvídateľné správanie
Aj keď filmy zobrazujú psychopatov ako chladnokrvne vypočítavých, v skutočnosti bývajú často obete vlastných impulzov. Môžu reagovať výbuchmi hnevu, agresiou alebo riskantným správaním, ak im niekto „šliapne na ego“.
3. Falošná úprimnosť a prázdne slová
Psychopat vie napodobniť empatiu, ale necíti ju. Jeho slová môžu znieť povzbudivo, no v skutočnosti za nimi nič nie je. Ak niekto používa frázy ako „všetko bude v poriadku“, ale necítite žiadne skutočné porozumenie, spozornite.
4. Parazitický spôsob života
Psychopat nemá problém „prilepiť sa“ na ľudí, ktorí mu môžu niečo priniesť. Či už ide o peniaze, vplyv alebo pohodlie, bez výčitiek zneužíva cudzie zdroje. Vždy si nájde dôvod, prečo si zaslúži viac než ostatní – a ak mu to dovolíte, ostane na vás visieť dovtedy, kým z vás všetko nevycicia.
5. Vysoký prah znechutenia
Bežné veci, ktoré ostatným prídu odporné (násilie, utrpenie, ponižovanie), psychopatov nechávajú chladnými. Nie preto, že by boli „drsní“, ale preto, že ich to emocionálne vôbec nezaujíma.
6. Neprirodzený očný kontakt
Keď niekomu hovoríte o svojich pocitoch, bežný človek sa vám pozrie do očí. Psychopat sa však častejšie sústredí na ústa, pretože mu chýba potreba vytvoriť si s vami emocionálne spojenie. Sleduje vašu reč, ale citové podtóny ostávajú preňho irelevantné.
7. Necitlivosť voči utrpeniu druhých
Psychopat si nevšimne, že ste rozrušení alebo smutní – a ak aj áno, nezaujíma ho to. Vaše trápenie preňho nepredstavuje dôvod na pomoc. Ak niekto vo vašom okolí systematicky ignoruje cudziu bolesť, je čas spozornieť.
Nie každý, kto je sebecký či manipulátor, musí byť hneď psychopat. Ale ak sa tieto znaky opakujú a vytvárajú konzistentný obraz bezcitnosti, egocentrizmu a využívania druhých, mali by ste zvážiť, či sa náhodou nechránite pred niekým, kto vás vníma len ako prostriedok k vlastnému prospechu.
Dôvera je vzácna a nemala by byť slepá. Preto je dobré tieto znaky poznať a vedieť ich rozpoznať včas – v práci, vo vzťahoch aj medzi priateľmi.
{{ poll.title }}
{{ poll.title }}
{{ poll.thanks }}
{{ poll.title }}
{{ profiles[profileEvalueated.index].name }}
Zhoda: {{ profileEvalueated.weightPercentage }}%
Na Kariéra.sk si môžete vybrať zo stoviek voľných pracovných miest, stačí zadať odvetvie a lokalitu, v ktorej si hľadáte prácu. Taktiež sa môžete pridať do Facebook skupiny Práca a brigády - Slovensko a zahraničie / KARIERA.SK, vďaka ktorej pravidelne dostanete informácie o voľných pracovných pozíciách. Môžete si tiež vytvoriť Agenta na portáli Kariéra.sk. Vďaka službe Agent dostanete na váš email nové ponuky práce podľa vašich kritérií. Nemusíte tak prezerať denne stovky ponúk, Agent ich prezrie za vás.