Strata zamestnania dokáže poriadne zamávať vaším životom a aj vašou psychikou. Zrazu vám chýba istota, denný režim a ocitnete sa v kolotoči pochybností, kam sa ďalej uberať. Je úplne prirodzené, že prežívate hnev, smútok, frustráciu, ale aj obavy. Preto pre vás máme pár tipov, ako sa v takejto situácii zachovať a udržať si pritom vnútornú silu.
Portál Psychology Today odporúča urobiť týchto 7 vecí, ktoré robia mentálne silní ľudia s pevnou psychikou. Inšpirujte sa ich konaním, aby ste najbližšie zvládli toto náročné obdobie aj vy.
1. Vytvorte si novú rutinu
Prvé dni či týždne bez práce môžu viesť k tomu, že začnete vyspávať do obeda a večer ponocovať. Ľudia s pevnou psychikou však vedia, že práve teraz potrebujú režim. Stanovte si pravidelný čas vstávania a vyhraďte si napríklad hodinu na prehľadávanie pracovných ponúk. Pridajte aj iné aktivity, ako je pohyb alebo koníčky. Tým, že budete mať nejaký harmonogram so splniteľnými úlohami, budete mať pocit, že napredujete.
2. Hľadajte nové príležitosti
Je úplne v poriadku, ak ste sklamaní alebo nahnevaní. Dôležité však je, aby ste sa v týchto emóciách neutápali. Mentálne silní ľudia aktívne skúmajú trh práce, sledujú rôzne portály, vzdelávacie kurzy či webináre a dávajú ostatným vedieť, že hľadajú novú prácu. Práve vaši priatelia alebo bývalí kolegovia vám môžu ponúknuť príležitosti, ku ktorým by ste sa inak nedostali.
3. Uznajte svoje pocity, ale nenechajte sa nimi premôcť
Ľudia s pevnou psychikou si dovolia cítiť smútok, strach či hnev, no vzápätí začnú hľadať spôsoby, ako tieto emócie spracovať. Jednou z ciest môže byť krátke cvičenie všímavosti (mindfulness), rozhovor s priateľmi alebo akákoľvek iná aktivita, ktorá vám pomôže nabrať odstup. Nenecháte sa tak vlákať do dlhodobých negatívnych pocitov, ktoré by vám bránili napredovať ďalej.
4. Nebojte sa požiadať o pomoc
Strata zamestnania môže negatívne vplývať na vašu psychiku. Ak to nebudete riešiť, môže to vyústiť aj do depresie. Preto sa nebojte požiadať o pomoc. Môže ísť o dôverný rozhovor s rodinou, ale aj o vyhľadanie terapeuta či kouča. Práve odborník vám môže ponúknuť iný uhol pohľadu alebo praktické stratégie na zvládanie stresu.
5. Zaznamenávajte si svoje myšlienky
Vypíšte sa zo všetkého, čo vás trápi. Viaceré výskumy potvrdzujú, že práve písanie môže uľahčiť proces hľadania novej práce, pretože vám pomôže nazrieť na situáciu s odstupom a upratať si vnútorný chaos. Okrem toho vám denník poslúži ako priestor na plánovanie a stanovovanie cieľov.
6. Dôverujte svojim schopnostiam
Dlhšie obdobie bez úspechu a opakované zamietavé odpovede môžu otriasť vaším sebavedomím. Pripomínajte si svoje silné stránky, predošlé úspechy a to, že nie každý pracovný pohovor musí dopadnúť dobre. Každá skúsenosť vás ale posúva ďalej.
7. Hláste sa aj na pozície, kde nespĺňate 100 % požiadaviek
Mnoho inzerátov uvádza zoznam vlastností a zručností, ktoré by ideálny kandidát mal mať. Ľudia s pevnou psychikou si uvedomujú, že zriedkakedy niekto ovláda všetko na 100 percent. Nebojte sa preto napísať potenciálnemu zamestnávateľovi, aj keď spĺňate len časť požiadaviek. Ochota učiť sa, proaktívny prístup a schopnosť spolupracovať vám môžu otvoriť dvere aj k takejto pozícii.
Strata práce nikdy nie je príjemná. Môže však znamenať novú šancu, ako preskúmať iné odvetvie, nájsť si lepšiu rovnováhu medzi prácou a súkromím alebo získať nové zručnosti. Nestrácajte preto nádej.
{{ poll.title }}
{{ poll.title }}
{{ poll.thanks }}
{{ poll.title }}
{{ profiles[profileEvalueated.index].name }}
Zhoda: {{ profileEvalueated.weightPercentage }}%
Na Kariéra.sk si môžete vybrať zo stoviek voľných pracovných miest, stačí zadať odvetvie a lokalitu, v ktorej si hľadáte prácu. Taktiež sa môžete pridať do Facebook skupiny Práca a brigády - Slovensko a zahraničie / KARIERA.SK, vďaka ktorej pravidelne dostanete informácie o voľných pracovných pozíciách. Môžete si tiež vytvoriť Agenta na portáli Kariéra.sk. Vďaka službe Agent dostanete na váš email nové ponuky práce podľa vašich kritérií. Nemusíte tak prezerať denne stovky ponúk, Agent ich prezrie za vás.