Každý z nás sa už niekedy cítil frustrovaný z ľudí okolo seba. Možno sa vám zdá, že nikto nerozmýšľa dostatočne hlboko, že nikto nemá podobné ambície alebo že všetci robia hlúpe rozhodnutia. Ale čo ak tento pocit nie je len o tom, akí sú ostatní, ale aj o tom, ako sa na nich pozeráme?
Tento článok sa venuje pocitu intelektuálnej nadradenosti a tomu, ako môže viesť k izolácii a osamelosti. Ak sa v tom nájdete, nebojte sa – nie ste sami a existuje cesta von.
Keď je ťažké nájsť rovnocenných ľudí
Autor príspevku, ktorý inšpiroval tento článok, sa cítil frustrovaný zo svojho okolia. Mal pocit, že všetci sú neproduktívni, robia zlé rozhodnutia a nedokážu viesť hlboké filozofické diskusie. Táto frustrácia ho viedla k sociálnej izolácii – radšej trávil čas sám, v posilňovni a štúdiom, než aby sa obklopoval ľuďmi, ktorí ho „ťahajú dole“.
Na prvý pohľad to môže dávať zmysel. Ak máte vysoké ambície a jasne stanovené ciele, chcete sa obklopiť ľuďmi, ktorí vás motivujú a nie takými, ktorí robia impulzívne rozhodnutia a stagnujú. To je logické. Ale keď sa tento prístup zmení na celkové odmietanie ľudí a posudzovanie ich ako „hlúpych“, môže to viesť k hlbokej osamelosti.
Prečo môže byť tento pohľad nebezpečný?
Kritizujeme na iných to, čo nevieme prijať u seba
Ak vám na druhých vadí napríklad ich impulzivita alebo zlé finančné rozhodnutia, možno je to preto, že sami s niečím podobným bojujete alebo ste v minulosti bojovali. Napríklad v tomto prípade autor sám priznal, že mal obdobie, keď prepadol alkoholu a míňal peniaze na hlúposti – a práve preto teraz odsudzuje iných, ktorí sa správajú podobne.
Odmietame ľudí skôr, než im dáme šancu
Ak si vopred nastavíme filter „tento človek nie je dosť inteligentný na to, aby bol mojím priateľom“, v podstate sa sami odsúdime na osamelosť. Môže sa stať, že sa v skutočnosti vyhýbame hodnotným vzťahom len preto, že máme strach byť „tými hlúpejšími“ v konverzácii.
Hľadáme diskusiu, ale nepočúvame
Ak neustále hľadáte hlboké filozofické diskusie, je dôležité sa zamyslieť – chcete skutočne počúvať iných, alebo len ukázať, že ste múdrejší? Ak idete do rozhovoru s myšlienkou „teraz ti ukážem, aké máš logické chyby“, tak to druhá strana vycíti a diskusia nebude príjemná pre nikoho.
Osamelosť nie je len o tom, že nenájdeme správnych ľudí, ale aj o našom postoji
Ak sa cítite osamelo, skúste sa zamyslieť – je to preto, že nikto inteligentný neexistuje, alebo preto, že si sami kladiete bariéry?
Ako sa z toho dostať?
Zamyslite sa nad svojou výchovou
Ak vás rodičia učili, že ste „lepší“ než ostatní, možno je to niečo, čo ste nevedome prebrali. Všímate si na iných ich chyby, lebo vás k tomu naučili?
Uvedomte si, že rešpekt je obojstranný
Ak chcete mať hodnotné priateľstvá, musíte mať rešpekt k druhým. Ak druhých nebudete považovať za dostatočne hodnotných, nikdy sa nebudete cítiť rešpektovaní ani vy sami.
Dajte ľuďom šancu aj mimo vášho intelektuálneho „klubu“
Možno si myslíte, že nemáte nič spoločné s niekým, kto nerieši filozofické debaty, ale skúste sa spýtať: Prečo by ste si nemohli vážiť niekoho aj pre jeho iné kvality? Niekto nemusí byť intelektuálne výnimočný, aby bol skvelým priateľom.
Vyhľadajte prostredie, kde sa môžete rozvíjať, ale zostaňte otvorení
Ak túžite po hlbokých diskusiách, chodievajte na univerzitné prednášky, diskusné kluby alebo filozofické večery, ale zároveň sa neuzatvárajte vo vlastnej bubline.
Prestaňte sa báť, že nebudete najchytrejší v miestnosti
Skutočne múdri ľudia sa neobávajú obklopovať múdrejšími ľuďmi. Práve naopak – vítajú to, pretože sa chcú učiť. Ak sa bojíte toho, že nebudete „dominovať“ v diskusii, možno je to práve to, čo potrebujete prekonať.
Byť múdry neznamená byť osamelý
Ak sa cítite osamelo, pretože máte pocit, že ste múdrejší než ľudia okolo vás, skúste sa na to pozrieť z iného uhla. Možno nejde o to, že by všetci boli hlúpi, ale o to, že ste si vytvorili určitý filter, ktorý vám bráni v nadväzovaní vzťahov.
Dajte si šancu byť otvorenejší. Uznajte, že každý má svoju hodnotu – aj keď možno nie v oblastiach, ktoré sú pre vás dôležité. Skutočná inteligencia totiž nie je len v schopnosti premýšľať, ale aj v schopnosti porozumieť iným ľuďom.
A ak sa cítite osamelo? Možno je čas menej súdiť a viac počúvať.