Pondelok24. marec 2025, meniny má Gabriel, zajtra Marián

Nový trend šokuje firmy: Mladí zamestnanci riskujú, že skončia na „čiernej listine“

Vo svete aj na slovenskom pracovnom trhu sa začína objavovať nový fenomén – tzv. „kariérny ghosting“. Tento trend bol prvýkrát zaznamenaný v Austrálii, ako reakcia mladých ľudí na nepríjemné skúsenosti počas hľadania práce.

Situácia je nasledovná: uchádzači prijmú pracovnú ponuku, podpíšu zmluvu, ale nakoniec sa v práci vôbec neobjavia, pretože v poslednej chvíli dostanú lepšiu ponuku. Najhoršie na tom je, že o tom pôvodného zamestnávateľa vôbec neinformujú.

Hoci ide pôvodne o austrálsky fenomén, začína byť čoraz častejšie prítomný aj na Slovensku, najmä medzi mladšou generáciou pracovníkov (Generáciou Z a mladšími mileniálmi). Podľa prieskumov viac ako tretina mladých priznáva, že sa aspoň raz ocitla v podobnej situácii.

Prečo mladí začali s kariérnym ghostingom?

Mnohí mladí kandidáti tvrdia, že tento prístup je ich reakciou na nepríjemné skúsenosti pri hľadaní práce – ako napríklad dlhodobé mlčanie zo strany zamestnávateľov alebo tzv. falošné pracovné ponuky, ktoré nikdy neexistovali. Mladí týmto spôsobom „vracajú úder“, no odborníci upozorňujú, že takýto prístup je extrémne rizikový.

Ako vás kariérny ghosting môže poškodiť?

Recruiterka Tammie Christofis Ballis varuje, že takéto správanie môže vážne poškodiť reputáciu uchádzača. Firmy si totiž často vedú interné databázy, kde evidujú negatívne skúsenosti s kandidátmi.

„Ak sa stanete známym ako človek, ktorý nedodrží dohodu, môže sa to s vami vliecť ešte dlhé roky. Slovensko je malý trh, firmy často komunikujú aj mimo oficiálnych kanálov a rýchlo sa o vás môže rozšíriť negatívna referencia,“ vysvetľuje odborníčka.

Čo robiť, ak ste si našli lepšiu ponuku?

Ak sa dostanete do situácie, že máte viac pracovných ponúk naraz, najlepšie je úprimne informovať pôvodného zamestnávateľa, že ste sa rozhodli pre inú pozíciu. Nemusí to byť nič zložité:

„Stačí jednoduchý telefonát, kde sa poďakujete za ponuku, ale oznámite, že ste dostali lepšiu príležitosť. Zamestnávatelia ocenia vašu čestnosť, a tým sa vyhnete negatívnym dôsledkom,“ dodáva Ballis.

Ak je pre vás telefonovanie stresujúce, minimálne pošlite krátky zdvorilý e-mail. Vyhnete sa tým označeniu „nespoľahlivý kandidát“.

Na záver:

Hoci „kariérny ghosting“ môže krátkodobo vyzerať ako jednoduché riešenie, z dlhodobého hľadiska môže vážne poškodiť vašu profesionálnu povesť. Transparentná a otvorená komunikácia vám vždy prinesie viac benefitov ako rýchle a krátkodobé riešenia.

Na Kariéra.sk si môžete vybrať zo stoviek voľných pracovných miest, stačí zadať odvetvie a lokalitu, v ktorej si hľadáte prácu. Taktiež sa môžete pridať do Facebook skupiny Práca a brigády - Slovensko a zahraničie / KARIERA.SK, vďaka ktorej pravidelne dostanete informácie o voľných pracovných pozíciách. Môžete si tiež vytvoriť Agenta na portáli Kariéra.sk. Vďaka službe Agent dostanete na váš email nové ponuky práce podľa vašich kritérií. Nemusíte tak prezerať denne stovky ponúk, Agent ich prezrie za vás.

Viac o téme: KomunikáciaTrh práceZamestnávateliaPracovné ponukySlovenskoAustráliaRecruiteriMileniáliGenerácia ZUchádzači o prácuKariérny ghostingProfesionálna reputáciaTammie Christofis BallisMladí pracovníciDatabázy kandidátov
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Správy

Ekonomika

Šport

Novinky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program