Streda18. jún 2025, meniny má Vratislav, zajtra Alfréd

Ovládne generácia „screennedžerov“ pracovný trh, alebo sa stane jeho obeťou?

Sú ešte školopovinné, no už dnes menia pravidlá hry. Generácia Alfa, deti narodené po roku 2012 nikdy nepoznali svet bez Wi-Fi, smartfónov či YouTubu. Ovládajú technológie skôr, než si zapamätajú svoju adresu a ich každodenný život sa odohráva rovnako v realite ako vo virtuálnom priestore. Umelá inteligencia, rozšírená realita a algoritmy nie sú pre nich novinkou, ale samozrejmosťou.

Hovoríme o prvej skutočne digitálnej generácii  „digital natives“, ktorá vyrastá so slúchadlami v ušiach a obrazovkou pred očami. Odborníci si však kladú otázku: Budú práve tieto deti schopné čeliť výzvam nepredvídateľného pracovného trhu budúcnosti? Alebo ich svet plný rýchlych klikov a krátkych videí pripraví o vytrvalosť, odolnosť, sociálne zručnosti a stanú obeťou doby, ktorá ich síce formovala, no dostatočne ich nepripravila na realitu mimo displeja?

Rovnakú otázku si môžu klásť aj samotní zamestnávatelia. Svitá na lepšie časy, kde práve Alfa generácia môže priniesť svieži vietor do pracovného prostredia?

Technologickí géniovia alebo stratení vo svete notifikácií?

Alfa deti sa pohybujú v digitálnom svete s neuveriteľnou istotou. Vedia vyhľadávať informácie, ovládajú aplikácie, programovanie, ovládajú logiku hier aj sociálnych sietí. Táto zručnosť z nich môže v budúcnosti vyformovať cenných inovátorov, expertov na AI, digitálnych stratégov či tvorcov technologických riešení, ktoré ešte dnes nepoznáme.

No práve tento nadmerný kontakt s obrazovkami prináša aj výrazné riziká. Deti sú zvyknuté na rýchle výsledky, okamžitú spätnú väzbu a krátkodobé uspokojenie. Ich pozornosť je roztrieštená, schopnosť sústrediť sa slabá, a preto sa aj jednoduchšie vzdávajú pri prvej prekážke. Pracovný trh však bude čoraz viac potrebovať ľudí, ktorí vedia vytrvať, riešiť komplexné problémy a zvládať tlak.

Autonómia, impulzívnosť a krehké vzťahy

Generácia Alfa bola a je často vychovávaná v tzv. „tyrkysovom modeli rodiny“, kde vládne rovnosť medzi deťmi a rodičmi, otvorenosť, snaha o konsenzus a dôraz na individuálnu slobodu. Tento prístup môže podporiť sebadôveru, tvorivosť a samostatnosť, no zároveň môže oslabiť schopnosť prijímať hranice, pravidlá či rešpektovať autority, čo môže byť na pracovisku problém.

Navyše, nadmerná angažovanosť rodičov a tlak na výkon spôsobujú, že deti rýchlo podliehajú stresu, frustrácii a neúspechu. Alfa deti sú impulzívne, reagujú skôr na základe pocitu než premyslenia, a ich sociálne zručnosti bývajú často oslabené kvôli nižšiemu reálnemu kontaktu s rovesníkmi.  O to náročnejšie to môžu mať v kariérnom zaradení. Na pozíciách, kde sa kladie dôraz na tímovú spoluprácu, to môže predstavovať výraznú výzvu.

Zrod novej pracovnej éry alebo stratená generácia?

Generácia Alfa má všetky predpoklady ovládnuť svet práce, ak bude dostatočne podporená vo vyváženom rozvoji technických aj mäkkých zručností. Ich výnimočná kreativita, záujem o ekológiu, inklúziu a zdravý životný štýl ukazuje, že nejde len o konzumentov obsahu, ale aj o generáciu s hodnotami a potenciálom vniesť zmeny, ktorým skutočne budú veriť.

Na to však potrebujú výchovu plnú pochopenia, kvalitný školský systém pripravený na 21. storočie a pracovné prostredie, ktoré nevyžaduje iba výkon, ale aj empatiu a adaptabilitu. Otázka teda nestojí, či Generácia Alfa ovládne pracovný trh, ale akej miery ju my ako spoločnosť pripravíme, aby v ňom obstála.

Viac o téme: EkológiaTechnológieStresVzdelávaniePracovný trhAIInovácieSociálne zručnostiInklúziaGenerácia AlfaAdaptabilitaDigital nativesTyrkysový model rodiny
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Správy

Ekonomika

Šport

Novinky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program