Utorok25. marec 2025, meniny má Marián, zajtra Emanuel

Ľudia so slabými komunikačnými zručnosťami používajú týchto 7 toxických fráz

Vaša schopnosť komunikovať ovplyvňuje to, ako vás ľudia vnímajú, či vám dôverujú a či je spolupráca s vami príjemná. Nevhodné rečové návyky, ako je pasívno-agresívne vyjadrovanie, môžu narušiť vaše vzťahy a vyvolať v druhých zmätok a neistotu.

Ak sa chcete zlepšiť v komunikácii a udržať zdravé vzťahy, vyhnite sa nasledujúcim pasívne-agresívnym frázam:

1. „Bez urážky, ale...“

Táto veta zvyčajne predchádza poznámke, ktorá je urážlivá. Aj keď tvrdíte, že nechcete uraziť, práve tým vyjadrením to pravdepodobne urobíte. Výsledkom je zmätok a neúprimnosť.

Čo povedať namiesto toho:

  • „Chcem vám povedať niečo, čo sa vám nemusí páčiť.“
  • „Môžem sa s vami podeliť o niečo, čo by vás mohlo zaujímať?“

2. „Rob, ako myslíš.“

Táto veta často naznačuje nesúhlas alebo sklamanie bez toho, aby ste to povedali priamo. Vyjadruje frustráciu a nezáujem o konštruktívne riešenie.

Čo povedať namiesto toho:

  • „Nie som si istý, či s tým súhlasím. Niečo mi na tom nesedí.“
  • „Nechám si to prejsť hlavou a ozvem sa, ak ma niečo napadne.“

3. „To musí byť super.“

Hoci môže táto veta na prvý pohľad pôsobiť ako kompliment, často v nej cítiť skrytú závisť alebo hnev. Môže to znieť, akoby ste druhému človeku závideli jeho úspech.

Čo povedať namiesto toho:

  • „To je skvelé!“
  • „Teším sa s tebou.“

4. „Som v pohode.“

Ak ste skutočne v pohode, nie je problém túto vetu použiť. Ak však vyjadruje potlačenú frustráciu alebo neochotu komunikovať, môže pôsobiť ako odmietnutie úprimnej diskusie.

Čo povedať namiesto toho:

  • „Nie som si istý, či som s touto situáciou spokojný, ale potrebujem o tom ešte premýšľať.“
  • (Niekedy je lepšie nepovedať nič a jednoducho si vziať čas na premyslenie.)

5. „To by som ja nikdy neurobil.“

Aj keď tieto slová môžu byť myslené úprimne, často znejú ako skrytá kritika alebo odsudzovanie. Druhí ľudia ich môžu vnímať ako vyjadrenie neúcty.

Čo povedať namiesto toho:

  • „Čo ťa viedlo k tomu rozhodnutiu?“
  • „Ako to dopadlo?“

6. „Nemyslel som to tak.“

Táto veta často nasleduje po poznámke, ktorú druhá strana vnímala ako urážlivú. Ide o falošné ospravedlnenie, ktoré vyvoláva dojem, že si nepriznávate zodpovednosť za svoje slová.

Čo povedať namiesto toho:

  • „Ospravedlňujem sa.“
  • „To bolo odo mňa nerozvážne.“

7. „Rob si, čo chceš.“

Táto veta je symbolom pasívno-agresívneho správania, plná frustrácie a neochoty riešiť situáciu. Takmer nikdy nepôsobí konštruktívne a jasne signalizuje nesúhlas.

Čo povedať namiesto toho:

  • „Nesúhlasím, ale sme dospelí, takže to rešpektujem.“
  • „Ok.“

Komunikácia je dôležitým nástrojom na budovanie vzťahov a dôvery. Každé slovo, ktoré vyslovíte, môže niekomu pomôcť alebo ublížiť. Urobte si preto čas na premyslenie toho, čo a ako poviete. Vyhnete sa tak zbytočným konfliktom a zlepšíte svoje vzťahy, či už v práci, alebo v osobnom živote.

Na Kariéra.sk si môžete vybrať zo stoviek voľných pracovných miest, stačí zadať odvetvie a lokalitu, v ktorej si hľadáte prácu. Taktiež sa môžete pridať do Facebook skupiny Práca a brigády - Slovensko a zahraničie / KARIERA.SK, vďaka ktorej pravidelne dostanete informácie o voľných pracovných pozíciách. Môžete si tiež vytvoriť Agenta na portáli Kariéra.sk. Vďaka službe Agent dostanete na váš email nové ponuky práce podľa vašich kritérií. Nemusíte tak prezerať denne stovky ponúk, Agent ich prezrie za vás.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Správy

Ekonomika

Šport

Novinky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program