4-dňový pracovný týždeň je jedným z najpoužívanejších nástrojov rozvíjania flexibility práce. Funguje vo viacerých krajinách a do svojej firemnej kultúry ho aplikovali aj viaceré spoločnosti na Slovensku. S jeho zavedením teraz prichádza aj Japonsko, ktoré chce týmto spôsobom podporiť mladé rodiny a zvýšiť rekordne nízku pôrodnosť v krajine.
Ako uvádza portál NBC News, guvernérka Tokia Juriko Koike oznámila, že od apríla 2025 si zamestnanci metropolitnej vlády budú môcť zvoliť tri dni voľna každý týždeň. Chce tiež prehodnotiť pracovné štýly, aby nikto nemusel obetovať svoju kariéru kvôli životným udalostiam, ako sú pôrod alebo starostlivosť o deti.
Koike zároveň oznámila ďalšie opatrenie, ktoré umožní rodičom detí na základných školách skrátiť si pracovný čas výmenou za mierne zníženie platu.
Reakcia na demografickú krízu
Japonská kultúra nadčasov často núti ženy vyberať si medzi kariérou a rodinou, čo prispieva k nízkej pôrodnosti. Zároveň existuje výrazný rozdiel v zamestnanosti medzi pohlaviami – v roku 2023 pracovalo 72 % mužov, ale len 55 % žien.
Táto nová politika je súčasťou snahy motivovať japonské páry k zakladaniu rodín. Miera pôrodnosti v Japonsku minulý rok klesla na rekordných 1,2 dieťaťa na jednu ženu, pričom na stabilnú populáciu by mala byť minimálne 2,1. V roku 2023 sa v krajine narodilo len 727 277 detí.
Zavedenie štvordňového pracovného týždňa by mohlo zamestnancom vlády poskytnúť viac času na starostlivosť o rodiny a lepšiu rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom. Podobným smerom sa majú uberať aj iné ázijské krajiny. Záujem o skrátený pracovný týždeň prejavil napríklad aj Singapur.