5 pascí, ktorým sa treba vyhnúť, keď ako líder v práci nadobudnete moc

Keď sa stanete lídrom, zmení sa váš vzťah k moci. Získate väčší vplyv a ľudia sa vďaka vašej autorite začnú správať inak. Je dôležité uvedomiť si nástrahy, ktoré táto nová moc prináša, a vedieť, ako sa im vyhnúť. Tu je päť bežných pascí a spôsoby, ako im čeliť.

1. Pasca spasiteľa

O čo ide? Ako vedúci môžete mať pocit, že potrebujete vyriešiť každý problém a zachrániť svoj tím pred ťažkosťami. To môže viesť k vyhoreniu a závislosti.

Ako sa jej vyhnúť:
Povzbudzujte svoj tím, aby sám nachádzal riešenia. Ponúknite vedenie a podporu, ale nepreberajte každú úlohu. Dôverujte schopnostiam svojho tímu a umožnite mu, aby si s výzvami poradil sám.

2. Pasca spokojnosti

Čo to je? Keď získate moc, je ľahké zpohodlnieť a prestať tlačiť na zlepšovanie. Spokojnosť môže viesť k stagnácii.

Ako sa jej vyhnúť:
Zostaňte zvedaví a neustále sa učte. Pravidelne vyhľadávajte spätnú väzbu a buďte otvorení novým nápadom. Vyzývajte seba a svoj tím k neustálym inováciám a zlepšovaniu.

3. Pasca vyhýbania sa

Čo to je? Vedúci pracovníci sa niekedy vyhýbajú ťažkým rozhovorom alebo rozhodnutiam, pretože nechcú rozrušiť ostatných. To môže viesť k nevyriešeným problémom a nedostatočnému pokroku.

Ako sa jej vyhnúť:
Postavte sa výzvam čelom. Komunikujte otvorene a úprimne, aj keď je to nepríjemné. Riešte problémy včas, skôr než sa zväčšia.

4. Pasca priateľstva

Čo to je? Je prirodzené, že chcete, aby vás mal váš tím rád, ale prílišná snaha byť priateľom môže podkopať vašu autoritu a vytvoriť konflikt záujmov.

Ako sa jej vyhnúť:
Zachovajte si profesionálne hranice. Buďte priateľskí a prístupní, ale nezabúdajte na svoju úlohu vedúceho. Rozhodujte sa na základe toho, čo je najlepšie pre tím a organizáciu, nie na základe osobných vzťahov.

5. Pasca stresu

Čo to je? Vedenie je spojené s tlakom a stresom, ktoré môžu ovplyvniť vaše zdravie a výkonnosť, ak ich správne nezvládnete.

Ako sa jej vyhnúť:
Praktizujte techniky starostlivosti o seba a zvládania stresu. Delegujte úlohy a dôverujte svojmu tímu, že ich zvládne. Robte si prestávky a zabezpečte si rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom. V prípade potreby vyhľadajte podporu, či už od mentorov, kolegov alebo odbornú pomoc.

Získanie moci ako vedúceho pracovníka prináša mnoho povinností a výziev. Ak si uvedomíte tieto nástrahy a budete sa im aktívne snažiť vyhnúť, môžete sa stať efektívnejším a vyrovnanejším lídrom. Nezabudnite posilniť svoj tím, zostať zvedavý, promptne riešiť problémy, udržiavať profesionálne hranice a zvládať stres. Tieto postupy vám pomôžu viesť s dôverou a čestne, čo zabezpečí váš úspech aj úspech vášho tímu.

Na Kariéra.sk si môžete vybrať zo stoviek voľných pracovných miest, stačí zadať odvetvie a lokalitu, v ktorej si hľadáte prácu. Pre praktické tipy a súťaže sledujte Instagram profil Kariéra.sk. Taktiež sa môžete pridať do Facebook skupiny Práca a brigády - Slovensko a zahraničie / KARIERA.SK, vďaka ktorej pravidelne dostanete informácie o voľných pracovných pozíciách. Môžete si tiež vytvoriť Agenta na portáli Kariéra.sk. Vďaka službe Agent dostanete na váš email nové ponuky práce podľa vašich kritérií. Nemusíte tak prezerať denne stovky ponúk, Agent ich prezrie za vás.

Viac o téme: Stres Vedúci Vedenie tímu Moc a autorita
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: Foto: Getty, RED
 
Staršie správy
Staršie správy