4 trendy, ktoré čoskoro zamiešajú pracovným trhom: Ovplyvnia každého z nás
Trh práce prechádza obrovskými zmenami. Doznievajú dopady pandémie covidu, energetickej krízy a svet už nie je taký istý, ako býval. Trh práce v roku 2025 ovplyvnia trendy, ktorým sa budú musieť prispôsobiť zamestnávatelia aj zamestnanci.
1. Neúprosná demografia
Slovensko sa rúti do problému, ktorý vyvrcholí približne o desať rokov. Počty ľudí v jednotlivých generáciách sú veľmi nerovnomerne zastúpené, v dôsledku čoho do dôchodku už teraz odchádza viac ľudí, než prichádza na pracovný trh. A bude to ešte horšie.
Starnúca populácia sa rieši nielen na politickej úrovni. Firmy aj politici hľadajú cestu, ako z trhu práce vymačkať doteraz nevyužité rezervy.
Zamestnávatelia už teraz siahajú po tých, po ktorých by inak nesiahli, či už sú to seniori alebo mamičky na rodičovskej dovolenke, a snažia sa pre nich vymyslieť podmienky, ktoré ich budú motivovať k vstupu do pracovného procesu.
2. Umelá inteligencia
V minulom roku začali firmy v snahe zvýšiť svoju výkonnosť experimentovať s nástrojmi umelej inteligencie.
"Mnohé firmy ale zabudli, že je potrebné nielen digitalizovať pracovisko, ale zároveň ho aj humanizovať. Technológie majú totiž ľuďom umožniť robiť viac napĺňajúcu, zmysluplnú a kreatívnu prácu a nie ich nahradzovať v ich pracovných rolách," upozorňuje odborníčka na pracovný trh.
Väčšina zamestnávateľov ani zamestnancov si podľa nej stále neuvedomuje, ako veľmi umelá inteligencia zmení spôsob, akým pracujeme. Ľudia by si mali uvedomiť, že bude hlavne na nich, ako dokážu umelú inteligenciu využívať.
3. Konkurencieschopnosť v novom
Na pracovnom trhu sa v nasledujúcich piatich rokoch začnú premietať dopady globálnej ekologickej transformácie. Očakáva sa, že dopyt po zelených pracovných miestach porastie rýchlejšie než sektor IT.
Menia sa totiž preferencie spotrebiteľov, ktorí sú ochotní zaplatiť za udržateľné výrobky viac a dávajú im prednosť pred vernosťou značke. Zároveň rastie počet zamestnancov, pre ktorých je dôležité pracovať pre zamestnávateľa, ktorý má jasné riešenia na environmentálne problémy.
4. Vzostup kariérneho konzumerizmu
Zamestnanci v posledných rokoch pristupujú k svojej práci, ako keď konzumujú výrobok alebo službu. "Kupujú si veci podľa toho, ako sa cítia, čo práve chcú, a podobný prístup vidíme aj pri kariére. Rastie potreba wellbeingu a flexibility," vysvetľuje expertka na pracovný trh.
S tým súvisí trend takzvanej "Me Economy", ktorý vedie k zmene pracovných preferencií. Zamestnanci chcú väčšiu flexibilitu a samostatnosť, štvordňový pracovný týždeň, pružnú pracovnú dobu a možnosť práce na diaľku.
Budúcnosť trhu práce bude v nasledujúcich rokoch stále viac a viac formovať generácia Z, ktorá dôsledne dbá na hranice medzi pracovným a súkromným životom, využíva technológie, chce byť spravodlivo odmeňovaná a vyžaduje zapojenie zamestnávateľa do spoločenských otázok. Prioritou je pre nich duševné zdravie.
- Autor: © Zoznam
- Zdroj: Foto: Forbes, RED