Fotografia v životopise odhalí viac, než si myslíte

Dodržiavať zásady pri posielaní fotografií v CV sa oplatia.Dodržiavať zásady pri posielaní fotografií v CV sa oplatia. Zdroj: photl.com

Veľa ľudí robí banálne chyby pri pridávaní fotografií do životopisov. Zastávajú ten názor, že na fotografii vyzerajú výborne a ich profil im pomôže získať pozvanie na pracovný pohovor. Žiaden personalista ani spoločnosť by nemali rozhodnúť o vašej pracovnej kvalifikácii na základe vašej fotografie, ale veľa spoločností tak spraví, ak je fotografia nevhodná.

Otázka potom znie, či je lepšie dobrovoľne posielať fotografie do životopisu alebo nie. Jedna strana hovorí, že s fotografiou priloženou do vášho životopisu nič nepokazíte, ale majiteľka spoločnosti Personálne poradenstvo SK Dana Ondrišíková, má iný názor.

„Moje skúsenosti hovoria, že sa tým dá veľa pokaziť. Nie tým, ako uchádzač vyzerá, ale tým, akú fotografiu poskytne. Pridávať fotografiu do životopisu vo všeobecnosti nepovažujem za nutnosť. Podstatné je to, akú hodnotu uchádzač zamestnávateľovi ponúka a nie to ako vyzerá,“ hovorí Dana Ondrišíková.

Uchádzači o pracovné miesto častokrát zasielajú nevhodné fotografie, ktoré ich zachytávajú na rôznych miestach počas dovolenky, pri lezení na skaly alebo s domácimi miláčikmi. Z fotografií zaslaných v životopise poskytujú o sebe uchádzači aj „nechcené“ a nepotrebné informácie.

„Na fotografiách uchádzačov ide o rôzne zábery, aké sú ich telesné proporcie od krku smerom nadol, ako vyzerajú v plavkách, či ako im pristanú slnečné okuliare. V životopisoch pripájajú aj fotografie, ktoré dokumentujú, akí sú zdatní horolezci, aké majú domáce zariadenia, aké domáce zvieratá chovajú, či ako výborne sa vedia zabávať na oslave,“ vymenováva Ondrišíková zo spoločnosti Personálne poradenstvo SK.

Takéto fotofotrafie do životopisu nepripájajte:

Ilustračné foto Galéria fotiek (7) Zdroj: photl.com
Ilustračné foto Galéria fotiek (7) Zdroj: photl.com
Ilustračné foto Galéria fotiek (7) Zdroj: photl.com

 „Najabsurdnejšiu fotografiu poslal uchádzač, ktorý sa uchádzal o pracovnú pozíciu Pracovník relaxačného centra v prestížnom a starobylom hotelovom zariadení. V tomto prípade fotografia nebola požadovaná. Akonáhle ju však manažér centra videl, opýtal sa, či v inzeráte nedošlo k chybe a namiesto názvu Pracovník relaxačného centra nebol zadaný názov Pracovník sex centra.“

Ak sa už rozhodnete pripojiť fotografiu do životopisu, mali by ste dodržiavať niekoľko zásad. Jednou z možností je tzv. autoportrét, preto pri fotografovaní dodržiavajte tieto zásady fotografovania – správnu ohniskovú vzdialenosť, osvetlenie, pozadie, výrez a ďalšie aspekty. Keď však  nemáte možnosť urobiť si vlastný portrét, navštívte odbornú foto službu a dajte si urobiť kvalitnú a klasickú portrétovú fotografiu, aká sa vyžaduje na osobné doklady. Pred robením fotografie sa však  nezabudnite vhodne upraviť – dámy pozor na ľahký, prirodzený make-up. Dôležitá je aj úprava vlasov a vhodné oblečenie.

Zásady posielania fotografií v životopise sú platné bez ohľadu  na to, na akú pracovnú pozíciu sa kandidát hlási.

„Záujem získať zamestnanie má mať svoju vážnosť, tak nech ju potvrdí aj fotografia,“ potvrdzuje Dana Ondrišíková.

Technické zásady umiestňovania fotografií do životopisov:

  • fotografiu umiestnite v pravom hornom rohu životopisu, aby bola v úvode životopisu, kde uchádzač uvádza svoje základné osobné údaje
  • rozmery fotografie zvolte také, aby bol obsah záberu riadne a prirodzene viditeľný (presne tak ako na dokladoch totožnosti), nie je vhodná miniatúra, z ktorej sa nedá identifikovať, kto je na zábere, ale ani „plagát“, ktorý zaberá minimálne polovicu jednej strany životopisu
  • celý súbor (životopis aj s fotografiou) musí mať optimálnu veľkosť, aby adresát mohol súbor bez problémov prijať do svojej emailovej schránky

Pozor aj na ďalšie zásady:

  • nezosmiešnite sa a nestrápnite vďaka fotografii – docielite to tým, že nebudeme posielať rôzne momentky, ktoré patria len do súkromného fotoalbumu
  • podobne ako obsah životopisu aj fotografia je prvou vizitkou uchádzača, je súčasťou jeho prvej prezentácie - fotografia by preto mala byť taká, aký prvý dojem chce uchádzač u zamestnávateľa vyvolať

Takéto fotografie do životopisu môžete pripojiť:

Ilustračné foto Galéria fotiek (7) Zdroj: photl.com
Ilustračné foto Galéria fotiek (7) Zdroj: photl.com
Ilustračné foto Galéria fotiek (7) Zdroj: photl.com

Odlíšte sa videovizitkou

Ak chcete budúceho zamestnávateľa zaujať, pripojte do svojho životopisu videovizitku. Priblížite mu tak svoju osobnosť, štýl komunikácie a vystupovanie. Videovizitka zároveň doplní váš životopis. Môžete v nej predviesť a doplniť schopnosti a zručnosti, ktoré sa nedajú popísať na papieri. Využite potenciál video vizitky a ukáže svoje práce. Je pravda, že sa táto forma sebaprezentácie viac využíva v zahraničí, ale nebojte sa odlíšiť.

„Videovizitku považujem za užitočný zdroj prvotných informácií o uchádzačovi a účelný doplnok životopisu,“ uzatvára Dana Ondrišíková.

Videovizitku si môžete vytvoriť aj na stránke pracovného portálu Kariera.sk.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 7
Viac o téme: Fotografia Fotografie Životopis Fotografovanie Foto Videovizitka CV
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: Foto: Photl.com, Zdroj: Personálne poradenstvo SK, Text: red.

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy